10 Դեկտեմբեր 2013 - 12:22 AMT
1991-ի դեկտեմբերի 10-ին Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունումպետական անկախության մասին հանրաքվեն էր: ԼՂՀ-ում էր անկախ դիտորդների խումբը, որը հետևում էր հանրաքվեի ընթացքին:
Դիտորդներն աշխատում էին Ստեփանակերտում, Ասկերանի, Հադրութի, Մարդակերտի, Մարտունու ու Շահումյանի շրջաններում: Նրանք այցելեցին մոտ 30 ընտրատեղամաս, ներկա գտնվեցին ձայների հաշվարկին: Անկախ դիտորդները արձանագրեցին.
Հանրաքվեի նախապատրաստումը, անցկացումը և արդյունքների ամփոփում իրականացվել են «ԼՂՀ հանրաքվեի անցկացման մասին ժամանակավոր կանոնակարգին» համապատասխան: ԼՂՀ տարածքում կազմվել է 81 ընտրատարածք: Դրանց ցուցակն և տարածքային ընտրական հանձնաժողովների հասցեները հրապարակվել են «Խորհրդային Ղարաբաղ» թերթում: Ընտրողների ցուցակներում ընդգրկված էին ձայնի իրավունք ունեցող 132.328 մարդ:
Հանրաքվեի հարցն էր. «Համաձա՞յն եք արդյոք, որպեսզի հռչակված Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը լինի անկախ պետություն, ով ինքնուրույն կորոշի գործակցության ձևերն այլ պետությունների և միությունների հետ»:
Երեք` հայերեն, ադրբեջաներեն և ռուսերեն լեզուներով քվեաթերթիկներին նշված էին «այո» կամ «ոչ» բառերը: Նշված լեզուներից մեկով գրված քվեաթերթիկը (ըստ ընտրողի ցանկության) տրվել էր անձնագրի ներկայացմամբ և ստորագրությամբ:
Դիտորդների կողմից քվեարկության արարողակարգի, քվեաթերթիկների տրման, ձևակերպման, ձայների հաշվառման խախտումներ չէին հայտնաբերվել: Դիտորդները անհրաժեշտ էին համարել նշել, որ հանրաքվեն անցկացվել է ԼՂՀ դեմ զինված ագրեսիայի պայմաններում, ինչն արտահայտվում է Ստեփանակերտի և մյուս բնակավայրերի անդադար հրետակոծություններով, տարբեր զինատեսակների կիրառմամբ, ներառյալ հրթիռներն ու հրետանին: Քվեարկության օրը հրետակոծումներից զոհվել էր 10, վիրավորվել` 11 հայ: Ստեփանակերտի կանանց և երեխաների մեծամասնությունը գիշերում էր նկուղներում, փակ էին մսուր-մանկապարտեզները, դպրոցները:
Հանրաքվեին մասնակցել էր 108.736 մարդ, ինչը գրանցված ընտրողների թվի 82,2 տոկոսն էր: Քվեարկությանը չմասնակցածող գերակշիռ մեծամասնությունն ադրբեջանական բնակավայրերի բնակիչներ էին: Մասնակիցների ճնշող մեծամասնությունը` 99,89%-ը, կողմ էր արտահայտվել ԼՂՀ անկախությանը: Հանրաքվեին դրված հարցին դեմ էր արտահայտվել 24 ընտրող, անվավեր ճանաչվել 95 քվեաթերթիկ:
«Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության հանրաքվեի անցկացման ժամանակավոր կանոնակարգի» համաձայն, հանրաքվեի առաջադրած որոշումը կհամարվեր ընդունված, եթե քվեարկությանը մասնակցեր ցուցակներում նշված անձանց կեսից ավելին, հանրաքվեի արդյունքներով որոշմանը հավանություն էր տվել քվեարկության մասնակիցների առնվազն 2/3-ը: Ելնելով քվեարկության արդյունքներից և նկատի ունենալով մարդու իրավունքների համընդհանուր հռչակագրի և միջազգային ակտերի դրույթները, անկախ դիտորդները հայտարարեցին. ԼՂՀ բնակչությունը ձայների ճնշող մեծամասնությամբ արտահայտվել է Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության անկախության օգտին:
Անկախ դիտորդներն աշխատել էին ԱՄՆ, Բուլղարիայի և Ռուսաստանի հեռուստատեսությունների, Ֆրանս-պրես, Կոտիդիեն դե Պարի (Ֆրանսիա), Մեծ Բրիտանիայի ֆոտոգործակալության, Իսպանիայի տեղեկատվական գործակալության, «Մեգապոլիս էքսպրեսի», «Իզվեստիայի», «Մոսկովսկիե նովոստիի», «Լիտերատուրնայա գազետայի», «Ստոլիցայի», «Պանորամայի», «Ռադիո Ռոսիայի», «Էխո Մոսկվիի» լրագրողների ներկայությամբ:

10 декабря 1991 года в Нагорно-Карабахской Республике был проведен Референдум по независимости. С 10 декабря 1991 года группа независимых наблюдателей находилась в НКР для контроля за ходом проведения референдума о статусе Нагорно-Карабахской Республики.
Группы наблюдателей вели работу в Степанакерте, Аскеранском, Гадрутском, Мардакертском, Мартунинском и Шаумяновском районах. Наблюдатели посетили более 30 избирательных участков, присутствовали при подсчете голосов. Независимые наблюдатели констатируют:
«Подготовка, проведение и подведение итогов референдума осуществлялись в соответствии с «Временным положением о проведении референдума Нагорно-Карабахской Республики». На территории НКР был образован 81 избирательный округ. Список округов и адреса окружных избирательных комиссий были опубликованы в газете «Советский Карабах». В списки избирателей было включено 132 328 человек, имеющих право голоса. Вопрос референдума сформулирован следующим образом:
«Согласны ли Вы, чтобы провозглашенная Нагорно-Карабахская Республика была независимым государством, самостоятельно определяющим формы сотрудничества с другими государствами и сообществами?».
Бюллетени на трех языках — армянском, азербайджанском и русском — содержат указанный вопрос и слова «ДА» и «НЕТ» (нежелаемое зачеркнуть). Бюллетени на одном из трех названных языков (по выбору избирателя) выдавались по предъявлению паспорта под расписку.
Нарушений в процедуре голосования, выдачи бюллетеней, их оформления, подсчета голосов наблюдателями не обнаружено.
Наблюдатели считают необходимым отметить, что референдум проводился в условиях вооруженной агрессии против НКР, которая выражается в непрекращающихся обстрелах города Степанакерта и других населенных пунктов с применением различных видов оружия, включая ракеты и артиллерию. В день голосования от обстрелов погибло 10 армян, ранено 11. Большинство женщин и детей г. Степанакерта ночует в подвалах, закрыты детские сады и ясли, школы. В ночь с 11 на 12 декабря в одну из школ Степанакерта попал артиллерийский снаряд. Взорван городской водопровод, нет хлеба, медикаментов.
В референдуме приняло участие 108736 человек, что составляет 82,2% от числа зарегистрированных избирателей. Подавляющее большинство не принявших участие в голосовании — жители азербайджанских населенных пунктов.
При вскрытии урн в них было обнаружено 108736 бюллетеней, 95 бюллетеней признано недействительными. Итоги голосования: «ДА» сказали 08615. (99,89% от числа принявших участие в голосовании), «НЕТ»—24 (0,02% от числа принявших участие в голосовании).
Согласно «Временному положению о проведении референдума Нагорно-Карабахской республики» решение, внесенное на референдум, считается принятым, если в голосовании участвовало более половины лиц, внесенных в списки для голосования, и в результате референдума решение одобрили не менее 2/3 принявших участие в голосовании. Исходя из результатов голосования и принимая во внимание положения Всеобщей Декларации и Международных пактов по правам человека, независимые наблюдатели заявляют: Население НКР подавляющим большинством голосов высказалось за независимость Нагорно-Карабахской Республики».
Группа независимых наблюдателей работала в присутствии корреспондентов телевидения США, Франс-пресс и «Котидьен де Пари» (Франция), Фотоагентства Великобритании, Испанского информационного агентства. Телевидения Болгарии, Российского телевидения, «Мегаполис-Экспресс», «Известия», «Московские новости», «Литературная газета», «Столица», «Панорама», «Радио России», «Эхо Москвы».