Դեկտեմբերի 10-ին մեկնարկել է էներգաարդյունավետության խնդիրների մասին Հայաստանի բնակչության իրազեկվածության բարձրացման ծրագիրը: Ծրագրի կազմակերպիչներն են Կենտրոնական բանկը, Միջազգային ֆինանսական կորպորացիան (ՄՖԿ), Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկը (ՎԶԵԲ) և Green for growth fund հիմնադրամը: Ծրագրի մասնակիցներն են ֆինանսական հաստատությունների, պետական ու մասնավոր հատվածի ներկայացուցիչներ, ինչպես նաև ոլորտի մասնագետներ:
ՎԶԵԲ երևանյան գրասենյակի ղեկավար Մարկ Դեյվիսը լրագրողների հետ զրույցում ասաց, որ այս ծրագիրը լավ հնարավորություն է ցույց տալու համար, թե ինչպես կարելի է խնայել էներգիան, դրամական միջոցները, ինչպես նաև ներկայացնելու համար մարդկանց արդիական տեխնոլոգիաների ոլորտում ներդրումների արդյունավետությունը: Ըստ նրա, օրինակ, էներգախնայող տեխնոլոգիաներով ու սարքավորումներով շենքերի կառուցման դեպքում մի կողմից կրճատվում են արտանետումները, մյուս կողմից՝ խնայվում են քաղաքացիների միջոցները: «Մարդիկ ավելի քիչ են էներգիա ծախսում, արդյունքում՝ ավելի քիչ են վճարում»,-ասաց նա:
Էներգաարդյունավետության բարձրացման ճանապարհին ՄՖԿ կայուն էներգիայի ֆինանսավորման ծրագրի ղեկավար Տիգրան Փարվանյանը տեսնում է մի շարք խնդիրներ: Առաջին հերթին, ըստ նրա, քաղաքացիները չեն հավատում, որ էներգախնայողությունը կարող է շահավետ լինել իրենց համար, անհրաժեշտ տեղեկատվության բացակայության պատճառով: Խդնիր կա նաև համապատասխան սարքերի ու տեխնոլոգիաների ու սարքավորումների ընտրության ու ֆինանսավորման առումով:
Տիգրան Փարվանյանը տվյալներ է ներկայացրել որոնց համաձայն Հայաստանի բնակֆոնդի 94 տոկոսը կենտրոնացած է քաղաքներում և բավականին հին է: «Բնակֆոնդի շուրջ 60 տոկոսն արդեն 30-60 տարեկան է»,–ասել է նա: Քաղաքացիների հիմնական ծախսերը կապված են ջեռուցման սեզոնի հետ, հաշվի առնելով, որ էներգակիրների գները բարձրանալու միտում ունեն: Մեկ մարդը Հայաստանում տարեկան ծախսում է մոտ 180 խմ գազ և 1500 կՎտ էլեկտրաէներգիա: Մասնավորապես, դիտարկելով 4 անձից միջին ընտանիքի ծախսերը, տարեկան այդ գումարը կազմում է մոտ 330 000 հազար դրամ: Ամսական շուրջ 53 000 դրամ են պահանջում ջեռուցման ծախսերը, ինչը զգալի գումար է:

10 декабря в Ереване стартовала программа по повышению информированности населения Армении по вопросам энергоэффективности. Организаторами программы выступают Центральный банк Армении, Международная финансовая корпорация (IFC) Европейский банк реконструкции и развития (EBRD), и Зеленый фонд для развития (Green for growth fund). Участниками программы являются представители финансовых учреждений, государственного и частного сектора, а также специалисты в области энергоэффективности.
Глава ереванского офиса EBRD Марк Дэвис в беседе с журналистами отметил, сегодняшняя программа – это хорошая возможность показать, как сберечь энергию, деньги, а также представить людям эффективность инвестирования в современные технологии. По его словам, например, при построении зданий где использованы энергосберающие технологии и оборудование, с одной стороны, сокращают выбросы, с другой – сберегаются средства граждан. «Люди используют меньше энергии, в результате меньше платят за нее», – сказал он.
На пути повышения энергоэффективности в Армении руководитель программы IFC по финансированию стабильной энергетики Тигран Парванян видит ряд проблем. В первую очередь, по его словам, среди граждан нет веры в то, что энергосбережение может принести им выгоды в силу отсутствия достаточной и необходимой информации. Есть также проблема в доступности финансирования энергосберегательных проектов и выбора соответствующих технологий и оборудования.
Тигран Парванян привел данные, согласно которым, 94% жилищного фонда Армении сосредоточено в городах и имеет очень высокий возраст. Так, 60% всего жилищного фонда имеет возраст в 30-60 и более лет. Основные расходы граждан приходятся на сезон отопления с учетом того, что цены на энергоносители (газ и свет) имеют тенденцию к росту. Один человек в Армении в год расходует примерно 180 кубометров газа и 1500 кВт электроэнергии. В частности, если рассматривать расходы средней семьи на электроэнергию, состоящей из 4 человек, то в год эта сумма составляет порядка 330 000 драмов. Порядка 53 000 драмов в месяц приходиться на сезон отопления, что является существенной суммой.