Ֆրանսիայի նախագահ Ֆրանսուա Օլանդը հինգշաբթի հայտարարել է Կենտրոնական Աֆրիկյան Հանրապետություն անհապաղ ռազմական ներխուժման մասին, հայտարարել է France Press-ը:
Օլանդը հայտարարել է, որ ֆրանսիական զորակազմը Կենտրոնական Աֆրիկյան Հանրապետությունում, որն այժմ կազմում է 650 զինվորական, «առաջիկա օրերին, եթե ոչ ժամերին, կկրկնապատկվի»: Նախագահը նշել է, որ բոլոր անհրաժեշտ պարզաբանումները կառավարությունը խորհրդարանին կներկայացնիհաջորդ շաբաթ:
Հինգշաբթի ՄԱԿ ԱԽ-ն միաձայն կողմ է քվեարկել Կենտրոնական Աֆրիկյան Հանրապետություն ռազմական ներխուժմանը, որտեղ արդեն մի քանի ամիս է անկարգություններ են տիրում:
ԱԽ բանաձևը նախատեսում է, որ ներխուժմանը կմասնակցի 1,2 հազար ֆրանսիացի և 3,6 հազար աֆրիկացի զինծառայող:
ԱՄՆ-ն համաձայն է, որ միջազգային միջամտություն է հարկավոր աֆրիկյան այդ երկրում, ճեպազրույցում հայտարարել է Սպիտակ տան պաշտոնական ներկայացուցիչ Ջեյ Քարնին, գրում է «ՌԻԱ Նովոստին»:
«Վերջին շաբաթներին իշխանությունների հետ կապված զինյալ կազմավորումներն ու ինքնապաշտպանության ջոկատները Կենտրոնական Աֆրիկյան Հանրապետությունում սարսափելի հանցագործություններ են կատարել խաղաղ բնակիչների դեմ, որոնք միջազգային հանրության արագ արձագանքն են պահանջում»,- ասել է Քարնին:
Ըստ նրա, ՄԱԿ ԱԽ որոշումը կօգնի կանխել հետագա բռնությունները: «Այդ ջանքերին աջակցելու համարԱՄՆ-ն 40 մլն դոլար է հատկացնում Աֆրիկյան միության առաքելությանը»,- ասել է նա:
Բախումներից զոհվեկ է առնվազն 105 մարդ, տասնյակ՝ վիրավորվել: Հինգշաբթի առավոտյան ֆրանսիական հրամանատարությունը որոշել է Բանգի տեղափոխել մոտ 250 ֆրանսիացի զինծառայողի, քաղաքի անվտանգությունն ապահովելու համար: Ըստ Տյանգայեի, անկարգությունները հրահրել են երկրի նախկին նախագահ Ֆրանսուա Բոզիզեի կողմնակիցները:
Ընթացիկ տարվա հունվարին Կենտրոնական Աֆրիկյան Հանրապետության իշխանություններն ու քաղաքական ընդդիմության ներկայացուցիչները հաշտության մասին համաձայնություն կնքեցին: Սակայն արդեն մարտին գրոհայինները գրավեցին մայրաքաղաք Բանգին: Պաշտոնանկ ղեկավար Բոզիզեն ստիպված եղավ փախչել երկրից, իսկ ապստամբների առաջնորդ Միշել Ջոտոդիան իրեն նախագահ հռչակեց: Այդ օրվանից ի վեր զինված բախումները նոր իշխանությունների կողմնակիցների ու հակառակորդների միջև երկրում չեն դադարում:

Президент Франции Франсуа Олланд в четверг объявил о немедленном начале военной интервенции в охваченную беспорядками Центрально-Африканскую республику (ЦАР), передает агентство France Press.
Олланд заявил, что французский контингент в ЦАР, который сейчас насчитывает 650 военных, будет "удвоен в ближайшие дни, если не сказать часы". Президент отметил, что все необходимые объяснения по этому поводу правительство предоставит парламенту на следующей неделе.
В четверг члены Совбеза ООН единогласно проголосовали в поддержку военной интервенции в ЦАР, на протяжении нескольких месяцев охваченную беспорядками.
Резолюция Совбеза подразумевает участие в интервенции 1,2 тысячи французских и 3,6 тысячи африканских военнослужащих.
США согласны с необходимостью международного вмешательства в ситуацию в Центрально-Африканской республике (ЦАР), заявил на брифинге официальный представитель Белого дома Джей Карни, пишет РИА Новости.
"В последние недели связанные с властями вооруженные формирования и отряды самообороны в Центрально-Африканской республике совершили шокирующие, ужасные преступления против мирных жителей, которые требуют оперативного ответа международного сообщества", – сказал Карни.
По его словам, решение Совбеза ООН в поддержку военной интервенции в ЦАР является "важным шагом", направленным на предотвращение дальнейшего насилия.
"В поддержку этих усилий США выделяют 40 миллионов долларов миссии Африканского союза", – сообщил представитель Белого дома.
Жертвами столкновений, которые начались в столице ЦАР городе Банги в ночь на четверг, стали по меньшей мере 105 человек, десятки получили ранения. Утром в четверг французское командование приняло решение перебросить в Банги около 250 французских военнослужащих с целью обеспечения безопасности в городе. По словам Тьянгайе, беспорядки были иницированы сторонниками экс-президента страны Франсуа Бозизе.
В январе нынешнего года между властями ЦАР и представителями политической оппозиции было подписано соглашение о перемирии. Однако уже в марте боевики группировки "Селека" захватили столицу страны Банги. Свергнутый глава ЦАР Франсуа Бозизе был вынужден бежать из страны, а лидер повстанцев Мишель Джотодия провозгласил себя президентом. С тех пор в государстве не прекращаются вооруженные столкновения сторонников и противников новой власти.