«Նոյեմբերի 30-ի դրությամբ 2013 թվականում Բանկի կողմից թողարկված քարտերի քանակը կազմել է 18 627, որի աճը 2012 թվականի համեմատ կազմել է 15,5%: Բանկի առևտրային կետերում դրամական միջոցների շրջանառությունն աճել է 37,94%-ով, իսկ կանխիկացման կետերում` 8,35%», – հայտնեց «Առէկսիմբանկ-Գազպրոմբանկի խումբ» ՓԲԸ Գլխավոր տնօրենի տեղակալ Ռուբեն Խաչատրյանը: Նա հավաստիացրեց, որ 2014 թվականին անկանխիկ վճարումների ծառայությունը կշարունակի զարգանալ, ասվում է ընկերության հաղորդագրության մեջ:
Վերջին տարիներին պլաստիկ քարտերի շուկան Հայաստանում բուռն զարգացում է ապրում` բանկերի մեծ մրցակցության պատճառով: Դա բացատրվում է քարտերի թողարկման և գործարքների ծավալների կտրուկ աճով, ինչպես նաև վերջերս Հայաստանի բանկերում քարտային նոր ծառայությունների ներդրմամբ: Ինչ վերաբերում է մեր բանկին նշեմ, որ առ այսօր Հայաստանում մենք միակ բանկն ենք, որը հավաստագրված է Visa և MasterCard վճարային համակարգերի կողմից համացանցում էքվայրինգ իրականացնելու համար: 2014թ. Բանկը մտադիր է իր հաճախորդներին առաջարկել մի շարք հետաքրքիր քարտային նախագծեր»:
Հիշեցնենք, որ 2013թ. դրությամբ Առէկսիմբանկ-Գազպրոմբանկի խմբի բանկոմատների ընդհանուր քանակը կազմում է 77, իսկ ՊՈՍ-տերմինալներինը`275:

11 Декабрь 2013 - 10:47 AMT
По состоянию на 30-ое ноября количество карт, эмитированных ЗАО «Арэксимбанк-группа Газпромбанка» за 2013 год, составило 18 627 карт, обеспечив рост по сравнению с 2012 годом на 15,5%. При этом, на 37,94% вырос оборот средств в точках обслуживания банка, а в пунктах выдачи наличных – на 8,35%. Такие данные предоставила пресс-служба банка со ссылкой на заместителя генерального директора ЗАО «Арэксимбанк-группа Газпромбанка» Рубена Хачатряна.
В связи с этим банкир выразил уверенность, что и в 2014 году услуга безналичных платежей будет продолжать развиваться. По его словам, последние несколько лет рынок пластиковых карт Армении находится в стадии бурного развития в силу большой конкуренции банков. Это подтверждается фактом резкого увеличения и объемов эмиссии карт и объемов транзакций, а также внедренных в последнее время банками Армении новых услуг по картам.
Рубен Хачатрян напомнил, что ЗАО «Арэксимбанк-группа Газпромбанка» пока остается единственным среди армянских банков, кто сертифицирован платежными системами Visa и MasterCard на эквайринг в глобальной сети Интернет. «В 2014 году мы предложим нашим клиентам еще несколько интересных «пластиковых» проектов», – сказал он.
На конец 2013 года общее количество банкоматов ЗАО «Арэксимбанк-группа Газпромбанка» составляет 77, POS-терминалов 275.