Ադրբեջանական ռեժիմի առանցքային ներկայացուցիչներից մեկին՝ արտակարգ իրավիճակների նախարար Քեմալեդդին Հեյդարովին Լիոնի դատարանը տուգանել է միջոցները վատնելու համար: Վերաքննիչ դատարանն ուժի մեջ է թողել Լիոնի ուղղիչ դատարանի որոշումը՝ հայտնի ադրբեջանցի օլիգարխ Հեյդարովը վճարելու է 50 հազար եվրո տուգանք, իսկ գործարար ու 2011 թ. ֆրանսիական ռեգբիի մարզադաշտի տնօրեն Պիեռ Առնալդը՝ 20 հազար եվրո, գրում է minval.az-ը՝ Rue89Lyon վրա հղումով:
Փաստերը որակվել են որպես «կորպորատիվ միջոցների վատնում»: Ըստ ֆրանսիական դատարանի որոշման, այդ երկու մարդիկ գլխավոր անձինք են եղել ապօրինի համակարգում, որը ֆինանսավորել է Ադրբեջանի նախագահի քրոջ՝ Սեվիլ Ալիևայի ու նրա երեխաների ապրուստը Ֆրանսիայում 2001-2005 թթ.:
«Գործարարն ու նախարարը ապահովում էին նավթային հանրապետության նախագահի մերձավորների բարեկեցությունը՝ չմոռանալով նաև սեփական կարիքների մասին: Եթե համեմատելու լինենք այդ օլիգարխների վատնած գումարները, ապա նրանց դեմ սահմանված տուգանքների չափն ուղղակի ծիծաղելի է թվում»,-գրում է ֆրանսիական կայքը:
Ադրբեջանական եվրոպական ընկերակցությունը, որը կոչվում է Անկախ առևտրային կազմակերպություն, և որը գլխավորում է Հեյդարովի որդին՝ Թալեհը, Բաքվի «խավիարային դիվանագիտության» առաջատար լոբբիստն է: Ինչպես անցած ամիս գրել է The Guardian-ը, «մարդու իրավունքների կազմակերպությունը կասկածանքով է վերաբերվում այս կառուցյին, որը փորձում է «խավիարային դիվանագիտության» միջոցով բարելավել աշխարհի ամենաբռնատիրական երկրներից մեկի իմիջը: Քեմալեդդին Հեյդարովն Ի.Ալիևի մերձավորներից է և Ադրբեջանի ամենաազդեցիկ մարդկանցից մեկը»:
2012 . մայիսին European Stability Initiativeոչ առևտրային կազմակերպությունը հրապարակեց «Խավիարային դիվանագիտություն» սկանդալային զեկույցը: Զեկույցում ասվում է, որ Ադրբեջանին բարեկամ ԵԽ անդամներն աչք են փակում մարդու իրավունքների խախտումների վրա այդ երկրում՝ փոխարենը Բաքվից ստանալով խավիար, մետաքսե գորգեր, ոսկե ու արծաթե զարդեր:

Один из ключевых представителей азербайджанского режима – министр по чрезвычайным ситуациям, Кемаледдин Гейдаров приговорен судом Лиона к штрафу за расхищение. Апелляционный суд оставил в силе решение исправительного суда Лиона: один из самых влиятельных олигархов Азербайджана, Кемаледдин Гейдаров, приговорен к штрафу на сумму 50 тысяч евро, а бизнесмен и директор с 2011 года французского стадиона регби, Пьер Арнальд,– к штрафу в 20 тысяч евро, пишет minval.az. с ссылкой на Rue89Lyon.
Факты квалифицированы как «растрата корпоративных средств». Согласно решению французского суда, двое мужчин были главными лицами в незаконной системе, которая финансировала проживание во Франции сестры президента Азербайджана Севиль Алиевой и ее детей в период с 2001 по 2005 год.
«Бизнесмен и министр обеспечивали благосостояние близких президента нефтяной республики, расположенной на берегах Каспия, а между делом пользовались и сами. В сравнении с расточительным расходованием со стороны этих олигархов, суммы штрафов, к которым были приговорены эти двое мужчин, кажутся просто смешными»,- пишет французский сайт.
Азербайджанское европейское общество, называющее себя Независимой Торговой организацией, которую возглавляет сын Гейдарова Талех является главным лоббистом «икорной дипломатии». Как писала в прошлом месяце The Guardian, «организация по правам человека относится с подозрением использованию «икорной дипломатии» данным обществом для того, чтобы улучшить имидж одной из самых автократических стран мира. Кемаледдин Гейдаров является одним из самых близких людей И. Алиева и одним из самых сильных людей в Азербайджане».