Նախատոնական օրերին Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովը կխստացնի բարձր կոնցենտրացիայով շուկաների հանդեպ վերահսկողությունը: Դեկտեմբերի 12-ին կառավարության նիստից հետո այս մասին լրագրողներին ասել է ՏՄՊՊՀ նախագահ Արտակ Շաբոյանը:
«Պոտնեցիալ ռիսկային ենք համարում այն շուկաները, որտեղ գործում են քիչ թվով սուբյեկտներ: Ուստի կկենտրոնանանք հենց դրանց վրա, իսկ որտեղ տասնյակ ու հարյուրավոր ձեռնարկություններ կան, հսկողությունը շատ ուժեղ չի լինի»,- ասել է Շաբոյանը:
Արտակ Շաբոյանը նշել է նաև, որ մանրածախ վաճառքում կկանխվեն ոչ միայն չհիմնավորված թանկացումները, այլև անբարեխիղճ գովազդային ակցիաները: «Ընկերությունները կպատժվեն, եթե ակցիաների և զեղչերի մասին հայտարարությունները չհամապատասխանեն իրականությանը»,- ասել է նա, գրում է ԱՌԿԱ գործակալությունը:
Սակայն բազմամյա փորձը ցույց է տալիս, որ ապրանքների նախատոնական թանկացումներ լինում են, քանի որ տնտեսվարող սուբեյկտները ցանկանում են գերշահույթ ստանալ՝ բարձրացնելով իրենց ապրանքների գները:
Նախօրեին «Իրազեկ և պաշտպանված սպառող» ՀԿ-ն նախագահ Բաբկեն Պիպոյանը մամուլի ասուլիսում ասել էր, որ Ամանորին ընդառաջ հնարավոր են թանկացումներ հատկապես պտուղ-բանջարեղենի շուկայում, իսկ մսամթերքը չի թանկանա:
Ամանորի զեղչերի մասով մասնագետը նշել էր, որ պետք է ուսումնասիրել այս ոլորտը, քանի որ մի շարք խանութներում դրանք իրական չեն:
2013-ի նոյեմբերին, հոկտեմբերի համեմատ, պարենային ապրանքների գների արձանագրված 1.8% աճը հիմնականում ձկնամթերք, բանջարեղեն և կարտոֆիլ ապրանքախմբերի` 3.3-22% գնաճի արդյունք է:
ՀՀ ազգային վիճակագրական ծառայության տվյալների համաձայն, մսամթերքի ապրանքախմբում 2013-ի նոյեմբերին 2012-ի նոյեմբերի համեմատ գներն աճել են 3.7%, իսկ 2013-ի հոկտեմբերի համեմատ գրանցվել է գների հարաբերականորեն կայուն մակարդակ:

12 Декабрь 2013 - 12:57 AMT
В предновогодний период Государственной комиссии по защите экономической конкуренции (ГКЗЭК) Армении усилит контроль над рынками с высокой концентрацией. С таким заявлением 12 декабря выступил председатель Комиссии Артак Шабоян, пообещав, что предновогоднего роста цен на товары в Ереване не будет.
«Мы считаем потенциально рисковыми особенно те рынки, на которых действует немного субъектов. Поэтому мы сконцентрируем наше внимание именно на этих рынках, а там, где предприятий десятки и сотни, контроль будет не очень сильным», – сказал он.
В связи с этим глава антимонопольного органа добавил, что на рынке розничной торговли ГКЗЭК будет пресекать не только необоснованное подорожание, но и вводящие потребителей в заблуждение недобросовестные рекламные акции, передает агентство АРКА. «Компании будут наказываться в случае, если анонсы об акциях и скидках не будут соответствовать действительности», – отметил Шабоян.
Однако многолетняя практика показывает, что в предновогодний период хозсубъекты, желая получить сверхприбыль, не упускают возможности воспользоваться ажиотажем среди населения и повысить цены на свои товары.
Выступая накануне на пресс-конференции в Ереване, председатель общественной организации «Информированный и защищенный потребитель» Бабкен Пипоян сказал, что в предновогодний период возможно подорожание фруктов и овощей, а вот мясо не подорожает.
В группе «мясопродукты» в ноябре текущего года по сравнению с аналогичным периодом прошлого года зафиксирован рост цен на 3,7% , а по сравнению с октябрем 2013 цены существенно не изменились.
Рост цен на яйца в отчетный период по сравнению с ноябрем 2012 года составил 30%. По сравнению с октябрем яйца подорожали на 0,1%.