Մոսկվայի Պրեսնյայի շրջանի դատարանը մինչև ապրիլի 10-ը երկարացրել է Օրհան Զեյնալովի ձերբակալությունը, որը մեղադրվում է մոսկովյան Բիրյուլովո շրջանում կատարված աղմկահարույց սպանության մեջ, հայտնում է «ՌԻԱ Նովոստի»: Այդպիսով, դատավոր Տատյանա Վասյուչենկոն բավարարել է քննիչի միջնորդությունը, որը հայտարարել է, որ այս ընթացքում հարկավոր է տվյալներ ստանալ մեղադրյալի հեռախոսազրույցների մասին, պարզել չորս վկաների գտնվելու վայրը, ստանալ փորձաքննությունների եզրակացությունները: Նա նշել է, որ ազատ արձակվելու դեպքում Զեյնալովը կարող է փախուստի դիմել, չէ որ նա այլ երկրի քաղաքացի է:
Փաստաբանը դեմ էր ձերբակալության ժամկետի երկարացմանը՝ նշելով, որ ձերբակալության ժամանակ նրա պաշտպանյալի հանդեպ ուժ է կիրառվել, նա վնասվածքներ է ստացել, օրինակ, ողերի ճագեր: Քննիչը պարզաբանել է, որ այդ փաստով ստուգում է իրականացվում, սակայն արդյունքները դեռ պատրաստ չեն:
Քննության ժամկետը նույնպես երկարացվել է մինչև ապրիլի 10-ը:
Հոկտեմբերի լույս 10-ի գիշերը Մոսկվայի Արևմտյան Բիրյուլովո թաղամասում անհայտ անձը դանակահարել էր երիտասարդի և փախուստի դիմել: Ավելի ուշ այդ հանցագործության կասկածանքով բերման ենթարկվեց և ձերբակալվեց Օրհան Զեյնալովը: Հանցագործությունը մեծ աղմուկ հանեց, ինչը հանգեցրեց անկարգությունների և միգրանտների ստուգումների Մոսկվայում: Եգոր Շչերբակովի ենթադրյալ մարդասպանի անձը պարզվեց հանցագործությունից 5 օր անց: Ինչպես պարզվեց, Օրհան Զեյնալովը բնակվում էր Ռուսաստանում արդեն 10 տարի, մշտական աշխատանք չուներ: Ըստ Քննչական կոմիտեի պաշտոնական ներկայացուցիչ Վլադիմիր Մարկինի, Զեյնալովը բռնկուն է, ագրեսիվ, չարաշահում է ալկոհոլը, չունի բնակության մշտական վայր Մոսկվայում: Հոկտեմբերի 15-ին Զեյնալովին ձերբակալեցին Մոսկվայից 120 կմ հեռավորության վրա, Կոլոմնայում: Ձերբակալությաւն ժամանակ նա դիմադրել է, զենք չի կրել:

Пресненский суд российской столицы в понедельник продлил до десятого апреля срок ареста Орхану Зейналову, обвиняемому в громком убийстве в московском районе Бирюлево Западное, передает РИА Новости со ссылкой на РАПСИ.
Таким образом, судья Татьяна Васюченко удовлетворила ходатайство следователя, который заявил, что за этот срок необходимо запросить данные о телефонных разговорах обвиняемого, установить местонахождение четырех свидетелей, получить заключения экспертиз. Он указал, что в случае освобождения Зейналов может скрыться, ведь он является гражданином другой страны.
Адвокат возражал против продления ареста, отметив, что при задержании к его подзащитному была применена сила, он получил повреждения, например, трещины в ребрах. Следователь пояснил, что по этому факту проводится проверка, но результатов еще нет.
Срок следствия по делу также продлен до десятого апреля.
В ночь на 10 октября в Западном Бирюлево, районе на юге Москвы, неизвестный зарезал молодого человека, после чего скрылся. Позднее по подозрению в этом преступлении был задержан и арестован Орхан Зейналов. Это преступление вызвало широкий общественный резонанс, что привело к беспорядкам в районе и проверкам мигрантов в Москве.
Личность предполагаемого убийцы Егора Щербакова была установлена через пять дней после преступления. Как выяснилось, Орхан Зейналов проживает в России уже более 10 лет, постоянного заработка не имеет и занимается частным извозом. По словам официального представителя Следственного комитета Владимира Маркина, Зейналов вспыльчив, агрессивен, злоупотребляет спиртным, не имеет постоянного места жительства в Москве. 15 октября вечером Зейналова задержали в 120 км от Москвы, в Коломне. При задержании он оказывал сопротивление, оружия при нем не нашли.