6 Դեկտեմբեր 2013 - 08:43 AMT
96 տարեկան հասակում Յոհանեսբուրգի իր տանը վախճանվել է ՀԱՀ նախկին նախագահ Նելսոն Մանդելան, հայտնում է «Ռոյթերս» գործակալությունն երկրի գործող նախագահ Ջեյկոբ Զումի վրա հղումով:
Վերջին տարիներին Մանդելան առողջական լուրջ խնդիրներ ուներ: Այս ամռանը նա հոսպիտալացվել էր սուր թոքային հիվանդության սրման պատճառով, իսկ նրա տանը վերակենդանացման պալատ էր ստեղծվել, որտեղ մշտապես բժիշկներ էին հերթապահում: Նոյեմբերի վերջին բժիշկները Մանդելայի առողջական վիճակը գնահատեցին որպես «կրիտիկական»:
Ինչպես ասել է ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման, ելույթ ունենալով հատուկ հայտարարությամբ Նելսոն Մանդելայի մահվան կապակցությամբ, նա աշխարհի ամենաազդեցիկ ու արի մարդկանցից էր: «Նա հասավ ավելինի, քան կարող էր հուսալ որևէ մեկը: Նելսոն Մանդելան պատկանում է ոչ թե մեզ, այլ հավերժությանը»,-ասել է Օբաման:
Ըստ Օբամայի՝ ԱՄՆ պատմության մեջ առաջին սևամորթ նախագահի, նա չի կարող իր կյանքը պատկերացնել առանց ապարտեիդի դեմ Մանդելայի պայքարի օրինակի, գրում է «ՌԻԱ Նովոստին»: «Ես այն անհամար միլիոններից մեկն եմ, ում ոգեշնչել է Նելսոն Մանդելայի կյանքը»»,-ասել է ԱՄՆ նախագահը՝ հավելելով, որ մտադիր է մասնակցել ՀԱՀ նախկին նախագահի հուղարկավորության արարողությանը:
ԳԴՀ կանցլեր Անգելա Մերկելը ևս հարգել է Նելսոն Մանդելայի հիշատակը՝ ասելով, որ Գերմանիան սգում է հարավաֆրիկյան ժողովրդի հետ, հայտնում է France Press-ը:
Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը ցավակցական հեռագիր է հղել ՀԱՀ իր պաշտոնակից Ջեյկոբ Զումեին Մանդելայի մահվան կապակցությամբ: Այդ մասին ասվում է Կրեմլի կայքում: ՌԴ նախագահը գրել է, որ «Մանդելայի անվան հետ է կապված Աֆրիկայի նորագույն պատմության մի ամբողջ դարաշրջան»: Այն նշանավորվեց ապարտեիդի հանդեպ հաղթանակով ու ժողովրդավարական Հարավաֆրիկյան Հանրապետության կազմավորմամբ, ասվում է Պուտինի հեռագրում: ՌԴ նախագահը նշել է, որ «Մանդելան, անցնելով ծանր փորձությունների միջով, մինչև կյանքի վերջին օրերը հավատարիմ մնաց հումանիզմի ու արդարության գաղափարներին»:
ՌԴ նախագահը նաև բարձր է գնահատել Մանդելայի դերը Ռուսաստանի և ՀԱՀ հարաբերությունների զարգացման գործում, որոնք դուրս են եկել ռազմավարական գործընկերության մակարդակի:
Ֆրանսիայի նախագահ Ֆրանսուա Օլանդը որոշել է խոնարհել երկրի պետական դրոշները՝ ցանկանալով հարգել Նելսոն Մանդելայի հիշատակը, հայտնում է wlna.info-ն:
Եվրամիության դիվանագիտության ղեկավար Քեթրին Էշթոնը նույնպես ցավակցություն է հայտնել Մանդելայի մահվան կապակցությամբ: Նա խոստովանել է, որ ՀԱՀ նախկին նախագահը ոգեշնչում էր իրեն: «Նելսոն Մանդելան, առավել, քան որևէ մեկը, ներշնչում էր ի սերնդին ու մեր աշխարհը: Այսօր մենք սգում ենք նրա մահվան համար, սակայն փառաբանում ենք նրա կյանքը»,-մեջբերում է «Ռոյթերսը» Էշթոնի խոսքերը:
Ներլսոն Մանդելան ՀԱՀ առաջին սևամորթ նախագահն էր: Նա ղեկավարել է պետությունը 1994 թվականի մայիսից մինչև 1999 թվականի հունիսը: Երիտասարդ տարիներին նա 27 տարի է անցկացրել բանտում ապարտեիդի ռեժիմի դեմ ակտիվ գործունեության համար: 1993 թվականին Մանդելան արժանացավ Նոբելյան խաղաղության մրցանակի:

6 Декабрь 2013 - 08:10 AMT
На 96-ом году жизни в своем доме в Йоханнесбурге скончался экс-президент ЮАР Нельсон Мандела, передает Reuter со ссылкой на действующего президента страны Джейкоба Зуму.
В последние годы у Нельсона Манделы были серьезные проблемы со здоровьем. Нынешнее лето с июля месяца он провел в больнице в связи с обстроенной лёгочной инфекцией, а в доме Манделы была оборудована реанимационная палата, где постоянно дежурили врачи. В конце ноября врачи признали состояние здоровья Манделы как "критическое".
Как сказал президент США Барак Обама, выступая со специальным заявлением, Нельсон Мандела был одним из самых влиятельных и смелых в мире людей. "Он достиг большего, чем мог надеяться достичь человек. Он был одним из самых влиятельных и отважных в мире людей. Нельсон Мандела принадлежит не нам, а вечности", – сказал Обама.
По словам Обамы – первого темнокожего президента в истории США, – он не может полностью представить свою жизнь без примера, поданного борцом против апартеида Манделой, пишет РИА Новости. "Я один из несчетных миллионов, кто вдохновлялся жизнью Нельсона Манделы", – сказал глава американского государства, добавив, что намерен поехать на похороны экс-президента ЮАР.
Канцлер ФРГ Ангела Меркель также почтила память экс-президента ЮАР, отметив, что Германия скорбит вместе с южноафриканским народом, сообщает France Press.
"Вместе с народом ЮАР мы в Германии – в трауре по Нельсону Манделе. Его имя будет навсегда связано с борьбой против угнетения своего народа и победой над режимом апартеида", – говорится в заявлении.
Президент России Владимир Путин направил соболезнования своему южноафриканскому коллеге Джейкобу Зуме в связи с кончиной Нельсона Манделы. Об этом говорится в сообщении, опубликованном на сайте Кремля. Президент России подчеркнул, что с именем Манделы «неразрывно связана целая эпоха в новейшей истории Африки». Эта эпоха ознаменована победой над апартеидом и построением демократической Южно-Африканской Республики, заявил Путин. Российский президент отметил, что Мандела, «пройдя сквозь тяжелейшие испытания, до конца своих дней остался верен светлым идеалам гуманизма и справедливости», говорится в сообщении.
Президент России высоко оценил роль Манделы в развитии дружественных отношений между Россией и ЮАР. Эти отношения вышли на уровень стратегического партнерства, констатируют в Кремле. Путин направил телеграмму соболезнования Джейкобу Зуме «со словами сочувствия и поддержки родным и близким Нельсона Манделы, правительству и всему народу ЮАР».
Франсуа Олланд, президент Франции, принял решение приспустить в стране государственные флаги, желая почтить Нельсона Манделы, скончавшегося накануне в ЮАР. Жан-Марк Эйро, французский премьер, сообщил в пятницу о таком решении президента, передает wlna.info.
Глава дипломатии Евросоюза Кэтрин Эштон также выразила соболезнования в связи со смертью Нельсона Манделы. Она призналась, что экс-президент ЮАР вдохновлял ее. «Нельсон Мандела более чем кто-либо вдохновлял мое поколение и наш мир. Сегодня мы скорбим о его смерти, но прославляем его жизнь»,- цитирует Reuters заявление Эштон.
Мандела стал первым в истории чернокожим президентом ЮАР. Он руководил государством с мая 1994 по июнь 1999 года. В молодости за свою активную деятельность против режима апартеида он провел в тюрьме 27 лет. В 1993 году Мандела был награжден Нобелевской премией мира.