3 Դեկտեմբեր 2013 - 07:39 AMT
Եգիպտոսի ոստիկանությունն արցունքաբեր գազ է կիրառել Ալեքսանդրիայում ցուցարարներին ցրելու համար: Արդեն մեկ շաբաթ է, ինչ Եգիպտոսի քաղաքացիները փողոց են դուս գալիս, բողոքելով հանրահավաքների մասին օրենքի դեմ, որը նախորդ կիրակի օրը ստորագրել է երկրի ժամանակավոր նախագահը, որով արգելվում են չարտոնված հանրահավաքներն ու ցույցերը:
Այժմ քաղաքական և հասարակական միավորումները պարտավոր են ՆԳՆ նախնական թույլտվությունը ստանալ երեք աշխատանքային օր առաջ: Չարտոնված են համարվոըւմ «քաղաքական դրդապատճառներ ունեցող հավաքներն ու երթերը կրոնական վայրերում»: Ապօրինի են համարվում միջոցառումները, որոնք խախտում են «հասարակական անվտանգությունն ու կարգը, խանգարում են տրանսպորտի երթևեկությանն ու կոմունալ ծառայությունների աշխատանքին, որոնք ռիսկի են ենթարկում քաղաքացիներին և սպառնում են պետական ու մասնավոր սեփականությանը»: Ցանկացած ակցիաների մասնակիցներին արգելվում է զենք ու զինամթերք կրել, պայթուցիկ նյութեր ունենալ: Իրավախախտներին սպառնում է մինչև 7 տարվա ազատազրկում ու մեծ տուգանքներ:
Մի շարք քաղաքական գործիչներ դեմ են դրան, համարելով, որ եգիպտացիները պետք է խաղաղ երթերի իրավունք ունենան, իսկ օրենքը «վերադարձնում է Հոսնի Մուբարաքի ժամանակները»:
Դիտորդները նոր օրենքը կապում են նաև նոր Սահմանադրության նախագծի հետ, որի մշակումը նախօրեին ավարտել է Եգիպտոսի հատուկ հանձնաժողովը: Ըստ նախագծի, ամրապնդվում է բանակի դերը երկրի կառավարման գործում, մինչև ժողովրդավարությանն անցնելը, գրում է euronews-ը: Նոր սահմանադրության նախագիծը Եգիպտոսին կզրկի Խորհրդատվական խորհրդից, ինչպես նաև կարգելի կրոնական հողի վրա քաղաքական կուսակցությունների ստեղծումը:
30 տարի Եգիպտոսը կառավարած Հոսնի Մուբարաքը պաշտոնանկ արվեց 2011 թ. փետրվարի 11-ին 18 օր տևած ժողովրդական ցասման ալիքից և անկարգություններից հետո, երբ 800 մարդ զոհվեց և մի քանի հազար վիրավորվեց: Մեկ տարվա ազատազրկումից հետո, նա ազատ արձակվեց բանտից և տնային կալանքի տակ էր: Դատարանն ապացույցներն անբավարար համարեց: Մուբարաքի հետ միասին ազատ արձակվեցին նրա որդիներ Գամալն ու Ալաան:

Египетская полиция применила слезоточивый газ для разгона манифестантов в Александрии. Вот уже неделю как граждане Египта выходят на улицы в знак протеста против закона о митингах, подписанного в прошлое воскресенье временным президентом страны. Закон “О праве на мирные собрания, шествия и демонстрации в общественных местах”, запрещает несанкционированные выступления.
Теперь политические и общественные объединения обязаны получать предварительное разрешение МВД за три рабочих дня. Нелегитимными считаются “политически мотивированные собрания и шествия в местах отправления религиозного культа”. Вне закона объявляются мероприятия, нарушающие “общественные безопасность и порядок, мешающие движению транспорта и работе коммунальных услуг, подвергающие риску простых граждан и несущие угрозу государственной и частной собственности”. Участникам любых акций запрещено иметь при себе оружие и взрывчатку, носить маски, использовать пиротехнику и зажигательные смеси. Нарушителям грозит тюремное заключение от семи лет и большие штрафы.
Ряд политических сил выступили против, считая, что египтяне должны иметь право на мирные шествия, а введение нового закона станет “возвращением во времена Хосни Мубарака”.
Наблюдатели также связывают закон о митингах с проектом новой Конституции, разработку которого завершила накануне специальная комиссия Египта. В нем усиливается роль армии в управлении страной на период перехода к демократии, пишет euronews.
Проект новой конституции оставит Египет без Консультативного совета (верхней палаты парламента), а также запретит создание политических партий на религиозной основе.
Прежняя конституция, принятая в декабре прошлого года и вызвавшая много споров в египетском обществе, была отменена военными, которые сместили президента Мухаммеда Мурси в июле этого года.
Президент Египта Хосни Мубарак, правивший страной 30 лет, ушел в отставку 11 февраля 2011 года после 18 дней народных волнений и беспорядков, в которых более 800 человек погибли и несколько тысяч получили ранения. После годичного заключения, он был выпущен из тюрьмы под домашний арест. Суд счел доказательства недостаточными. Вместе с Мубараком были освобождены его сыновья Гамаль и Алаа.