10 Դեկտեմբեր 2013 - 07:08 AMT
Հյուսիսկովկասյան հասարակական շարժումների ներկայացուցիչներն որոշել են հանրահավաքի դուրս գալ Մոսկվայի Մանեժնայա հրապարակում: Այդ մասին հայտնում է «Նեզավիսիմայա գազետան»:
Պարբերականը նշում է, որ կազմակերպիչները մտադիր են միջոցառումը անցկացնել ոչ ուշ, քան դեկտեմբերի 25-ին, սակայն կարող են տեղափոխել այն 2014 թվականի սկիզը, եթե չհասցնեն ժամանակին ձևակերպել հայտը քաղաքապետարան: Հանրահավաքին կմասնակցեն Դաղստանի, Չեչնիայի, Ինգուշեթիայի, Հյուսիսային Օսեթիայի ու Ստավրոպոլի երկրամասի ներկայացուցիչները:
Հանրահավաքի համար առիթ է հանդիսացել աջակցությունը փաստաբան Մուրադ Մուսաևին, որի դեմ քրեական գործ է հարուցվել գնդապետ Յուրի Բուդանովի գործում վկաներին կաշառելու և ատենակալների վրա ճնշում գործադրելու մասով: Միջոցառման մասնակիցները մտադիր են նաև իրենց դժգոհությունը հայտնել դպրոցներում հիջաբներ կրելու արգելքի և մզկիթների կառուցմանը իշխանությունների հակազդեցության դեմ:
Նոյեմբերի 29-ին Մախաչկալայում, Լրագրողների տան մոտ հանրահավաք տեղի ունեցավ ի աջակցություն Մուրադ Մուսաևի: Մուսաևը պաշտպանում էր մահմեդական ումմայի շահերը դպրոցներում հիջաբ կլրելու արգելքի մասին գործում, քանի որ պարտադիր դպրոցական համազգեստի մասին օրենքը, որը վերջերս է ընդունվել Ռուսաստանում, փաստացի օրենք է «հիջաբ կրելու արգելքի մասին»:
Բացի այդ, Facebook-ում հանրահավաքի կազմակերպիչներից մեկը՝ Աբակար Աբակարովը ճշտել է, որ նրա մասնակիցները նաև կպահանջեն քրեական պատասխանատվության կանչել որոշ դաշնային հեռուստաալիքների աշխատակիցներին, այդ թվում «Առաջին ալիքի», «Ռոսիա-2» և ՆՏՎ հեռուստաալիքների: Աբակարովը գտնում է, որ այդ ալիքների լրագրողները ազգամիջյան և կրոնական ատելություն են սերմանում
Կովկասի ժողովրդների ռուսաստանյան կոնգրեսը և «Արդարների միություն» հասարակական կազմակերպությունը հայտ են պատրաստում քաղաքապետարան ներկայացնելու համար: Նոյեմբերի վերջում նմանատիպ հանրահավաք էր կազմակերպվել Մախաչկալայում: Այն ժամանակ մասնակիցները պահանջեցին բոյկոտ հայտարարել մի շարք ԶԼՄ-ների, չեղյալ հայտարարել ծայրահեղական գրականության ցուցակն ու քրեական գործ հարուցել Վլադիմիր Ժիրինովսկու դեմ:
Մոսկվայում այլատյացության դեմ հանրահավաք անցկացնելու մտադրության մասին 2013 թ. հոկտեմբերին հայտարարեց Ռուսաստանի միգրանտների դաշնությունը: Ակցիան նախատեսվում էր որպես պատասխան «Ռուսական երթին», որը ամեն տարվա նոյեմբերին անց են կացնում ազգայնամոլները: Այնուամենայնիվ, հետագայում կազմակերպիչները հրաժարվեցին իրենց պլաններից՝ բացատրելով դա իշխանական կառույցների հորդորներով:

10 Декабрь 2013 - 05:54 AMT
Представители северокавказских общественных движений решили провести на Манежной площади митинг против ксенофобии. Об этом сообщает «Независимая газета».
Издание уточняет, что провести мероприятие организаторы планируют не позднее 25 декабря, однако готовы перенести его на начало 2014 года в случае, если не успеют вовремя оформить заявку в столичную мэрию. В митинге примут участие выходцы из Дагестана, Чечни, Ингушетии, Северной Осетии и Ставропольского края.
Непосредственным поводом для проведения митинга организаторы назвали выражение поддержки адвокату Мураду Мусаеву, против которого возбуждено дело о подкупе свидетелей по делу об убийстве полковника Юрия Буданова и о давлении на присяжных. Участники мероприятия намерены также высказать недовольство запретами на ношение хиджабов в школах и противодействием властей в строительстве мечетей.
29 ноября, в Махачкале, возле Дома журналистов, прошел митинг в поддержку адвоката Мурада Мусаева. Мурад Мусаев отстаивал интересы мусульманской уммы по одному из самых актуальных для нее вопросов — о запрете ношения хиджабов в школе. Этот закон об обязательной школьной форме, который приняли, — фактически «о запрете хиджабов».
Кроме того, в своем аккаунте в Facebook один из организаторов митинга Абакар Абакаров уточнил, что его участники также потребуют привлечь к уголовной ответственности сотрудников нескольких федеральных телеканалов, в том числе «Первый канал», «Россию 2» и НТВ. Абакаров считает, что их журналисты занимаются разжиганием межнациональной и религиозной ненависти.
Подготовкой заявки в мэрию занимаются Российский конгресс народов Кавказа и общественная организация «Союз справедливых». В конце ноября они организовали аналогичный митинг в Махачкале. Тогда участники мероприятия призвали своих сторонников объявить бойкот ряду СМИ, а также потребовали отменить список экстремистской литературы и возбудить уголовное дело в отношении лидера ЛДПР Владимира Жириновского.
О намерении провести в Москве митинг против ксенофобии в октябре 2013 года заявляла Федерация мигрантов России. Акция планировалась как ответ на «Русский марш», который в ноябре каждого года проводят националисты. Тем не менее впоследствии организаторы отказались от своих планов, объяснив это решение настоятельными просьбами со стороны властных структур.