10 Դեկտեմբեր 2013 - 11:03 AMT
Դեկտեմբերի 10-ին Յոհանեսբուրգի արվարձանում գտնվող Soccer City ֆուտբոլի մարզադաշտում տեղի կունենա ՀԱՀ նախկին նախագահ Նելսոն Մանդելայի հետ հրաժեշտի արարողությունը: Հոգեհանգստին կմասնակցեն գրեթե 100 պետությունների նախագահներ, այդ թվում ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման տիկնոջ Միշելի հետ, նախկին նախագահ Ջորջ Բուշ կրտսերը տիկնոջ Լորայի հետ: Ակնկալվում է, որ ներկա կգտնվեն նաև Բիլ Քլինթոնը, Հիլարի Քլինթոնը և Ջիմի Քարթերը:
Ռուսաստանը կներկայացնի խորհրդարանի վերին պալատի խոսնակ Վալենտինա Մատվիենկոն: Մանդելային կարող են հրաժեշտ տալ նաև ՀԱՀ սովորական քաղաքացիները: Մարզադաշտը 95 հազար մարդ կարող է ընդունել: Ըստ ՀԱՀ ոստիկանության ներկայացուցիչ Սոլոմոն Մակգալեի, հազարավոր ոստիկաններ կապահովեն ներկաների անվտանգությունը և կօգնեն համաշխարհային առաջնորդների թիկնապահներին, հայտնում է The Associated Press-ը: Խաղաղության նոբելյան մրցանակի դափնեկիր Նելսոն Մանդելան վախճանվեց դեկտեմբերի 6-ին: Նա 95 տարեկան էր: Նրա հուղարկավորությունը տեղի կունենա դեկտեմբերի 15-ին: Նա կհուղարկավորվի իր տոհմական Կունու գյուղում, որտեղ թաղված են նրա երեք երեխաները:
Նելսոն Մանդելան ՀԱՀ առաջին սևամորթ նախագահն էր: Նա ղեկավարել է պետությունը 1994 թվականի մայիսից մինչև 1999 թվականի հունիսը: Երիտասարդ տարիներին նա 27 տարի է անցկացրել բանտում ապարտեիդի ռեժիմի դեմ ակտիվ գործունեության համար: 1993 թվականին Մանդելան արժանացավ Նոբելյան խաղաղության մրցանակի:
2011-ին Մանդելան գլխավորեց անթերի հեղինակություն վայելող համաշխարհային առաջնորդների ցուցակը: Նելսոն Մանդելա. Հասարակությունը փոխելն այնքան էլ բարդ չէ, բարդ է փոխվելը:
Ոչ մի անգամ չընկնել ամենամեծ արժանիքը չէ կյանում, կարևորն ամեն անգամ բարձրանալն է: Ազատ լինել նշանակում է ոչ թե ուղղակի ձեբազատվել կապանքներից, այլ ապրել՝ հարգելով և բազմապատկելով այլոց ազատությունը:
Երբ սարն ես բարձրանում, քո առջև բացվում է լեռների մի ամբողջ համայնապատկեր, որոնք դեռ նոր պետք է մագլցես: Երջանկության ու ներդաշնակության գլխավոր հատկանիշներից մեկը որևէ մեկին ինչ-որ բան ապացուցելու պահանջի բացակայությունն է:

10 Декабрь 2013 - 09:01 AMT
Во вторник, 10 декабря, на футбольном стадионе Soccer City в пригороде Йоханнесбурга пройдет церемония прощания с экс-президентом ЮАР Нельсоном Манделой. На панихиду приедут почти 100 глав государств: президент США Барак Обама и его супруга Мишель, его предшественник Джордж Буш-младший с женой Лорой. Также ожидается присутствие Билла Клинтона, его жены Хиллари Клинтон и Джимми Картера. От России на похороны поедет спикер верхней палаты парламента Валентина Матвиенко. Проститься с Манделой придут и обычные граждане ЮАР. Всего стадион в пригороде Йоханнесбурга вмещает 95 тысяч человек. Местные правоохранительные органы предприняли беспрецедентные меры безопасности. По словам представителя полиции ЮАР Соломона Макгале, тысячи полицейских будут обеспечивать безопасность присутствующих на церемонии и помогать телохранителям мировых лидеров, передает The Associated Press. Лауреат Нобелевской премии мира Нельсон Мандела скончался 13 декабря. Ему было 95 лет. Похороны Манделы состоятся 15 декабря. Тело бывшего главы государства предадут земле на кладбище в его родовой деревне Куну, где покоятся его трое детей.
Нельсон Мандела стал первым в истории чернокожим президентом ЮАР. Он руководил государством с мая 1994 по июнь 1999 года. В молодости за свою активную деятельность против режима апартеида он провел в тюрьме 27 лет.
Он вступил в политическую борьбу за права чернокожих, еще будучи студентом. В 1952 году Мандела совместно со своим другом Оливером Тамбо открыл первую юридическую фирму, руководимую чернокожими. Спустя девять лет Мандела уехал в Алжир, где в то время создавались военные лагеря для подготовки бойцов антиколониальных движений из различных стран Африки. По возвращении в ЮАР был задержан за нелегальный выезд из страны и за подстрекательство к протесту.
В 1993 году Мандела был награжден Нобелевской премией мира. А в 2011 году Нельсон Мандела возглавил список мировых лидеров с безупречной репутацией.
Нельсон Мандела: «Не так уж сложно изменить общество – сложно изменить себя»
– Ни разу не упасть – не самая большая заслуга в жизни. Главное – каждый раз подниматься.
– Я благодарен тем 27 годам, которые я провел в тюрьме, потому что это дало мне возможность сосредоточиться. С тех пор как я вышел на свободу, я эту возможность потерял.
– Быть свободным – значит не просто скинуть с себя оковы, но жить, уважая и приумножая свободу других.
– Когда взберешься на высокую гору, перед тобой открывается огромное множество гор, на которые еще только предстоит взобраться.
– Одним из главных признаков счастья и гармонии является полное отсутствие потребности кому-то что-то доказывать.