2 Դեկտեմբեր 2013 - 10:41 AMT
Սեվաստոպոլի քաղխորհրդի պատգամավոր Սերգեյ Սմոլյանինովը դիմել է ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինին՝ խնդրելով ռազմական օգնություն ցուցաբերել Ուկրաինայի իշխանություններին:
Սմոլյանինովը խնդրում է Պուտինին համաձայնեցնել Ուկրաինայի իշխանությունների հետ Ռուսաստանի ռազմական ուժերի մուտքի վերաբերյալ հարցը՝ հայտարարելով, որ Ուկրաինային պաշտպանություն է հարկավոր ԱՄՆ բանակից ու ՆԱՏՕ-ի զորքերից, հայտնում է ВВС-ին:
Ստորագրահավաքը խնդրագրի օգտին ընթանում է «Սեվաստոպոլի վեչե» տարածաշրջանային սոցցանցում, այժմ այդ կայքն արգելափակված է:
Սպիտակ տան կայքում խնդրագիր է զետեղված. «Ուկրաինան ռազմական աջակցություն է խնդրում բռնատիրության դեմ»,-ասվում է խնդրագրում: «Նոյեմբերի 30-ին ուկրաինացի հատուկջոկատայինները դեմ դուրս եկան խաղաղ ցուցարարներին…Ուկրաինացիները ռազմական օգնություն են խնդրում բռնատիրության դեմ»,-նշում են հեղինկաները: Հրապարակման օգտին քվեարկել է մոտ 88 հազար մարդ: Եթե խնդրագիրը 100 հազար ձայն հավաքի, Սպիտակ տունը պարտավոր կլինի այն քննել:
Նոյեմբերի 21-ին Ուկրաինայի նախարարների կաբինետը կարգադրեց դադարեցնել Եվրամիության հետ ասոցացման համաձայնագրի ստորագրման գործընթացը` հիմնավորելով դա առևտրային հարաբերությունների բարդացմամբ Ռուսաստանի և ԱՊՀ երկրների հետ: Նախագահը խոստացել է վերադառնալ ԵՄ հետ ասոցացման հարցին այդ հարցերի կարգավորումից հետո: Ուկրաինայի կառավարության այդ որոշումը պատճառ դարձավ Կիևում եվրաինտեգրման կողմնակից ակտիվիստների բողոքի ակցիաների համար:

2 Декабрь 2013 - 10:11 AMT
Депутат городского совета Севастополя Сергей Смольянинов обратился к российскому президенту Владимиру Путину с просьбой оказать военную помощь властям Украины.
Смольянинов просит Путина согласовать с властями Украины ввод вооруженных сил России, заявляя, что его стране нужна защита от армии США и войск НАТО, передает ВВС.
Сбор подписей за эту инициативу ведется на сайте региональной социальной сети "Севастопольское вече". В настоящее время сайт ve4e.com.ua/petition заблокирован.
Депутат обосновывает опасность вторжения тем, что ранее на сайте президента США появилась петиция с просьбой прислать на Украину войска США для борьбы с диктатурой.
На сайте Белого дома размещена петиция. «Украина просит военной поддержки против диктатуры», — говорится в петиции. «30 ноября украинские спецподразделения были использованы против мирных протестующих… Украинцы просят военной помощи против диктатуры», – отмечают авторы. На момент публикации данной новости за петицию проголосовало около 88 тыс. человек. В случае, если обращение наберет 100 тыс. голосов, Белый дом обязан будет его официально рассмотреть.