Իրանական կողմը վերջերս հայտարարեց, որ կարող է այնքան գազ առաքել Հայաստան, որքան հարկավոր է ներքին սպառման համար, սակայն վաճառում է գազը միջազգային սակագներով: Ուստի իրանական գազի առաքումները շահավետ չեն Հայաստանի համար, քանի որ ռուսականից շատ ավելի թանկ են: Դեկտեմբերի 4-ին նման հայտարարությամբ հանդես եկավ Հայաստանի էներգետիկայի նախարար Արմեն Մովսիսյանը ԱԺ-ում կառավարական ժամի ընթացքում՝ մեկնաբանելով Իրանի դեսպանի հայտարարությունը: «Գինը կազմում է շուրջ 400 դոլար հազար խմ գազի դիմաց, ինչը զգալիորեն գերազանցում է ռուսական գազի գինը: Այդ իմաստով Իրանից գազ ներկրելը շահավետ չէ մեզ համար»,-ասել է նա:
Մինչ այդ Հայաստանում Իրանի դեսպան Մուհամմադ Ռեիսին հայտարարել է, որ Իրանը կարող է ոչ շուկայական մոտեցում ցույց տալ բարեկամ երկրների համար գազի առաքման հարցում: 2007 թ. գործող իրանական գազամուղով 20 տարում Հայաստան կներկրվի 36 մլրդ խմ գազ: Հնարավոր է, որ պայմանագիրը երկարացվի 5 տարով և ներկրվող գազի ծավալներն աճեն մինչև 47 մլրդ խմ:
Արաքսի վրա Իրանի հետ երկու ՀԷԿ-երի կառուցումը կսկսվի 2014-ին: Այս մասին այսօր լրագրողներին է հայտարարել Հայասատանի էներգետիկայի նախարար Արմեն Մովսիսյանը՝ կառավարության նիստից հետո: Նա հավելել է, որ նախագծային աշխատանքներն արդեն ավարտվում են, իսկ շինարարական աշխատանքները, ամենայն հավանականությամբ, կսկսվեն հաջորդ տարի:
Հայաստանը Ռուսաստանի հետ կապված չէ «վերցրու կամ վճարիր» բանաձևով եւ կարող է գնել ցանկացած ծավալ՝ ըստ իր հայեցողության: Այս առումով, հավելել է նա, Հայաստանի համար պայմանները շատ ավելի մեղմ են, քան Ռուսաստանի մյուս առևտրային գործընկերների համար: Դեկտեմբերի 12-ին կառավարության նիստից հետո նման հայտարարություն է արել Արմեն Մովսիսյանը: Ուստի Հայաստանը պատրաստ է բանակցել Իրանի հետ՝ գազի դիմաց 189 դոլարից ցածր ցանկացած գնի դեպքում: «Երբ Իրանի դեսպանը Հայաստան վերադառնա, մենք կհանդիպենք ու քննարկում կանցկացնենք: Եթե իրանական կողմը հնարավոր գտնի գազը վաճառել հազար խորանարդ մետրի դիմաց հարյուր դոլարով, ես անմիջապես կմեկնեմ Թեհրան ու բանակցություններ կսկսենք: Հայկական կողմի համար առավել շահավետ է այն, ինչ էժան է»,-ասել է նախարարը, հայտնում է ԱՌԿԱ գործակալությունը:
Ռուսական գազի գինը Հայաստանի համար կազմում է 189 դոլար հազար խմ գազի դիմաց գումարած 30 տոկոս մաքսատուրքը, արդյունքում գինը կազմում է 270 դոլար: Մաքսային միությանն անդամակցելուն հետ մաքսային տուրքը Հայաստանի համար չեղյալ կհամարվի և Հայաստանը գազը կներկրի 189 դոլարով հազար խմ դիմաց:
Անդրադառնալով Իրանի հետ համագործակցությանը՝ նախարարը նշեց նաև, որ Արաքս գետի վրա Մեղրիի ՀԷԿ-ի կառուցման աշխատանքները կարող են սկսվել 2014 թվականին, քանի որ նախագծային աշխատանքներն արդեն ավարտված են: 2007 թվականի մարտի 19-ին Հայաստանի և Իրանի կառավարությունները համաձայնագիր են կնքել Մեղրիում և Ղարաչիլարում ՀԷԿ-երի կառուցման վերաբերյալ: Նախագծի շրջանակում նախատեսվում է սահմանային Արաքս գետի վրա կառուցել երկու ՀԷԿ:
2012 թ. նոյեմբերի 8-ին տեղի ունեցավ Մեղրիի ՀԷԿ-ի հիմնարկեքի արարողությունը 130 ՄՎտ հզորությամբ: Արտադրվող էլեկտրաէներգիայի ծավալը կկազմի մոտ 800 մլն կՎտ ժամում տարեկան, նախագծի արժեքը մոտ 323 մլն դոլար է:
Մեղրիի ՀԷԿ-ում արտադրված էլեկտրաէներգիան կփոխանցվի Իրանին, իսկ 15 տարի անց ՀԷԿ անհատույց կանցնի հայկական կողմին:

Иранская сторона заявляет о готовности поставлять в Армению газ в объемах, позволяющих полностью обеспечить внутреннее потребление, но собирается продавать газ Армении по международным тарифам. Поэтому поставки иранского газа невыгодны для Армении, поскольку обойдутся гораздо дороже российского. С таким заявлением 4 декабря выступил министр энергетики Армении Армен Мовсисян в ходе правительственного часа в парламенте, комментируя заявление посла ИРИ в Армении относительно готовности Терегана поставлять газ в Армению. «А это более $400 (за тысячу кубометров), что гораздо дороже российского газа. В этом плане импортировать иранский газ для нас невыгодно», – сказал он.
Ранее посол ИРИ в Армении Мухаммад Реиси заявил, что Иран может применить нерыночные подходы в вопросе цены на поставляемый природный газ для дружественных стран. По действующему с 2007 году газопроводу из Ирана в Армению в течение 20 лет должно быть поставлено 36 миллиардов кубометров газа. При этом возможна пролонгации договора на пять лет и увеличение общего объема поставок газа до 47 миллиардов кубометров.
«Руки у Армении не связаны», и она может покупать газ в любом объеме по своему усмотрению и из любой страны. С таким заявлением 12 декабря выступил министр энергетики Армении Армен Мовсисян после заседания правительства. Поэтому Армения готова обсудить с Ираном любую цену на природный газ ниже $189 за тысячу кубометров. «Посол Ирана сейчас находится вне Армении. Когда он вернется, мы встретимся и проведем обсуждения. Если иранская сторона найдет возможным продавать газ по $100 долларов за тысячу кубометров, я сразу поеду в Тегеран, и мы начнем вести переговоры», – сказал министр, передает агентство АРКА.
Цена на российский газ для Армении составляет 189 долларов за тысячу кубометров плюс 30% таможенной платы, в результате цена достигает 270 долларов. Со вступлением в Таможенный союз и отмены экспортной пошлины цена на газ для Армении снизится до 189 долларов за тысячу кубов.
Касаясь сотрудничества с Ираном, министр также сообщил, что работы по строительству Мегринской ГЭС на реке Аракс могут начаться в 2014 году, поскольку проектные работы уже завершены.
19 марта 2007 года правительство Армении и Ирана подписали соглашение о сотрудничестве в сооружении и эксплуатации электростанции в Мегри и Карачиларе. В рамках подписанного документа предусматривается строительство на пограничной реке Аракс двух гидростанций: с армянской стороны ГЭС будет располагаться в г.Мегри, а с иранской стороны – в Карачиларе.
8 ноября 2012 года состоялась церемония закладки фундамента Мегринской ГЭС мощностью в 130 МВт., объем произведенной электроэнергии – около 800 млн. кВт.ч в год, стоимость проекта – $323 млн.
Произведенная на Мэгринской ГЭС электроэнергия будет передаваться в Иран по строящейся инвестором ЛЭП напряжением в 230 КВ. Через 15 лет после эксплуатации ГЭС безвозмездно перейдет армянской стороне.