6 Դեկտեմբեր 2013 - 11:45 AMT
Դեսպան. ՄՄ-ն խոչընդոտ չէ Իրանի և ՀՀ հարաբերությունների համար, որին Թեհրանը կարող է գազը վաճառել զեղչով
Հայաստանի անդամակցությունը Մաքսային միությանը չի խոչընդոտի հայ-իրանական տնտեսական հարաբերությունների զարգացմանը, ուրբաթ օրը լրագրողներին է հայտարարել Հայաստանում Իրանի դեսպան Մուհամմադ Ռեիսին:
«Անդամակցումը Մաքսային միությանը չի խանգարի հայ-իրանական տնտեսական հարաբերություններին, քանի որ Հայաստանի իշխանություններն որոշումը կայացրել են, քննելով բոլոր հնարավորությունները»,-ասել է Ռեիսին:
Նա նշել է, որ Իրանը դեռ ամբողջական պատկերացում չունի Մաքսային միության մասին:
«Երբ մենք ամբողջական պատկերացում կունենանք, իրազեկ կլինենք կանոնադրությանը, կանոններին, որոնք գործելու են, մենք կուսամնասիրենք դրանք»,-ասել է դեսպանը, հայտնում է «Նովոստի-Արմենիան»:
Ինչպես հայտնում է ԱՐԿԱ գործակալությունը, Իրանը կարող է ոչ շուկայական մոտեցումներ կիրառել բարեկամ երկրների համար մատակարարվող բնականի գազի գնի հարցում:
«Մենք շատ լավ հարաբերություններ ունենք Հայաստանի հետ։ Արդեն մի քանի տարի գործում է էլեկտրաէներգիայի փոխարեն գազի մատակարարման համաձայնագիրը։ Մենք հավատարիմ ենք այդ համաձայնագրին, թեև գների որոշակի փոփոխություններ են տեղի ունեցել։ Իրանը բարեկամ երկրների հետ այլ քաղաքականություն է կիրառում, կարող է զեղչերի համակարգ կիրառել, իսկ ընդհանուր առմամբ ղեկավարվում է միջազգային գներով», – ասել է Ռեյիսին։
Նրա խոսքերով` Իրանը Թուրքիային և այլ երկրներին գազը վաճառում է գործող միջազգային գներով, սակայն որոշ բարեկամ երկրների համար կարող է կիրառվել զեղչերի համակարգ, ինչը կախված է այս երկրների հետ ձեռք բերված համաձայնությունից և պայմանավորվածություններից։
Որպես օրինակ նա նշեց, որ այսօր մեկ խորանարդ մետրի համար Հայաստանը Իրան է մատակարարում 3 կՎտ էլեկտրաէներգիա։
«Սա ձեռնտու չէ Իրանին, սակայն այն ժամանակ Իրանի կառավարությունն ընդունեց այդ որոշումն ու մինչ օրս հավատարիմ է մնում իր պարտավորություններին», – ավելացրել է նա։
Պատասխանելով այն հարցին, թե, արդյո՞ք, Իրանը կարող է Հայաստան գազ մատակարարել ավելի ցածր գնով, քան Ռուսաստանը, դեսպանը հայտարարեց, որ դեռևս «պարզ չէ, թե որ գինն է ավելի բարձր»։
«Հարկավոր է նստել բանակցությունների սեղանի շուրջ, գործարքի ստորագրման պահին պարզ կդառնա, թե որ գինն է ավելի բարձր։ Նախևառաջ, պետք է հաշվի առնվի ռուսական և իրանական գազի գինը, իսկ հետո արդեն պարզ կդառնա` կարո՞ղ են, արդյոք, երկրները մրցել, թե՞ հավասար են։ Մենք կարող են մի երկրին գազ վաճառել 400 դոլարով, մյուսին` 100 դոլարով», – ավելացրել է նա։
Ըստ հայկական ԶԼՄ–ների` ավելի վաղ Ռեյիսին ակնարկել էր, որ Իրանը կարող էր Հայաստանին գազ վաճառել ավելի էժան, քան Ռուսաստանը։ Դրանից հեոտ ՀՀ էներգետիկայի նախարար Մովսիսյանը հայտարարել էր, որ Իրանը Հայաստանին գազ կվաճառեր սահմանի վրա մեկ խորանարդ մետրի դիմաց նվազագույնը 400 դոլարով (Ռուսաստանը վաճառում է 189 դոլարով)։
Դեսպանն ընդգծել է, որ ոչ մի տեղ փաստաթուղթ չի տեսել, որտեղ նշված է 189 դոլարի մասին։
Մինչդեռ, ՀՀ ղեկավարները հայտարարում են, որ ՄՄ-ին միանալու մտադրության մասին որոշումը չի անդրադառնա Հայաստանի եվրաինտեգրման գործընթացի վրա:
Դեկտեմբերի 2-ին Երևանում ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հայտարարեց, որ Ռուսաստանը պատրաստ է հետագայում էլ աջակցել Հայաստանին ՄՄ-ին անդամակցելու գործընթացների հարցում։ Նրա խոսքով, այժմ նախագծվում է «ճանապարհային քարտեզը», որը կհարմարեցնի ՀՀ Սահմանադրությունը ՄՄ ու Միասնական տնտեսական գոտին կանոնակարգող իրավական համակարգին:
Մաքսային միությանը Հայաստանի անդամակցության ճանապարհային քարտեզը կստորագրվի դեկտեմբերի 24-ին Մոսկվայում՝ Եվրասիական ինտեգրացիոն միության նիստում:

6 Декабрь 2013 - 11:07 AMT
Посол: Таможенный союз не мешает отношениям Ирана и Армении, которой Тегеран может продавать газ со скидкой
Членство Армении в Таможенном союзе не будет препятствовать развитию армяно-иранских экономических отношений, заявил в пятницу журналистам посол Ирана в Армении Мухаммад Реиси.
«Вступление в ТС не станет препятствием для развития армяно-иранских экономических отношений, поскольку власти Армении приняли решение о вступлении в ТС рассмотрев все возможности», – сказал Реиси.
При этом он отметил, что у Ирана пока нет полного представления о Таможенном союзе.
«Когда у нас будет вся информация о ТС, его устав, правила, которые должны действовать, мы их изучим», – заявил посол, передает «Новости-Армения».
Как сообщает АРКА, иранский дипломат также отметил, что Тегеран может применить нерыночные подходы в вопросе цены на поставляемый природный газ для дружественных стран.
«Мы поддерживаем очень хорошие отношения с Арменией. Уже несколько лет действует соглашение о поставках газа в обмен на электроэнергию. Мы остаемся верны этому соглашению, несмотря на то, что произошли определенные изменения в ценах. Иран применяет другую политику с дружественными странами, может применять систему скидок, а в целом руководствуется международными ценами», – сказал Реиси.
По его словам, Иран продает газ Турции и другим странам по действующим международным ценам, однако для некоторых дружественных стран может применяться система скидок, что зависит от согласия и договоренностей с этими странами.
В качестве примера он отметил, что сегодня за один кубометр газа Армения поставляет в Иран 3 кВт электроэнергии.
«Это невыгодно Ирану, однако тогда правительство Ирана приняло это решение и по сей день остается верным своим обязательствам», – добавил он.
Отвечая на вопрос, может ли Иран поставлять Армении газ по более низкой цене, чем Россия, посол заявил, что пока «не ясно, какая цена выше».
«Нужно сесть за стол переговоров, в момент подписания сделки станет ясно, какая цена выше. Прежде всего, должно быть уточнено, какова цена на российский и иранский газ, а затем уже станет ясно, могут ли страны конкурировать или равны. Мы можем продавать газ одной стране за $400, а другой – за $100», – добавил он.
Ранее, согласно армянским СМИ, Реиси намекал, что Иран мог бы продавать Армении газ дешевле, чем Россия. После этого министр энергетики Армении Мовсисян заявил, что Иран продавал бы Армении газ как минимум за $400 на границе за тысячу кубометров (Россия продает за $189).
Посол подчеркнул, что нигде не видел документа, в котором упоминается о цене $189.
Во время пресс-конференции в Ереване 2 декабря Владимир Путин отметил, что Россия намерена и дальше содействовать выполнению Арменией всех необходимых для вступления Таможенный союз процедур. По его словам, в настоящее время ведется разработка «дорожной карты» по гармонизации законодательства Армении с нормативно-правовой базой ТС и Единого экономического пространства.