Հայաստանում Իրանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Մոհամմադ Ռեիսին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հասկացրել է, որ իր երկիրը կարող է ավելացնել Հայաստան առաքվող գազի ծավալները, եթե ՀՀ իշխանությունները նման ցանկություն հայտնեն: Այժմ Հայաստանը գազ է ստանում Իրանից՝ փոխարենն այդ երկրին տրամադրելով Երևանի ՋԷԿ-ում արտադրվող էլեկտրաէներգիան: Իրանից եկող գազը շուկա դուրս չի գալիս լայն սպառման համար:
«Իրանը կարող է ապահովել գազի առաքման ծավալները Հայաստանի համար, դա պետք է պայմանավորված լինի երկու երկրների միջև համաձայնությամբ, դրա համար հարկավոր է, որ ստեղծվեն ենթակառուցվածքներ: Դա կախված է Հայաստանի իշխանություններից»,-ասել է դեսպանը:
Կես տարի առաջ Հայաստանի էներգետիկայի ու բնական պաշարների նախարար Արմեն Մովսիսյանը, պատասխանելով այն դիտողությանը, թե ինչու Հայաստանը ռուսական գազը չի փոխարինում իրանականով, ասել էր, որ Իրանի գազն ավելի թանկ արժեք ունի: Այս կապակցությամբ Իրանի դեսպանն ասաց, որ Իրանի գազն արտահանվում է միջազգային գներով՝ չնշելով, թե որն է այդ գինը:
Դեսպան Ռեիսին նաև հայտարարեց, որ մտահոգված չէ այն հանգամանքով, որ Հայաստանը Ռուսաստանին է փոխանցում «ՀայՌուսգազարդի» բաժնետոմսերի վերջին 20 տոկոսը:
Ըստ դեսպանի, նրանք ողջունում են Իրանի երկու բարեկամ երկրների՝ Հայաստանի ու Ռուսաստանի միջև հարաբերությունների ընդլայնումը, և մտահոգված չեն Հայաստանի գործողություններով, որը Ռուսաստանին է փոխանցել իր ողջ էներգետիկ հատվածը:
«Իրանը պատրաստ է շարունակել գործակցությունը Հայաստանի հետ էներգետիկ ոլորտում: Դա չի հակասում Հայաստան-Ռուսաստան համագործակցությանը: Մենք մտահոգված չենք դրանով, մենք էլեկտրաէներգիայի կարիք չունենք, մենք արտահանող ենք այդ ոլորտում, միևնույն ժամանակ Հայաստանի էներգետիկ ոլորտի փոխանցումը Ռուսաստանին ոչ մի կերպ չի անդրադառնա Հայաստանի հետ մեր հարաբերությունների վրա»,-ասել է դեսպանը:
Նա նաև անդրադարձել է Մեղրիի ՀԷԿ-ի ծրագրի աշխատանքներին, նշելով, որ դրանք կվերսկսվեն ֆինանսաբանկային հարցերը լուծելուց անմիջապես հետո, հայտնում է «Ազատություն» ռադիոկայանը:
Ինչպես հայտնում է Panorama.am-ը, դեսպանն Իրան-Հայաստան երկաթուղու կառուցման ժամկետների մասին հարցին պատասխանել է, որ ինչպես նախկինում, այնպես էլ այժմ Իրանը Հայաստանի իշխանություններին հայտնել է, որ պատրաստ է կառուցել Ջուլֆա-Մեղրի սահմանային կետի իրենց հատվածը սեփական միջոցներով, երբ Հայաստանը ֆինանսական միջոցներ կհայթայթի իր մասի համար:
«Եթե կգտնվեն ներդրողներ և հնարավոր լինի կառուցել երկաթգիծը Հայաստանի տարածքում, որն էլ այնուհետև կմիանա Վրաստանին ու Ռուսաստանին, մենք պատրաստ ենք մեր պետական բյուջեի միջոցներով այդ հատվածը կառուցել: Մենք պատրաստ ենք աջակցել նաև մեր փորձի փոխանակմամբ, քանի որ Իրանն ունի ինժեներատեխնիկական լայն հնարավորություններ և մեծ փորձ երկաթգծերի կառուցման ոլորտում», – ասել է դեսպանը:
Դեսպանի խոսքերով` Իրանի միջուկային ծրագրերի շուրջ համաձայնության ձեռքբերումը և կայունության հաստատումը կայունության կբերի նաև ողջ Մերձավոր Արևելքին:

Посол Ирана в Армении Мохаммад Реиси в ходе пресс-конференции в Ереване дал понять, что его страна может увеличить объемы газа, поставляемого на армянский рынок, если подобное желание выразят власти Армении. Сейчас Армения получает от Ирана газ, а взамен предоставляет этой стране электроэнергию, вырабатываемую на Ереванской ТЭС. Получаемый из Ирана газ не поступает на рынок широкого потребления.
«Иран может обеспечить объемы потребления газа для Армении, это должно быть обусловлено достижением соглашения между двумя странами, для этого необходимо, чтобы были созданы инфраструктуры. Это зависит от властей Армении», – сказал посол.
Полгода назад, министр энергетики и природных ресурсов Армении Армен Мовсисян, отвечая на замечание о том, почему Армения не заменяет российский газ на иранский, отметил, что иранский газ стоит дороже. В этой связи посол сказал, что иранский газ экспортируется по международным ценам, не уточнив, однако, каковы эти цены.
Посол Реиси также заявил, что Иран, активно сотрудничающий с Арменией в сфере энергетики, не обеспокоен тем обстоятельством, что Армения передает России последние 20% акций «АрмРосгазпрома», принадлежащие правительству страны.
По словам посла, они приветствуют расширение отношений между двумя дружественными Ирану странами, Арменией и Россией, и не обеспокоены действиями Армении, передавшей России свой энергетический сектор.
«Иран готов продолжить сотрудничество с Арменией в энергетической сфере. И это не противоречит сотрудничеству Армения-Россия, – сказал иранский посол. – Мы не обеспокоены этим, мы не нуждаемся в электроэнергии, мы являемся экспортерами энергии, и в то же время передача России (энергетического сектора Армении) никак не повлияет на наши отношения с Арменией».
Он также коснулся программы строительства Мегринской ГЭС, заявив, что задержка с реализацией соглашений, достигнутых в рамках программы, обусловлена финансовыми и банковскими вопросами, сообщает армянская служба Радио Свобода.
Как передает Panorama.am, отвечая на вопрос о четком графике строительства железной дороги Иран-Армения, Реиси отметил, что как раньше, так и сейчас Иран сообщил властям Армении, что готов построить иранскую часть дороги Джульфа-Мегри на собственные средства, когда Армения добудет финансовые средства для строительства своей части.
«Если найдутся инвесторы и возможно будет построить железную дорогу на территории Армении, которая потом будет связана с Грузией и Россией, мы готовы на средства своего бюджета построить этот участок. Мы готовы поделиться также нашим опытом, так как Иран имеет широкие инженерно-технические возможности и большой опыт в сфере строительства железной дороги», – сказал посол.
По словам Реиси, положительное разрешение переговоров по иранской ядерной программе и отмена санкций позволит также снизить напряжение на Ближнем Востоке.