3 Դեկտեմբեր 2013 - 12:41 AMT
ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման 2014 թվականի կեսին մտադիր է Իրան այցելել, հայտնում է Քուվեյթի Al Jaarida թերթը Վաշինգտոնում դիվանագիտական աղբյուրների վրա հղումով:
Ասվում է, որ կողմերը բանակցում են այդ այցի վերաբերյալ և արդեն առաջիկայում Իրանի նախագահը պաշտոնական հրավեր կուղարկի Օբամային և կհրավիրի Թեհրան:
Վաշինգտոնի և Թեհրանի միջև հարաբերությունների ջերմացումը տեղի ունեցավ Իրանում նախագահական ընտրություններից հետո: Ինչպես հայտնի է, հաղթեց Արևմուտքի հարցում պրագմատիկ մոտեցման կողմնակից, քաղաքական գործիչ և աստվածաբան Հասան Ռոուհանին:
Իրանի նախագահի պաշտոնում ընտրվելուց հետո Ռոուհանին, ստանալով հոգևոր առաջնորդ Ալի Համենեիի հավանությունը, սկսեց դիվանագիտական քայլեր ձեռնարկել, ուղղված հակաիրանական պատժամիջոցների վերացմանը: Ժնևում Իրանի ու «վեցնյակի» միջև բանակցությունների արդյունքում կողմերը միջանկյալ համաձայնության հասան պատժամիջոցները մեղմացնելու վերաբերյալ Թեհրանի կողմից 6 ամսով միջուկային ծրագիրը սառեցնելու դիմաց:

Президент США Барак Обама намерен посетить Иран в середине 2014 года, сообщает кувейтская газета Al Jaarida со ссылкой на дипломатический источник в Вашингтоне.
Сообщается также, что стороны ведут переговоры относительно этого визита и уже в скором времени президент Ирана Хасан Роухани направит в Белый дом официальное приглашение Обаме посетить Тегеран.
Потепление отношений между Вашингтоном и Тегераном наметилось после прошедших в Иране президентских выборов. Как известно, победу на них одержал сторонник прагматичного политического курса в отношении Запада, иранский политик и богослов Хасан Роухани.
После своего избрания на пост президента Ирана Роухани, заручившись поддержкой духовного лидера страны Али Хаменеи, начал предпринимать дипломатические шаги, направленные на отмену антииранских санкций, из-за которых иранская экономика была на грани развала. В итоге, в ходе переговоров, состоявшихся в Женеве между Ираном и "шестеркой" международных посредников, стороны достигли промежуточного соглашения об ослаблении санкций в обмен на замораживание Тегераном своей ядерной программы сроком на 6 месяцев.