ՄԱԿ Անվտանգության խորհուրդը դիտողություններ չունի քիմզենքի ոչնչացման Սիրիայի կառավարության պարտավորությունների կատարման վերաբերյալ, լրագրողներին է հայտնել ՄԱԿ-ում ՌԴ մշտական ներկայացուցիչ Վիտալի Չուրկինը, հայտնում է «ՌԻԱ Նովոստին»:
«Սիրիայի կառավարությունը լավ է համագործակցում առաքելության հետ, այստեղ դիտողություններ չկան: Կան դեռ լուրջ խնդիրներ, որ կարիք ունեն լուծելու»,-ասել է Չուրկինը ՄԱԿ և Քիմիական զենքի արգելման կազմակերպության ամենամսյա համատեղ զեկույցի քննարկման ժամանակ, ըստ որի քիմիական զենքը Սիրիայում պետք է ոչնչացվի մինչև 2014 թվականի հունիսի 30-ը:
Ինչպես ասել է դիվանագետը, դրանք լոգիստիկ բնույթի, նույթատեխնիկական ապահովման, որոշ իրավաբանական խնդիրներ են: «Սրան գումարվում է մտահոգությունը անվտանգության ոլորտի վերաբերյալ, այդ թվում զինյալ գրոհայինների խմբերի առումով, որոնք անընդհատ տեղաշարժվում են և անհասկանալի է, թե ում են ենթարկվում և ով ազդեցություն ունի նրանց վրա»,-ասել է Չուրկինը: Նա կոչ է արել ՄԱԿ ԱԽ երկրներին իրենց կանալներով ազդել գրոհայինների վրա:
«Մենք որոշակի աջակցություն կցուցաբերենք սիրիացիներին, անհրաժեշտ տեխնիկա տրամադրելով քիմզենքի ոչնչացման համար»,-ասել է Չուրկինը:
Վիտալի Չուրկինը նշել է նաև, որ Ռուսաստանը Սիրիային անհրաժեշտ տեխնիկա կտրամադրի քիմզենքի ոչնչացման ծրագրի շրջանակներում: Ըստ նրա, դա թույլ կտա լուծել նյութական միջոցների պակասի հարցը Սիրիայի քիմիական զինաթափման գործողության համար:
ԱՄՆ-ն կստանձնի սիրիական քիմզենքի ոչնչացումը ծովում, զենքը դուրս կբերվի երկրից մինչև դեկտեմբերի 31-ը: Այդ մասին ասվում է Քիմիական զենքի արգելման կազմակերպության (ՔԶԱԿ) զեկույցում:
«ՔԶԱԿ գլխավոր տնօրեն Ահմեդ Ուզյումջյուն հայտարարել է, որ ոչնչացման գործողությունն անց է կացվելու ամերիկյան նավի վրա ծովում հիդրոլիզի միջոցով: Այժմ արդիականացվում է այն ռազմանավը, որի վրա ոչնչացվելու է քիմզենքը»,-ասվում է փաստաթղթում:
Մինչդեռ, ինչպես հայտնում է ԻՏԱՐ-ՏԱՍՍ-ը, միջազգային խաղաղ խորհրդաժողովը Սիրիայի գծով, որը ստացել է «Ժնև-2» անվանումը, և որը մեկնարկելու է 2014 թ. հունվարի 22-ին, չի հետաձգվի, անկախ հնարավոր խնդիրների կազմակերպման լոգիստիկայի հետ կապված: Այդ մասին ավում է ՄԱԿ և ԱՊԼ Սիրիայի գծով հատուկ ներկայացուցիչ Լահդար Բրահիմիի մամլո քարտուղար Հավլա Մատտարի այսօր տարածած մամուլի համար հայտարարության մեջ:
«Բրահիմին հաստատում է, որ շահագրգռված է «Ժնև-2» գումարելու մեջ նախանշված ժամկետում՝ այն է հունվարի 22-ին»,-ասել է նրա ներկայացուցիչը՝ հավելելով, որ «իր թիմն ու ՄԱԿ-ը լարված աշխատելու են հաղթահարելու համար բոլոր խոչընդոտները»:
Մինչ այդ շվեյցարական РТС հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում Բրահիմին խոստովանել էր, որ Սիրիայի գծով խաղաղ խորհրդաժողովի մի մասը Ժնևից դուրս անցկացնելու հնարավորությունը, քանի որ քաղաքի հյուրանոցներում չեն լինի ազատ համարներ: Ազատ տեղերի բացակայությունը Ժնևի հյուրանոցներում հունվարի 22-ին բացատրվում է նրանով, որ այդ ժամանակ քաղաքում անցնելու է ժամացույցների ամենամյա ցուցահանդեսը: Բացի այդ, Դավոսում, որը Ժնևի մերձակայքում է, անցնելու է Համաշխարհային տնտեսական համաժողովը:
ՄԱԿ Եվրոպական բաժնում հաստատել են լոգիստիկայի հետ կապված խնդիրները, թեև նշել են, որ խորհրդաժողովը հետաձգելու հարցը դեռ քննարկման փուլում է և դեռ որոշում չի կայացվել:
Դեկտեմբերի 20-ին Ժնևում տեղի կունենա ՌԴ-ԱՄՆ-ՄԱԿ եռակողմ հանդիպումը: Ակնկալվում է, որ մինչ այդ արդեն հայտնի կլինի խորհրդաժողովի անցկացման հստակ վայրն ու ժամկետը:
Այժմ «Ժնև-2» մասնակիցների թվում է 30 երկիր: Դեկտեմբերի 20-ին կորոշվի նաև Իրանի ներկայացուցիչներին հրավիրելու հարցը:

5 Декабрь 2013 - 12:05 AMT
У СБ ООН нет претензии к правительству Сирии в плане уничтожения химоружия, и “Женева-2” отложена не будет
Совет Безопасности ООН не имеет претензий к правительству Сирии в выполнении обязательств по уничтожению химического оружия, сообщил российским журналистам в среду постоянный представитель России при ООН Виталий Чуркин, передает РИА Новости.
"Сирийское правительство хорошо сотрудничает с миссией, к нему претензий нет. Есть еще серьезные проблемы, которые надо решить", – отметил Чуркин во время рассмотрения ежемесячного отчета совместной миссии ООН и Организации по запрещению химического оружия (ОЗХО), которая должна добиться уничтожения химоружия Сирии к 30 июня 2014 года.
Как сказал дипломат, это проблемы логистического характера, материально-технического обеспечения, некоторые юридические проблемы. "Плюс есть обеспокоенность положением в сфере безопасности, в том числе наличие групп боевиков, которые перемещаются с места на место и непонятно, кому подчиняются и кто на них влияет", – сказал Чуркин. При этом он призвал страны СБ ООН по своим каналам оказать на боевиков соответствующее воздействие.
"Сирийцам мы будем оказывать определенное содействие, предоставляя им необходимую технику для проведения некоторых мер в рамках программы уничтожения химического оружия", – сказал Чуркин.
Также, отметил Виталий Чуркин, Россия предоставит Сирии необходимую технику для проведения некоторых мер в рамках программы уничтожения химического оружия. По его словам, это позволит помочь решить проблему нехватки материальных средств для операции по химическому разоружению в САР. "Сирийцам мы будем оказывать определенное содействие, предоставляя им необходимую технику для проведения некоторых мер в рамках программы уничтожения химического оружия", – сказал дипломат.
США займутся ликвидацией в море сирийского химического оружия, которое будет вывезено из САР до 31 декабря. Об этом говорится в опубликованном докладе Организации по запрещению химического оружия (ОЗХО).
"Генеральный директор ОЗХО Ахмет Узюмджю заявил, что операция по ликвидации будет проводиться на американском судне в море с помощью процесса гидролиза (обменная реакция между веществом и водой, приводящая к разложению молекулы вещества на более мелкие молекулы). В настоящее проводятся работы по модернизации военного корабля, на котором и будет уничтожены химоружие", – говорится в документе.
Между тем, как сообщает ИТАР-ТАСС, международная мирная конференция по Сирии, получившая название "Женева-2", начало которой намечено на 22 января 2014 года, не будет сдвинута на более поздние даты, несмотря на возможные проблемы с логистикой при ее организации. Об этом говорится в заявлении для прессы, распространенном сегодня Хавлой Маттар, пресс-секретарем совместного специального представителя ООН и Лиги арабских государств по Сирии Лахдара Брахими.
"Брахими подтверждает, что заинтересован в том, чтобы созвать "Женеву-2" в назначенную ранее дату, 22 января 2014 года", – отметила представитель эмиссара мирового сообщества, подчеркнув, что "его команда и ООН будут напряженно работать для того, чтобы преодолеть все препятствия".
Ранее в интервью швейцарскому телеканалу РТС Брахими признал, что в конце января в Женеве есть проблемы с размещением в отелях многочисленных гостей мирного форума. Так, с 20 по 24 января в Женеве пройдет ежегодный Международный салон высокого часового искусства. После этих заявлений в прессе в качестве места проведения конференции стал указываться город Монтрё, удаленный от Женевы на 90 км.
В пресс-службе Европейского отделения ООН в Женеве подтвердили наличие проблем с логистикой, однако подчеркнули, что вопрос о переносе конференции пока находится в стадии рассмотрения и что никакие решения еще не приняты. В то же время, собеседник агентства подчеркнул, что все эти моменты должны быть определены в ближайшее время.
20 декабря в Женеве должна состояться трехсторонняя встреча в формате Россия-США-ООН по подготовке мирного форума. И, как ожидается, к этому моменту вопрос о точном месте или местах проведения конференции будет окончательно решен.
Сейчас в списке внешних участников "Женевы-2" числится 30 стран. 20 декабря должен быть решен вопрос, будут ли приглашены на встречу представители Ирана.