2 Դեկտեմբեր 2013 - 09:29 AMT
ԵԱՀԿ ԱԳ նախարարների խորհրդի նիստը, որը նախանշված է դեկտեմբերի 5-6-ը Կիևում, տեղի կունենա, անկախ բողոքի զանգվածային ցույցերից, հայտնում է Ուկրաինայի ԱԳՆ-ն:
«Ամեն ինչ ընթանում է ըստ պլանի, հանդիպումը նախապատրաստական փուլում է»,-ասել են գերատեսչության մամլո ծառայությունում՝ չճշտելով արդյոք ԵԱՀԿ ԱԳՆԽ շրջանակում տեղի կունենա Ուկրաինայի ԱԳ նախարարի հանդիպումն իր ռուս պաշտոնակից Սերգեյ Լավրովի հետ, հայտնում է «ՌԻԱ Նովոստին»:
Մինչ այդ Լեհաստանի ԱԳ նախարար Ռադոսլավ Սիկորսկին հայտարարեց, որ Կիևի կենտրոնում «եվրամայդանը» ցրելուց հետո հազիվ թե նպատակահարմար լինի ԱԳՆԽ նիստն այնտեղ անցկացնել: Ուկրաինան այժմ ԵԱՀԿ գործող նախագահն է: Նոյեմբերի 21-ին Ուկրաինայի նախարարների կաբինետը կարգադրեց դադարեցնել Եվրամիության հետ ասոցացման համաձայնագրի ստորագրման գործընթացը: Կառավարությունը հանձնարարել է նախարարություններին միջոցներ ձեռնարկել պետական նպատակային, ոլորտային ու տարածաշրջանային ծրագրերում փոփոխություններ կատարելու ուղղությամբ:

Заседание Совета министров иностранных дел (СМИД) ОБСЕ, которое запланировано на 5-6 декабря в Киеве, состоится, несмотря на массовые протестные акции в украинской столице, сообщает МИД Украины.
«Все идет по плану, встреча в процессе подготовки», – сказали в пресс-службе ведомства, не уточнив, состоится ли встреча главы МИД Украины с его российским коллегой Сергеем Лавровым в рамках СМИД ОБСЕ. По отдельным встречам информации пока нет, так как они тоже в процессе подготовки, передает РИА Новости.
Ранее глава МИД Польши Радослав Сикорский заявил, что после разгона «евромайдана» в центре Киева вряд ли будет целесообразно проводить заседание глав МИД в рамках ОБСЕ. Украина является действующим председателем ОБСЕ.