11 Դեկտեմբեր 2013 - 10:11 AMT
Ամանորյա տոնական սեղան պատրաստելու համար միջինն անհրաժեշտ է 150-200 հազար դրամ՝ 30 հյուր ընդունելու համար: Նման հաշվարկ է արել «Իրազեկ և պաշտպանված սպառող» ՀԿ-ն, արդյունքները ներկայացրեց դրա նախագահ Բաբկեն Պիպոյանը:
«Վերցրել ենք ապրանքների միջին գները, սա պատվով սեղան ունենալու գինն է: Իհարկե, եթե մարդը որոշի ձկնկիթ դնել սեղանին, ձկնեղենի տեսականի, ապա, իհարկե, այդ գումարը չի հերիքի, բայց կարելի է նաև 2 մլն դրամից ավելի ծախս անել»,- ասաց նա՝ հավելելով, որ այդ հաշվարկի մեջ ներառվել են խոզի ազդրամիսը, տավարի միսը, խմիչք, հյութեր, քաղցրավենիք, թարմ ձուկ և այլն:
Ինչ վերաբերում է սննդամթերքին, ապա Բաբկեն Պիպոյանը կանխատեսեց, որ Ամանորին ընդառաջ հնարավոր են թանկացումներ հատկապես պտուղ-բանջարեղենի շուկայում: «Մսամթերքը չի թանկացել և չի էլ թանկանա,»,- Պիպոյանի խոսքերն է մեջբերում Tert.am-ը:
Ինչ վերաբերում է ամանորյա զեղչերին, ապա մասնագետն ասաց, որ պետք է ուսումնասիրել այս ոլորտը, քանի որ մի շարք խանութներում դրանք իրական չեն: «Ունենք այնպիսի կետեր, որտեղ զեղչերն իրական են և հակառակը: Չեմ ուզում խանութի անունը նշել, բայց եղել է, որ տեխնիկա վաճառվող խանութում հեռուստացույցը սեպտեմբերին արժեցել է 240 հազար դրամ, հիմա վաճառվում է 243 հազարով, բայց գրված է 30% զեղչ»,- նկատեց նա:
2013-ի նոյեմբերին, հոկտեմբերի համեմատ, պարենային ապրանքների գների արձանագրված 1.8% աճը հիմնականում ձկնամթերք, բանջարեղեն և կարտոֆիլ ապրանքախմբերի` 3.3-22% գնաճի արդյունք է:
ՀՀ ազգային վիճակագրական ծառայության տվյալների համաձայն, մսամթերքի ապրանքախմբում 2013-ի նոյեմբերին 2012-ի նոյեմբերի համեմատ գներն աճել են 3.7%, իսկ 2013-ի հոկտեմբերի համեմատ գրանցվել է գների հարաբերականորեն կայուն մակարդակ:

11 Декабрь 2013 - 09:30 AMT
Для того, чтобы принять порядка 30 гостей в период новогодних праздников, необходимо в среднем 150-200 тыс драмов (370- 500 долларов США в расчете 405 драмов/$1). Такие подсчеты 11 декабря на пресс-конференции в Ереване представил председатель общественной организации «Информированный и защищенный потребитель» Бабкен Пипоян.
По его словам для подсчета данной суммы были использованы средние цены на продукты. «Однако, если кто-то захочет поставить на стол икру и рыбное ассорти, естественно, этой суммы не хватит и можно потратить 2 млн драмов», – сказал он. При этом Пипоня пояснил, что в подсчетах были учтены расходы на свиной окорок, говядина, выпивка, соки, сладости, свежая рыба и другое.
Касаясь повышения цен на продукты питания в канун Нового года, он сказал, что возможно подорожание фруктов и овощей. По его словам, мясо в предновогодний период не подорожает.
В группе «мясопродукты» в ноябре текущего года по сравнению с аналогичным периодом прошлого года зафиксирован рост цен на 3,7% , а по сравнению с октябрем 2013 цены существенно не изменились.
Рост цен на яйца в отчетный период по сравнению с ноябрем 2012 года составил 30%. По сравнению с октябрем яйца подорожали на 0,1%.