4 Դեկտեմբեր 2013 - 08:24 AMT
Անկարան ու Բրյուսելը, ինչպես անկնալվում է, մտադիր են կոնկրետ քայլեր ձեռնարկել մուտքի արտոնագրերի վերաբերյալ, քանի որ թուրք վարչապետ Էրդողանը հավանություն է տվել ռեադմիսիայի մասին օրենքի ազատականացմանը ԵՄ հետ Թուրքիայի քաղաքացիների համար մուտքի արտոնագրերի ռեժիմի մեղմացման դիմաց, հայտնում է Hürriyet Daily News-ը:
Թուրքիան հավանություն կտա երրորդ երկրների քաղաքացիների համար ռեադմիսիայի մասին օրենքին՝ ԵՄ հետ թուրք քաղաքացիների համար առանց վիզաների ռեժիմի շուրջ բանակցություններին զուգահեռ, ճանապարհային քարտեզի համաձայն:
Անկարան կարող է կասեցնել գործընթացը, եթե Եվրոպական խորհուրդը թույլ չտա պարզեցնել վիզային ռեժիմը թուրք քաղաքացիների համար այն բանից հետո, երբ ռեադմիսիայի մասին ռեժիմը կյանքի կոչվի:
Միևնույն ժամանակ, եթե գործընթացն իր հունով գնա, Թուրքիայի քաղաքացիները 3 տարուց կկարողանան մուտք գործել Եվրոպա առանց մուտքի արտոնագրերի, հայտնում է «Թրենդը»:
2012 թվականի հոկտեմբերին Եվրամիությունում հայտարարել են, որ մտադիր են վերսկսել բազմամյա բանակցությունները ԵՄ-ին Թուրքիայի անդամակցության շուրջ՝ դրդելու համար Անկարային ժողովրդավարություն հաստատել: Այդ մասին պայմանավորվել են ԵՄ 28 երկրների Մշտական ներկայացուցիչների խորհրդի մասնակիցները Լյուքսեմբուրգի հանդիպմանը, որը նախորդում էր ԵՄ Խորհրդի ԱԳ նախարարների նիստին:
«ԵՄ-ին անդամակցելու վերաբերյալ բանակցությունների վերսկսումը կբարձրացնի Թուրքիայի շահագրգռվածությունը ժողովրդավարական բարեփոխումներ անկացնելու գործում և եվրոպական չափանիշներին մոտենալու առումով»,-հայտարարել է եվրոպական դիվանագիտական աղբյուրը, հայտնում է ԻՏԱՐ-ՏԱՍՍ-ը:
Այսպիսով, ոչ ոք չի թաքցնում, որ Թուրքիայի հետ երկխոսությունը վերսկսելու մասին որոշումն ընդունվել է զուտ գաղափարախոսական նկատառումներով, իսկ իրական հեռանկարները տեսանելի չեն:
Եվրամիությանը Թուրքիայի անդամակցության շուրջ արդեն 8 տարի շարունակվող բանակցային գործընթացը կասեցվեց ընթացիկ տարվա հունիսին, երբ Անկարայում կոշտ բռնության միջոցով ճնշվեցին ժողովրդական բողոքի ակցիաները, ինչը «կասկածներ առաջացրեց, որ թուրքական ժողովրդավարությունը ճիշտ ուղիով է զարգանում»:
Բողոքի ցույցերն Անկարայում անցնում էին 2013 թվականի մայիսից, երբ կառավարությունը մտադիր էր քանդել Գեզի պուրակը և տեղում առևտրային համալիր կառուցել: Ամառային ակցիաների արդյունքում 5 մարդ զոհվեց, մի քանի հազարը վիրավորվեցին ու ձերբակալվեցին: Ոստիկանությունը ցուցարարների դեմ մահակներ ու արցունքաբեր գազ կիրառեց:

Анкара и Брюссель, как ожидается, намерены предпринять конкретные шаги по визовому соглашению, после того как премьер-министр Турции Реджеп Тайип Эрдоган дал зеленый свет подписанию соглашения о реадмиссии в обмен на либерализацию визового режима с ЕС для граждан Турции, сообщает Hürriyet Daily News.
Турция одобрит соглашение о реадмиссии для граждан третьих стран, одновременно с тем, как начнутся переговоры по безвизовому режиму с ЕС для турецких граждан, в соответствии с дорожной картой.
Анкара может приостановить процесс, если Европейский Совет не позволит упростить визовый режим для турецких граждан после того, как соглашение о реадмиссии будет реализовано.
В то же время, если процесс будет идти своим чередом после подписания соглашений, граждане Турции уже через 3 года смогут посещать Европу без виз, передает Тренд.
В октябре 2012 года в Евросоюзе заявили, что намерены возобновить многолетние переговоры о приеме Турции в ЕС, чтобы подтолкнуть Анкару к строительству демократии. Об этом договорились сегодня участники Совета постоянных представителей (COREPER) 28 стран Евросоюза на встрече в Люксембурге, которое предшествовало заседанию Совета ЕС на уровне министров иностранных дел.
"Возобновление переговоров о вступлении в ЕС повысит заинтересованность Турции в проведении демократических реформ и приближению своих норм к европейским стандартам", – заявил европейский дипломатический источник.
Таким образом, никто не скрывает, что решение возобновить диалог с Турцией принято по исключительно идеологическим соображениям. При этом реальные перспективы на прием этой страны в ЕС не просматривается.
Переговорный процесс о приеме Турции в ЕС, который продолжается уже восемь лет – с 2005 года, был приостановлен в июне этого года после жесткого подавления акций протеста в Анкаре, что вызвало "сомнения стран ЕС, что турецкая демократия развивается в правильном направлении".