ՄԱԿ-ում դիտարկում են հունվարի 22-ին կայանալիք Սիրիայի գծով խաղաղ խորհրդաժողովի մի մասը Ժնևից դուրս անցկացնելու հնարավորությունը, քանի որ քաղաքի հյուրանոցներում չեն լինի ազատ համարներ: Դա հաստատել է ՄԱԿ գլխավոր քարտուղարի պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարտին Նեսիրկին, հայտնում է ԻՏԱՐ-ՏԱՍՍ-ը:
«Դիտարկվում է կոնֆերանսի մի մասը Ժնևից դուրս անցկացնելու հնարավորությունը: Ուղղակի այն պատճառով, որ հյուրանոցներում չեն լինի ազատ համարներ»,-ասել է նա: Ըստ նրա, խոսքը գնում է համաժողովի մեկ օրը Շվեյցարիայի մի այլ քաղաքում, հավանաբար, Մոնտրյոյում անցկացնելու մասին:
Նեսիրկին նշել է, որ այդ հարցը չի քննարկվում: «Դա պարտադիր չէ: Ինչպես գիտեք, գլխավորն այդ խորհրդաժողովում ոչ թե Ժնևն է, այլ Սիրիան»,-ասել է ՄԱԿ ներկայացուցիչը:
Ազատ տեղերի բացակայությունը Ժնևի հյուրանոցներում հունվարի 22-ին բացատրվում է նրանով, որ այդ ժամանակ քաղաքում անցնելու է ժամացույցների ամենամյա ցուցահանդեսը: Բացի այդ, Դավոսում, որը Ժնևի մերձակայքում է, անցնելու է Համաշխարհային տնտեսական համաժողովը:
«Ժնև-2» անցկացման հարցում առաջացած բարդությունները մատնանշել է Սիրիայի գծով ՄԱԿ և ԱՊԼ հատուկ ներկայացուցիչ Լահդար Բրահիմին շվեյցարական РТС հեռուստաալիքին:
Նոյեմբերի 25-ին ՄԱԿ գլխավոր քարտուղար Պան Գի Մունը հայտնեց, որ Սիրիայի գծով խաղաղ խորհրդաժողովը կհրավիրվի հունվարի 22-ին: ՄԱԿ և ԱՊԼ հատուկ ներկայացուցիչ Լահդար Բրահիմին կոչ արեց կառավարությանն ու ընդդիմությանը որքան հնարավոր է շուտ որոշել մասնակիցների կազմը և հույս հայտնեց, որ կողմերը կդադարեցնեն կրակը, չսպասելով խորհրդաժողովի մեկնարկին:
Սիրիայի անդամակցությունն ԱՊԼ-ին կասեցվեց 2011 թվականի նոյեմբերին: 2013 թ,. մարտին ԱՊԼ-ն մտադիր էր ճանաչել սիրիական ընդդիմությանը որպես այդ երկրի օրինական ներկայացուցիչ: Ըստ ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի, դա նշանակում է, որ ԱՊԼ-ն հրաժարվել է սիրիական հակամարտության խաղաղ կարգավորումից:

В ООН рассматривают возможность проведения части намеченной на 22 января мирной конференции по Сирии за пределами Женевы в связи с тем, что в гостиницах города не будет свободных номеров. Это подтвердил во вторник ИТАР-ТАСС официальный представитель генерального секретаря Объединенных Наций Мартин Несирки.
"Рассматривается возможность проведения части конференции за пределами Женевы. Просто потому, что в отелях (в это время) нет свободных номеров", – сказал он. По его словам, речь идет о проведении одного дня форума в другом городе Швейцарии, вероятно, в Монтре.
При этом Несирки подчеркнул, что возможность переноса конференции на один день не рассматривается. "Это необязательно. Как вы знаете, главное в этой конференции – не Женева, а Сирия", – указал представитель ООН.
Отсутствие свободных мест в отелях Женевы 22 января объясняется тем, что в это время в городе будет проходить ежегодная выставка часов. Кроме того, на расположенном неподалеку знаменитом горнолыжном курорте Давосе будет проходить Всемирный экономический форум.
На возможные трудности, которые возникнут в связи с этим для "Женевы-2", указал в интервью швейцарскому телеканалу РТС специальный представитель ООН и Лиги арабских государств по Сирии Лахдар Брахими.
Членство Сирии в ЛАГ было приостановлено в ноябре 2011 года через несколько месяцев после начала вооруженного конфликта в стране. В марте 2013 года ЛАГ собиралась признать оппозицию Сирии в качестве законного представителя этой страны. По словам главы МИД РФ Сергея Лаврова, это означает, что ЛАГ отказалась от курса на мирное урегулирование сирийского конфликта.