10 Դեկտեմբեր 2013 - 08:52 AMT
Իսլամիստական «Մահմեդական եղբայրներ» շարժման առաջնորդ Մոհամմեդ Բադիան առաջին անգամ 2013 թ. հուլիսին ձերբակալվելուց հետո կանգնեց դատարանի առջև, հայտնում է «Ռոյթերս» գործակալությունը: Այսօր նա դատարանի առջև է կանգնել իր զինակիցների հետ՝ «Մահմեդական եղբայրներ» կազմակերպությունից պատգամավորներ Մոհամմեդ Բելտագիի ու Էսամ Էրիանի հետ, որը «Ազատության ու արդարության կուսակցության» առաջնորդներից էր: Այդ կազմակերպությունը ևս խորհրդարանում ներկայացնում էր «Մահմեդական եղբայրներին»:
Դատարանի առջև է կանգնել նաև Եգիպտոսի մատակարարման նախկին նախարար Բասեմ Ուդան: Բոլոր նրանց մեղադրում են բռնության կոչերի համար Կահիրեում հուլիսի 30-ին «Մահմեդական եղբայրներ» կենտրոնակայանի մոտ հակաիսլամիստական ակցիայի ժամանակ, երբ 9 ցուցարար սպանվեց, իսկ 91-ը՝ վիրավորվեց:
Լսումների ժամանակ Բադիան ժխտում էր, որ շարժումը բռնի գործողությունների է դիմել: Դատական լսումները ընդհատվել են դատապարտյալների բղավոցներով, որոնք մեղադրում էին գեներալներին, որոնք հեղաշրջում արեցին, որ նրանք «Մահմեդական եղբայրներից» գողացան իշխանությունը, որը նրանք ստացել էին առաջին ազատ ընտրությունների արդյունքում: Լսումները տեղափոխվել են 2014 թ. փետրվարի 11:
«Մահմեդական եղբայրներ» շարժումը միջազգային կրոնական քաղաքական ասոցիացիա է, որը 1928 թվականին հիմնել է ուսուցիչ Հասան էլ Բաննան Եգիպտոսի Իսմաիլլի քաղաքում: 1933 թվականից ի վեր կազմակերպության կենտրոնակայանը տեղափոխվեց Կահիրե:
Հասան էլ Բաննայի մահից հետո 1949թ., 1950-ին շարժման գաղափարախոսը դարձավ գրականագետ Սեյիդ էլ Կուտբը, որը 1966 թվականին մահապատժի ենթարկվեց: Ասոցիացիան բաժանմունքներ ունի Սիրիայում, Պաղեստինում, Իրաքում: Երկրորդ համաշխարհայինի վերջում այն արդեն 500 հազար անդամ ուներ:

10 Декабрь 2013 - 07:25 AMT
Лидер движения исламистского движения "Братья мусульмане" Мохаммед Бадиа впервые с момента своего ареста в июле 2013г. предстал перед судом, передает Reuters.
Сегодня он предстал перед судом вместе со своими соратниками по движению: бывшим депутатом от "Братьев-мусульман" Мохаммедом Бельтаги и Эссамом Эрианом, который был одним из лидеров "Партии свободы и справедливости", которая представляла "Братьев-мусульман" в парламенте. Перед судом также предстал член команды свергнутого президента Мохаммеда Мурси – бывший министр снабжения Египта Бассем Уда.
Все они обвиняются в призывах к насилию в ходе антиисламистского протеста у штаб-квартиры "Братьев-мусульман" в Каире 30 июля, когда девять протестующих были убиты и 91 ранен. Во время слушаний Бадиа отрицал, что движение предпринимало какие-либо насильственные действия.
Судебное слушание было прервано криками подсудимых, которые обвиняли генералов, осуществивших военный переворот, в том, что они украли у "Братьев-мусульман" власть, полученную в результате первых свободных выборов. Слушания по делу руководителей "Братьев-мусульман" было перенесено на 11 февраля 2014 года.
Мохаммед Мурси был избран президентом Египта в 2012 году, после ухода в отставку Хосни Мубарака. За год он успел полностью развалить экономику, а также пытался установить в Египте законы шариата. В июне-июле 2013 года население страны, недовольное правлением исламистов, собрало около 15 миллионов подписей за отставку Мурси. 3 июля египетская армия уведомила Мохаммеда Мурси, что он больше не является президентом Египта. Военные пошли на это после безуспешных попыток убедить его подать в отставку добровольно. В конце августа в Египте арестованы лидеры «Братьев-мусульман» Мохаммед Бадиа и Мохаммед Бельтаги..