6 Դեկտեմբեր 2013 - 09:30 AMT
Վաֆա Գուլուզադե. Իրանի նավթի նախարարի հայտարարությունը գների անկման մասին քաղաքական դրդապատճառներ ունի
Իրանի նավթի նախարարի հայտարարությունը նավթի գների անկման մասին քաղաքական դրդապատճառներ ունի: Այդ մասին հայտարարել է ադրբեջանցի քաղաքագետ Վաֆա Գուլուզադեն: «Համաշխարհային դիվանագիտության մեջ սովորաբար մի խումբ երկրներ պայմանավորվածության են գալիս մեկ այլ խմբի դեմ: Եթե նախկինում ՌԴ-ն ու ԱՄՆ-ն ցանկանում էին պայմանավորվել Իրանի դեմ, ապա հիմա, հավանաբար, Իրանը խորամանկեց ու պայմանավորվում է Վաշինգտոնի հետ Ռուսաստանի դեմ:
Նավթի գների անկումը համաշխարհային շուկայում մինչև 70 դոլար, տնտեսական աղետ կդառնա առաջին հերթին Ռուսաստանի համար: ԱՄՆ համար միևնույն է, ինչ կլինի Սաուդյան Արաբիայի, Քաթարի կամ ԱՄԷ հետ, ԱՄՆ համար կարևոր են սեփական շահերը, որոնք ենթադրում են Ռուսաստանի թուլացում: Վերջերս Ռուսաստանը չափազանց ագրեսիվ էր, և հավանաբար, նրանք որոշեցին Մոսկվային իր տեղը ցույց տալ: Նավթային խաղի վրա հենվելը ի սկզբանե անհեռանկար էր, բայց Ռուսաստանը գնաց դրան: Հակառակ դեպքում Լավրովը շտապ չէր մեկնի Թեհրան՝ համոզելու Իրանին չնվազեցնել նավթի գները»,-ասել է նա, գրում է haqqin.az-ը:
Իրանի նավթի նախարար Բիժան Զանգանեն օրերս հայտարարել է, որ Իրանը պատրաստ է նվազեցնել նավթի սակագինը համաշխարհային շուկայում մինչև մեկ բարելի դիմաց 20 դոլարի:
Ներկա դրությամբ Իրանը կարող է համաշխարհային շուկա արտահանել ընդամենը 1 մլն բարել նավթ օրական: Նոյեմբերի 24-ին Ժնևում Իրանի ու «վեցնյակի» (ՌԴ, ԱՄՆ, Չինաստան, Ֆրանսիա, Մեծ Բրիտանիա, Գերմանիա) երկրների բանակցություններում բեկում արձանագրվեց: Կողմերը «գործողությունների ծրագիր» ստորագրեցին Ժնևում, որը ենթադրում է Իրանի դեմ սահմանված պատժամիջոցների մեղմացում: ԱՄՆ-ն ու նրա արևմտյան դաշնակիցները կասկածում են, որ Իրանը միջուկային զենք է մշակում, Իրանը հերքում է այդ մեղադրանքները: Իրանը բազմիցս է հայտարարել, որ մտադիր է միջուկային էներգիան օգտագործել զուտ խաղաղ նպատակով:Փոխարենը պատժամիջոցներն Իրանի դեմ կմեղմացվեն: Ըստ ԶԼՄ-ների, խոսքը գնում է առաջին հերթին Իրանի 4,2 մլրդ դոլար արտասահմանյան ակտիվների ապասառեցման մասին:
Համաձայնության առաջին փուլը նախատեսված է կես տարվա համար, երբ բանակցությունները կշարունակվեն, հասնելու համար վերջնական պայմանավորվածությունների խաղաղ միջուկային գործունեության պարամետրերի մասին:

В заявлении иранского министра нефти о возможном обвале цен на нефть есть определенная политическая подоплека. Об этом заявил политолог Вафа Гулузаде. "В мировой дипломатии одни страны обычно договариваются против других. Если Россия и США раньше хотели договориться против Ирана, то видимо, сейчас Иран схитрил, и договаривается с Вашингтоном против России. Снижение цен на нефть на мировом рынке до 70 долларов, в первую очередь, обернется экономической катастрофой для России. И для США абсолютно безразлично, что будет с Саудовской Аравией, Катаром или ОАЭ; для них важны свои собственные интересы, в которые входит ослабление России. В последнее время Россия вела себя слишком агрессивно, и видимо, они решили показать Москве ее место. Опора на нефтяную игру была изначально бесперспективной, но Россия попалась. Иначе Лавров срочно не помчался бы в Тегеран уговаривать Иран не снижать цены на нефть", – сказал он, пишет haqqin.az.
Министр нефти Ирана Бижан Зангане на днях заявил, что ИРИ готова снизить цены на нефть на мировом рынке до 20 долларов за баррель.
В настоящее время Иран имеет возможность вывозить на мировые рынки всего 1 млн. баррелей нефти в день. 24 ноября «шестерка» и Иран подписали соглашение, по которому ИРИ согласился отказаться от размещения новых центрифуг для обогащения урана, допустить на свои ядерные объекты международных инспекторов и заморозить строительство реактора на тяжелой воде, технически способного вырабатывать оружейный плутоний.