Իրանի հետ դիվանագիտությունը պետք է հենվի ռազմական ուժի վրա, հայտնում է Reuters գործակալությունը՝ մեջբերելով ԱՄՆ պաշտպանության նախարարի հայտարարությունը: «Մեր հաջողությունը կախված կլինի ԱՄՆ ռազմական հզորությունից ու Մերձավոր Արևելքում մեր դաշնակիցների ու գործընկերների վստահությունից»,-հայտարարել է Չակ Հեյգելը՝ հավելելով, որ, չնայած դիվանագիտությունն առաջ է շարժվում, ԱՄՆ անվտանգությունն երաշխավորելու են ռազմանավերը, տանկերը, հրետանին և 35 հազար զինծառայողը:
Նախարարը նաև նշել է, որ Պենտագոնը մեծ ուշադրություն կդարձնի իր գործընկերների ռազմական ներուժի զարգացման վրա ԱՄՆ ռազմական ներկայությանը տարածաշրջանում լրացուցիչ աջակցության համար:
Նոյեմբերի 24-ին Ժնևում Իրանի ու «վեցնյակի» (ՌԴ, ԱՄՆ, Չինաստան, Ֆրանսիա, Մեծ Բրիտանիա, Գերմանիա) երկրների բանակցություններում բեկում արձանագրվեց: Կողմերը «գործողությունների ծրագիր» ստորագրեցին Ժնևում, որը ենթադրում է Իրանի դեմ սահմանված պատժամիջոցների մեղմացում: ԱՄՆ-ն ու նրա արևմտյան դաշնակիցները կասկածում են, որ Իրանը միջուկային զենք է մշակում, Իրանը հերքում է այդ մեղադրանքները: Իրանը բազմիցս է հայտարարել, որ մտադիր է միջուկային էներգիան օգտագործել զուտ խաղաղ նպատակով:Փոխարենը պատժամիջոցներն Իրանի դեմ կմեղմացվեն: Ըստ ԶԼՄ-ների, խոսքը գնում է առաջին հերթին Իրանի 4,2 մլրդ դոլար արտասահմանյան ակտիվների ապասառեցման մասին:
Համաձայնության առաջին փուլը նախատեսված է կես տարվա համար, երբ բանակցությունները կշարունակվեն, հասնելու համար վերջնական պայմանավորվածությունների խաղաղ միջուկային գործունեության պարամետրերի մասին:Համաձայնությունն ուժի մեջ կմտնի 2013 թ. դեկտեմբերի 20-ին:

7 Декабрь 2013 - 09:10 AMT
Дипломатия с Ираном должна быть подкреплена военной силой, передает Reuters заявление министра обороны США. "Наш успех будет зависеть от военной мощи США и доверия наших союзников и партнеров на Ближнем Востоке", — заявил Чак Хейгел, добавив, что, несмотря на то, что дипломатия движется вперед, гарантировать безопасность США будут военные самолеты, корабли, танки, артиллерия и 35 тысяч военнослужащих.
Чак Хейгел также подчеркнул, что Пентагон будет уделять еще большее внимание на развитие военного потенциала своих партнеров для дополнительной поддержки американскому военному присутствию в регионе.
24 ноября «шестерка» и Иран подписали соглашение, по которому ИРИ согласился отказаться от размещения новых центрифуг для обогащения урана, допустить на свои ядерные объекты международных инспекторов и заморозить строительство реактора на тяжелой воде, технически способного вырабатывать оружейный плутоний. Взамен Исламская Республика получит частичное смягчение экономических санкций. По сообщениям СМИ, речь идет, прежде всего, о размораживании иранских зарубежных активов на сумму 4,2 миллиарда долларов. Первый этап реализации соглашения рассчитан на полгода, этот период будет посвящен продолжению переговоров, чтобы достичь окончательных договоренностей о параметрах, требуемых для мирной ядерной деятельности. Соглашение по ядерной программе между Ираном и "шестеркой" вступит в силу 20 декабря 2013г.