Օդային փոխադրումների ազատականացման ու բաց երկնքի քաղաքականության ներդրմանն ուղղված միջոցառումներն ապահովելու բնագավառում ՀՀ կառավարությունն իր այսօրվա նիստում իրավասություններ է վերապահել ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարությանը: Որոշմամբ սահմանվել է, որ ՀՀ կառավարության և օտարերկրյա պետությունների կառավարությունների միջև օդային հաղորդակցության ոլորտում կնքված միջազգային պայմանագրերում փոփոխություն և լրացում կատարելու, ինչպես նաև միջազգային նոր երկկողմ պայմանագիր կնքելու վերաբերյալ բանակցություն վարելու, պայմանագրի տեքստը մյուս կողմի հետ փոխհամաձայնեցնելու գործառույթներն իրականացնում է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարությունը` ներգրավելով ՀՀ ԿԱ քաղաքացիական ավիացիայի գլխավոր վարչությունը:
Հունիսի 6-ին կառավարությունը հաստատեց ավիափոխադրումների ոլորտի փուլային ազատականացման ռազմավարությունը: Հոկտեմբերի 23-ին կառավարությունը հաստատեc «Հայաստանում ավիափոխադրումների մրցակցային և շարունակական ծառայությունների մատուցման ապահովման ծրագիրը», որը հիմնված է «McKinsey & Company» ընկերության և ՀՀ ազգային մրցունակության հիմնադրամի կողմից անցկացված համատեղ հետազոտության վրա։
Հետազոտության համաձայն, Հայաստանում զբոսաշրջիկների հոսքի աճի տեմպը «բաց երկնքի» քաղաքականության ներմուծումից հետո կգերազանցի ՀՆԱ–ի աճի տեմպերը։ Այսպես, ավիաընկերությունների գործունեությունը կանդրադառնա ՀՆԱ–ի ծավալի ավելացման վրա 40–50 մլն դոլարի, օդանավակայանի` 30–40 մլն դոլարի, զբոսաշրջության զարգացման` 260–320 մլն դոլարի չափով։
Արդեն իսկ կնքված կամ կնքվելիք միջկառավարական համաձայնագրերը վերանայվելու են սահմանափակումների վերացման իմաստով, ինչը դրական ազդեցություն կունենա տնտեսության, աշխատատեղերի ստեղծման, ուղևորների քանակի աճի և ավիափոխադրումների սակագնի իջեցման վրա:
Նախօրեին Հայաստանի Ազգային մրցունակության հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Արման Խաչատրյանն Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում ասաց, որ «բաց երկնքի» քաղաքականությունը 20-25 տոկոսով կնպաստի ուղևորափոխադրումների աճին:
Ավելին, ըստ նրա, «բաց երկնքի» քաղաքականության ներդրման արդյունքում ավիատոմսերի գները կնվազեն 10-50 տոկոսով: Խաչատրյանն ասել է, որ արդեն նկատվում է գների անկում մի շարք ուղղություններով: Մասնավորապես Երևան-Դուբայ երթուղով շաբաթական արդեն իրականացվում է 11 չվերթ նախկին 3-4-ի փոխարեն: Արդյունքում տոմսերի գինը միջինը նվազել է 40 տոկոսով՝ 200 հազար դրամից հասնելով 120 հազար դրամի: Գների նվազում է նկատվում նաև Երևան-Մոսկվա չվերթի ուղղությամբ: Եթե նախկինում հետադարձի հետ միասին տոմսի գինը կազմում էր 200 հազար դրամ, ապա այսօրվա դրությամբ այն նվազել է մինչև 160 հազարը:

12 Декабрь 2013 - 09:21 AMT
Правительство Армении на сегодняшнем заседании, 12 декабря, возложило полномочия на Министертво экономики Армении по вопросам обеспечения мероприятий внедрения политики «открытого неба». В частности, Минэко с привлечением специалистов Главного управления гражданской авиации (ГУГА) будут работать над внесением дополнений в ранее заключенные договоры, а также над заключением новых межправительственных договоров.
6 июня правительство Армении утвердило стратегию поэтапной либерализации сферы авиаперевозок. 23 октября правительство Армении утвердило «Программу обеспечения предоставления конкурентных и продолжительных услуг авиаперевозок в Армении», основанную на совместном исследовании компании «McKinsey & Company» и Фонда национальной конкурентоспособности Армении.
Согласно исследованию, темп роста турпотока в Армению после внедрения политики «открытого неба» превысит темпы роста ВВП. Так, деятельность авиакомпаний окажет влияние на увеличение объема ВВП в размере $40-50 млн., аэропорта – на $30-40 млн., развитие туризма – на $260-320 млн.
Согласно правительственному постанолвению, заключенные межправительственные соглашения будут пересмотрены с точки зрения ограничений, что положительно скажется на экономике страны, создании новых рабочих мест, роста числа пассажиров и снижении тарифов авиаперевозчиков.
Выступая накануне на пресс-конференции в Ереване исполнительный директор Фонда национальной конкурентоспособности Армении Арман Хачатрян отметил, что переход к политике «открытого неба» приведет к увеличению объема пассажироперевозок на 20-25%.
Более того, по его словам, в результате внедрения политики «открытого неба» цены на авиабилеты в Армении снизятся на 10-50%. Хачатрян сказал, что уже наблюдается снижение цен по ряду направлений. В частности, по маршруту Ереван-Дубай на данный момент осуществляется уже 11 рейсов в неделю вместо прежних 3-4 рейсов. В результате средняя цена на билет снизилась на 40% – с 200 тысяч драмов ($491) до 120 тысяч драмов ($295). Определенное снижение цен на авиабилеты наблюдается также в направлении Ереван-Москва. Если ранее средняя цена на билет в оба конца составляла около 200 тысяч драмов, то на сегодняшний день она снизилась до 160 тысяч драмов ($393).
Более того, на переговорном этапе находится вопрос выхода на армянский авиационный рынок крупнейшей европейской бюджетной авиакомпании весной следующего года. Авиакомпания появится на армянском рынке авиаперевозок с «очень конкурентоспособными ценами» и будет осуществлять рейсы из Еревана в примерно десять городов Европы.