«Իսլամի դեմ հալածանքների մասին օրենք դեռ չի ընդունվել, սակայն Անգոլայի կառավարությունը փաստացի միանշանակ քայլեր է ձեռնարկում այդ ուղղությամբ»,-պնդում է El Mundo-ն՝ Աֆրիկայի իրավապահների և մահմեդական կազմակերպությունների վրա հղումով: Ոստիկանությունը 78 մզկիթ է փակել և հավանություն է տվել ևս 10 հրկիզման այն պատրվակով, որ մզկիթներն արտոնագրեր չունեն: «Իսլամն արգելելու մասին բացահայտ խոսել է միայն մշակույթի նախարար Ռոզա Կրուշը»,-նշում է պարբերականը:
Ըստ գործող օրենքի, Անգոլայում պետությունը ճանաչում է միայն այն կրոնական դավանանքները, որոնք հավատացյալների 100 հազար ստորագրություն են հավաքել և ներկայացուցչություններ ունեն առնվազն 12 նահանգներում 18-ից: Անգոլայի բնակչության 95 տոկոսը քրիստոնյաներ են, մահմեդականներն ընդամենը 90 հազար են կազմում:
Ըստ թերթի, Անգոլայի կառավարությունը մտադիր է օրենքից դուրս հայտարարել ևս 194 սակավանդամ կրոնական խմբերի, օրինակ, բուդդայականներին ու հինդուիզմի կողմնակիցներին: Սակայն Անգոլայի մահմեդականները գտնում են, որ նորմը սահմանվել է, կանխելու համար մահմեդական կրոնի տարածումը:
Անգոլայում երբեք պառակտում չի եղել մահմեդականների ու քրիստոնյաների միջև, սակայն մտավախություններ կան, որ իսլամի տարածումը կարող է պառակտել հասարակությունը, ինչպես այժմ դա տեղի է ունենում Նիգերիայում և Կենտրոնական Աֆրիկյան Հանրապետությունում:
Նիգերիայում գործում են «Բոկո հարամի« գրոհայինները, իսկ Կենտրոնական Աֆրիկյան Հանրապետությունում՝ ապստամբների կոալիցիան, որը ձգտում է տապալել կառավարությունը և իսլամական պետության ռեժիմ հաստատել, հիմնված շարիաթի օրենքների վրա:
Կենտրոնական Աֆրիկյան Հանրապետությունում ջիհադիստները սպառնում են կաթոլիկների հաստատություններին ու հիշեցնում են վերջերս Մալիում ստեղծված իրավիճակը:
«Բոկո հարամը» նիգերիական ծայրահեղական իսլամիստական աղանդ է, հայտնի է 2002 թվականից, երբ այն գլխավորեց Մոհամմեդ յուսուֆը: Կազմակերպության գլխավոր նպատակն է շարիաթի ներմուծումը Նիգերիայի ողջ տարածքումյ: Կազմակերպությունը դեմ է արևմտյան իրթությանը, մշակույթին ու գիտությանը:

"Закон о прямых гонениях на ислам пока не принят, но правительство Анголы фактически предпринимает однозначные шаги в этом направлении", – утверждает El Mundo со ссылкой на правозащитные движения и мусульманские организации Африки. Полиция закрыла 78 мечетей и поощрила сожжение еще 10, сославшись на то, что у мечетей нет лицензий. "В открытую о запрете ислама говорила лишь министр культуры Анголы Роза Круш", – отмечает издание.
По действующему закону государство в Анголе признает только те религиозные конфессии, которые собрали подписи 100 тыс. верующих и имеют представительства как минимум в 12 из 18 провинций. 95% населения в Анголе – христиане, мусульман всего 90 тыс..
По данным газеты, правительство Анголы намерено объявить вне закона еще 194 малочисленных конфессии – например, буддизм и индуизм. Однако ангольские мусульмане считают, что норма создана, дабы предотвратить наступление мусульманской религии, безудержно распространяющейся в субсахарианской Африке.
В Анголе никогда не было розни между христианами и мусульманами, но есть опасения, что распространение ислама может расколоть общество, как это сейчас происходит в Нигерии и Центральноафриканской республике.
В Нигерии действуют боевики из «Боко Харам», в ЦАР – Коалиция повстанцев, известная как «Селека», стремится свергнуть правительство страны и установить режим исламского государства на основах шариата. Джихадисты в Центральноафриканской Республике угрожают католическим учреждениям и создают ситуацию, очень подобную той, которая недавно сложилась в Мали.
«Боко харам» — радикальная нигерийская исламистская секта. Известна с 2002 года, когда ее предводителем стал Мохаммед Юсуф. Главной целью организации является введение шариата на всей территории Нигерии и искоренение западного образа жизни. В июле 2009 года они инициировали беспорядки на севере Нигерии (очаг в штате Баучи), нападая на христианские церкви и полицейские участки. «Боко харам» выступает против западного образования, западной культуры и науки.