3 Դեկտեմբեր 2013 - 08:31 AMT
ՄԱԿ գլխավոր քարտուղար Պան Գի Մունը դեռ որոշում չի կայացրել հունվարի 22-ին Սիրիայի խաղաղ կոնֆերանսի՝ «Ժնև-2»-ի մասնակիցների ցուցակի վերաբերյալ, սակայն, նախկինի պես, գտնում է, որ հրավիրվածների թվում պետք է լինի Իրանը: Այդ մասին նա հայտարարել է Լիմայում, հայտնում է ԻՏԱՐ-ՏԱՍՍ-ը:
ՄԱԿ ղեկավարը հույս է հայտնել, որ մասնակիցների ցուցակը կհամաձայնեցվի նախնական հանդիպմանը, որը կանցնի դեկտեմբերի 20-ին Ժնևում ՄԱԿ, ՌԴ ու ԱՄՆ ներկայացուցիչների մասնակցությամբ:
«Անշուշտ, հարցն այն է, թե հարկավոր է արդյոք այդ հանդիպմանն Իրանին հրավիրել: Ես և հատուկ ներկայացուցիչ Լահդար Բրահիմին նախկինում արդեն ասել ենք, որ Իրանը պետք է մասնակցի այդ հանդիպմանը»,-ասել է Պան Գի Մունը՝ նշելով, որ Թեհրանը կարող է կարևոր դերակատարություն ունենալ սիրիական կարգավորման հարցում և ընդհանուր առմամբ տարածաշրջանում: «Սակայն, ես դեռ որոշում չեմ կայացրել: Այդ հարցը որոշվելու է շահագրգիռ կողմերի խորհրդակցություններում, ես հուսով եմ, որ կկարողանամ հրավերներ ուղարկել մինչև ամսվա վերջ»,-ասել է քլխավոր քարտուղարը:
Անցած շաբաթ Իրանի ԱԳ նախարար Ջավադ Զարիֆը հայտարարեց, որ երկիրը պատրաստ է մասնակցել «Ժնև-2»-ին առանց նախապայմանների, եթե հրավեր ստանա: Հրավերին երկար ժամանակ դեմ էր սիրիական ընդդիմությունը, որը մեղադրում է Թեհրանին ներքին հակամարտությանը միջամտելու մեջ:
Նոյեմբերի 25-ին ՄԱԿ գլխավոր քարտուղար Պան Գի Մունը հայտնեց, որ Սիրիայի գծով խաղաղ խորհրդաժողովը կհրավիրվի հունվարի 22-ին: ՄԱԿ և ԱՊԼ հատուկ ներկայացուցիչ Լահդար Բրահիմին կոչ արեց կառավարությանն ու ընդդիմությանը որքան հնարավոր է շուտ որոշել մասնակիցների կազմը և հույս հայտնեց, որ կողմերը կդադարեցնեն կրակը, չսպասելով խորհրդաժողովի մեկնարկին:

Генеральный секретарь ООН Пан Ги Мун пока не принял решения относительно списка участников намеченной на 22 января мирной конференции по Сирии ("Женевы-2"), но по-прежнему считает, что среди приглашенных должен быть Иран. Об этом он заявил в в Лиме (Перу), передает ИТАР-ТАСС.
Глава ООН выразил надежду, что список участников будет согласован на подготовительной встрече, которая пройдет 20 декабря в Женеве с участием представителей ООН, РФ и США.
"Конечно, вопрос в том, стоит ли приглашать на эту встречу Иран. Я и совместный специальный представитель Лахдар Брахими в прошлом уже ясно давали понять, что Иран следовало бы позвать на эту встречу", – сказал Пан Ги Мун, подчеркнув, что Тегеран может сыграть очень важную роль в сирийском урегулировании и регионе в целом. "Но я еще не принял решения. Этот вопрос будет решаться на консультациях заинтересованных сторон, и я надеюсь, что смогу разослать приглашения до конца этого месяца", – подчеркнул генсек.
На прошлой неделе глава МИД Ирана Мохаммад Джавад Зариф заявил, что страна готова принять участие в "Женеве-2" без каких-либо предварительных условий, если поступит приглашение. Против приглашения представителей ИРИ на конференцию долгое время выступала сирийская оппозиция, которая обвиняет Тегеран во вмешательстве во внутренний конфликт.