«Կոչ ենք անում Ադրբեջանին հարգանքով վերաբերվել իր միջազգային պարտավորություններին: Ադրբեջանը բավականին անելիք ունի հավաքների ազատության, ԶԼՄ-ների ազատության ու մարդու իրավունքների ոլորտներում»,- հայտարարել է ԵՄ ընդլայնման ու գործընկերության քաղաքականության գծով հանձնակատար Շտեֆան Ֆյուլեն:
Ինչպես հայտնում է «Ազատություն» ռադիոկայանը, Ֆյուլեն նշել է, որ Ադրբեջանը պետք է ներդաշնակեցնի իր ընտրական օրենսգիրքը ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ հանձնարարականների հետ: Ըստ նրա, Ադրբեջանը պետք է շտապի, քանի որ հաջորդ տարի տեղի են ունենալու տեղական ինքնակառավարման մարմինների ընտրություններ, իսկ 2015-ին՝ միլի մեջլիսի ընտրություններ: Եվրահանձնակատարը նաև նշեց, որ հարկավոր է, որ Ադրբեջանն անդամակցի Առևտրի միջազգային կազմակերպությանը, որը կարևոր պայման է ԵՄ հետ առևտրային հարաբերությունների զարգացման համար:
Դեկտեմբերի 9-ին Բրյուսելում տեղի ունեցավ Ադրբեջանի և ԵՄ Համագործակցության խորհրդի 14-րդ նիստը: Մինչդեռ, Խաղաղության ու ժողովրդավարության ինստիտուտի տնօրեն Լեյլա Յունուսը նշել է, որ շուրջ 140 քաղբանտարկյալներ իրենց առողջությունն ու կյանքն են կորցնում ազատազրկման մեջ: Հոկտեմբերի 9-ին իշխանության հերթական յուրացման արդյունքում շինծու մեղադրանքներով դատավարություններ են ընթանում ամբողջ երկրում: Շեքիում, այդ դատավարությունները փաստացի բազմամսյա խոշտանգումների են վերածվում: Լյանկարանում դատական ֆարսը Յադիղար Սադիխովի հանդեպ կոչված է ցույց տալու հարավի բնակիչներին, որ նույնիսկ մտավորական ակնոցավոր դասախոսը կարող է խուլիգան ճանաչվել ու կալանավորվել:
Սուդայում ծանր հանցագործությունների օրինակով երիտասարդներին ցույց են տալիս, որ եթե լինի տիրոջ հրամանը, ապա կդատեն ոչ թե 8, այլ 8 հազար թմրամոլ ահաբեկիչների ու ոչ մի Եվրոպա Ամերիկայի հետ միասին նրանց չի օգնի: Հոկտեմբերի 9-ին հաջորդած երկու ամիսներին չորս անձանց, որոնք համարձակություն ունեցան դիմադրել Ալիևների բռանտիրական ռեժիմի ուժին ու հզորությանը, արդեն ազատազրկման մեջ են՝ իրավաբան-իրավապաշտպան Ղուրբան Մամեդովը դատապարտվեց 3 տարվա ազատազրկման, աստվածաբան Թալե Բագիրովը՝ 2 տարվա, լրագրող Սարդար Ալիբեյլին՝ 4 տարվա, բլոգեր Ռաշադ Ռամազանովը՝ 8 տարվա:
Հոկտեմբերի 9-ին Ադրբեջանում տեղի ունեցան նախագահական ընտրություններ, որտեղ նախագահ Իլհամ Ալիևը հաղթեց 84,54 տոկոսով: Երկրորդ տեղում էր ընդդիմադիր Ժողովրդավարական ուժերի ազգային խորհրդի թեկնածու Ջամիլ Հասանլին ձայների 5,53 տոկոսով:
ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ դիտորդական առաքելության ու ԵԱՀԿ ԽՎ համատեղ հայտարարության մեջ ասվում էր, որ նախագահական ընտրություններն Ադրբեջանում անցել են խոսքի ու հավաքների ազատության սահմանափակումներով: Իր հերթին Մեծ Բրիտանիայի եվրոպական գործերի նախարար Դևիդ Լիդինգթոնը հայտարարեց, որ Մեծ Բրիտանիայի ԱԳՆ-ն կիսում է ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ կարծիքն այն մասին, որ ընտրությունները չէին համապատասխանում այդ երկրի պարտավորություններին ԵԱՀԿ առջև: ԵԱՀԿ և Մեծ Բրիտանիայի կարծիքը կիսեց նաև ԱՄՆ Պետդեպարտամենտը:
ԵԽԽՎ-ն ու Եվրախորհրդարանը դրական գնահատական տվեցին՝ անվանելով ընտրություններն «ազնիվ, թափանցիկ ու արդար»: ԱՄՆ հետախուզությունն ապացույցներ ներկայացրեց, որ ԵԽԽՎ դիտորդական խմբի պատգամավորները կաշառվել են Ադրբեջանում նախագահական ընտրությունների ժամանակ:

10 Декабрь 2013 - 08:07 AMT
«Мы призываем Азербайджан отнестись с уважением к своим международным обязательствам. Азербайджану следует предпринять немало инициатив в сфере свободы собраний, свободы СМИ и прав человека», – заявил комиссар по расширению и политике партнерства ЕС Штефан Фюле.
Как сообщает радиостанция «Свобода», Фюле особо отметил, что Азербайджан должен привести свое избирательное законодательство в полное соответствие с рекомендациями БДИПЧ ОБСЕ. По его словам, Азербайджан должен поторопиться, поскольку в следующем году пройдут муниципальные выборы, а в 2015 году состоятся выборы в Милли меджлис.
Еврокомиссар также указал на необходимость вступления Азербайджана во Всемирную Торговую Организацию, как важное условие для развития торгового партнерства с ЕС.
9 декабря в Брюсселе состоялось 14-ое совместное заседание Совета сотрудничества Азербайджана и ЕС.
Между тем, директор Института Мира и Демократии Лейла Юнус подчеркнула, что Более 140 политзаключенных и узников совести теряют здоровье и жизнь в заключении. После очередной узурпации власти 9 октября судилища по сфальсифицированным обвинениям идут по всей стране. В Шеки, куда возят из Гянджинского СИЗО Ильгара Мамедова (движение РЕАЛ) и Тофика Ягублу (партия Мусават) это судилище фактически превращают в многомесячную пытку. В Лянкярани судебный фарс над Ядигаром Садыховым (партия Мусават) призван продемонстрировать жителям юга: даже самый интеллигентный преподаватель-очкарик будет признан хулиганом и пойдет на срок.
В Суде по тяжким преступлениям молодежь учат – будет приказ хозяина, тогда не 8, а 8.000 осудим, как наркоманов-террористов, и никакая Европа с Америкой вам не помогут.
За первые два месяца после 9 октября четверых, имевших смелость противопоставить Слово Правды силе и мощи богатейшего авторитарного режима Алиевых, уже отправили в заключение: юрист-правозащитник Гурбан Мамедов (осужден на 3 года), теолог Тале Багиров (осужден на 2 года), журналист Сардар Алибейли (осужден на 4 года), блогер Рашад Рамазанов (осужден на 8 лет).
«Слово Правды всегда страшило диктаторов и оккупантов. А наша Родина именно оккупирована – меньшая часть армянскими оккупантами, а оставшаяся криминальным авторитарным режимом», – подчеркнула Юнус.
ПАСЕ и ЕП дали положительную оценку выборам, назвав их «честными, прозрачными и справедливыми». The Washington Post составило список девяти «Худших идей 2013 года», в который были включены и недавние президентские выборы в Азербайджане.
Американская разведка раздобыла доказательства подкупа депутатов мониторинговой группы ПАСЕ, наблюдавшей за ходом президентских выборов, прошедших в Азербайджане 9 октября.