Մաքսային միության անդամները՝ Բելառուսը, Ռուսաստանն ու Ղազախստանը ձևավորում են միասնական տրանսպորտային քաղաքականություն, գրում է Kazakhstan Today-ը: Նախօրեին Մոսկվայում Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի էներգետիկայի գծով կոլեգիայի անդամ Դանիալ Ահմետովի նախագահությամբ ՄՄ ու ՄՏՏ անդամ պետությունների տրանսպորտային գերատեսչությունների ղեկավարների խորհրդակցությունն էր, տեղեկացնում է Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի կոլեգիայի մամուլի ծառայությունը:
Քննարկման հիմնական հարց է դարձել Եվրասիական տնտեսական միության մասին պայմանագրի «Տրանսպորտ» բաժինը, առաջին հերթին այն ուղղություններով, որտեղ չի ձևավորվել կողմերի ընդհանուր դիրքորոշումը:
«Այդպես, մեզ դեռ չի հաջողվել համաձայնեցնել կողմերի դիրքորոշումները միջազգային ավտոմոբիլային փոխադրումների ազատականացման ուղղությունների ու ժամկետների վերաբերյալ: Միևնույն ժամանակ, հարկ է նշել, որ մերձեցումը կողմերի համար այդ զգայուն հարցի շուրջ արդեն սկսվել է և վստահ եմ, որ առաջիկայում կգանք տրանսպորտի հետագա զարգացման ընդհանուր ընկալմանը»,- ասել է Դանիալ Ահմետովը:
Կատարելով Եվրասիական բարձրագույն տնտեսական խորհրդի որոշումն այն սահմանափակումների փուլային վերացման ժամկետների համաձայնեցման մասին, որոնք ազդում են ապրանքների, ծառայությունների, կապիտալի ու աշխատուժի ազատ տեղաշարժի վրա, խորհրդակցության մասնակիցները քննարկել են տրանսպորտի ոլորտում խոչընդոտների վերացման միջոցառումների ծրագիրը: Նախարարները կարևորել են դրա կատարման մշտադիտարկման անհրաժեշտությունը:
Օրակարգի ևս մեկ հարց էր Միասնական եվրասիական երկնքի ձևավորման ճանապարհային քարտեզի նախագիծը: Խորհրդակցության մասնակիցները համակարծիք էին, որ հիմնական մոտեցումների մանրամասնման, մեխանիզմների մշակման ու ձևավորման փուլերի համար անհրաժեշտ է լուրջ գիտական հետազոտություն: Արդյունքները Ճանապարհային քարտեզի հետ միասին թույլ կտան մշակել որակյալ ծրագրային փաստաթուղթ:
Դանիալ Ահմետովը մանրամասնել է, թե միասնական տրանսպորտային քաղաքականությունը ներառելու է տրանսպորտային ծառայությունների շուկան, տրանսպորտի բոլոր տեսակների միասնական քաղաքականությունը, միջազգային լոգիստիկ կենտրոնների ստեղծումը: Նախատեսվում է նաև ստեղծել միասնական տրանսպորտային քաղաքականության ընդհանուր գիտական ու կադրային ուղեցույց:
Միասնական տրանսպորտային քաղաքականության մասին փաստաթղթի ընդունումը ՄՄ շրջանակում ակնկալվում է մոտ ապագայում, ասել է Ահմետովը:
Նախարարը նշել է, որ խորհրդակցությանը Բելառուսի, ՌԴ և Ղազախստանի տրանսպորտների նախարարներից բացի մասնակցել են նաև Ղրղզստանի և Հայաստանի տրանսպորտային գերատեսչությունների ղեկավարները: Ըստ նրա, դա թույլ կտա ՄՄ-ին անդամակցելու մտադրություն ունեցող պետություններին արդեն այժմ մասնակցել տարաբեր հարցերի լուծմանը, այդ թվում նաև տրանսպորտի ոլորտում:
Նոյեմբերի 6-ին Երևանում ստորագրվեց «Հուշագիր Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի ու Հայաստանի Հանրապետության միջև գործակցության խորացման մասին» հուշագիրը: Փաստաթուղթը ստորագրեցին ԵՏՀ կոլեգիայի նախագահ Վիկտոր Խրիստենկոն և ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը:. Դեկտեմբերի 24-ին նախատեսվում է ՄՄ-ին Հայաստանի անդամակցության մասին «ճանապարհային քարտեզի» ընդունումը:

6 Декабрь 2013 - 07:19 AMT
Члены Таможенного союза (ТС) – Беларусь, Россия и Казахстан – формируют единую транспортную политику, передает Kazakhstan Today. В Москве накануне под председательством члена Коллегии (министра) по энергетике и инфраструктуре Евразийской экономической комиссии Даниала Ахметова прошло совещание руководителей транспортных ведомств государств-членов Таможенного союза и Единого экономического пространства с участием министров транспорта Кыргызстана и Армении, сообщает пресс-служба Коллегии Евразийской экономической комиссии (ЕЭК).
Основным вопросом обсуждения стал раздел "Транспорт" проекта Договора о Евразийском экономическом союзе, прежде всего по тем направлениям, где не сформирована общая позиция сторон.
"Так, пока нам не удалось согласовать позиции сторон по отражению направлений и сроков либерализации международных автомобильных перевозок. Вместе с тем, следует отметить, что сближение по такому чувствительному для сторон вопросу уже началось, и я уверен, что в ближайшее время мы придем к общему пониманию дальнейшего развития этого вида транспорта", – отметил Даниал Ахметов.
Выполняя решение Высшего Евразийского экономического совета о поэтапном устранении в согласованные сроки изъятий и ограничений, влияющих на свободу перемещения товаров, услуг, капитала и рабочей силы, участники совещания рассмотрели План мероприятий по устранению барьеров в сфере транспорта, которые препятствуют перевозкам между государствами – членами Таможенного союза и Единого экономического пространства. Министры отметили необходимость проведения постоянного мониторинга хода выполнения этого плана.
Еще одним вопросом повестки дня стал проект Дорожной карты по формированию "Единого Евразийского неба". Участники совещания сошлись во мнении, что для детализации основных подходов, проработки механизмов и этапов формирования "Единого Евразийского неба" необходимо серьезное научное исследование. Его результаты в совокупности с мероприятиями Дорожной карты позволят разработать качественный программный документ.
Даниал Ахметов конкретизировал, что единая транспортная политика будет включать в себя рынок транспортных услуг, единую политику во всех видах транспорта, создание международных транспортно-логистических центров, которые будут взаимодействовать. Кроме того, планируется создать общее научное и кадровое сопровождение единой транспортной политики.
Принятие документа о единой транспортной политике в рамках ТС ожидается в ближайшее время, отметил Даниал Ахметов.
Министр отметил, что в совещании помимо министров транспорта Беларуси, России и Казахстана приняли также участие руководители транспортных ведомств Кыргызстана и Армении. По его словам, это позволяет государствам, заявившим о своем намерении вступить в Таможенный союз, уже сейчас участвовать в решении различных вопросов, в том числе в сфере транспорта.