Թուրքական Aselsan ընկերությունը սկսել է Թուրքիայի զինված ուժերին նոր էլեկտրոնային օպտիկական համակարգեր մատակարարել, հայտնում է Jane's-ը: Համակարգերը օգտագործվելու են Թուրքիայի սահմանային հսկողության համար՝ Սահմանային հսկողության ինտեգրված կառավարման (IBMAP) նախագծի շրջանակում: Այդ ծրագրի արժեքը կազմում է 12,3 մլն եվրո, որի 75 տոկոսը վճարվում է Եվրամիության բյուջեից:
Թուրքիայի ցամաքային ուժերը ստացել են 187 ստացիոնար Falconeye-MW ջերմացույց համակարգեր հսկողության վայրերում մշտական տեղադրման համար, ինչպես նաև 30 շարժական Eye Mobile ջերմացույց համակարգեր:
Falconeye-MW համակարգը բաղկացած է ջերմացույց տեսախցիկից, որն աշխատում է ինֆրակարմիր սպեկտրում, լազերային հեռաչափից, որը թույլ է տալիս որոշել օբյեկտների հեռավորությունը մինչև 20 կմ տարածության վրա: Բացի այդ, ջերմացույց համակարգերը հագեցած են GPS-ով ու թվային կողմնացույցով:
Սահմանային հսկողության ինտեգրված կառավարման նախագիծն իրականացվում է Եվրամիության պնդմամբ: Ծրագրի շրջանակներում նախատեսվում է միասնական սահմանապահ ծառայություն ստեղծել, որը սահմանային գոտում կկատարի այն գործառույթները, որ այժմ կատարում են զինվորականները, ժանդարմերիան ու ոստիկանությունը, հայտնում է Lenta.ru-ն:

3 Декабрь 2013 - 12:45 AMT
Турецкая компания Aselsan начала поставлять вооруженным силам Турции новые электронно-оптические тепловизоры, сообщает Jane's. Все системы будут использоваться для контроля границ Турции в рамках проекта Интегрированного управления пограничного контроля (IBMAP). Стоимость этой программы составляет 12,3 миллиона евро, из которых 75% оплачивается из бюджета Евросоюза.
Сухопутным войскам Турции были поставлены 187 стационарных тепловизоров Falconeye-MW для постоянного размещения в местах контроля, а также 30 мобильных тепловизионных камер Eye Mobile.
В состав комплекса Falconeye-MW входит тепловизионная камера, работающая в средневолновой инфракрасной области спектра, и лазерный дальномер, позволяющий определять расстояния до объектов на дальности до 20 километров. Кроме того, тепловизор оборудован системой определения координат на базе GPS и цифровым компасом. Устройство умеет определять географические координаты цели. Тепловизор можно монтировать и на автомобили. Eye Mobile представляет собой бинокуляр массой около трех килограммов. Его, также как и Falconeye-MW, можно устанавливать на треногу. В носимом тепловизоре используются те же технические решения, что и в стационарном устройстве. Совокупная стоимость поставленного турецким военным оборудования не уточняется.
Проект создания Интегрированного управления пограничного контроля реализуется по настоянию Евросоюза. В рамках программы планируется создать единую пограничную службу, которая в пограничной зоне будет выполнять функции, в настоящее время исполняемые военными, жандармерией и полицией, передает Lenta.ru.