Սիրիայում առնվազն հինգ անգամ քիմիական զենք է օգտագործվել: Նման նախնական եզրակացության են եկել ՄԱԿ փորձագետները, որոնք 7 կասկածելի դեպքեր են ուսումնասիրել, որոնք արձանագրվել են ընթացիկ տարվա մարտից մինչև օգոստոս:
Ինչպես գրում է Reuters-ը, գրեթե բոլոր դեպքերում փորձագետները հայտնաբերել են թունավոր զարին նյութի հետքեր: Նրանք նշել են, որ զոհվածները հիմնականում կառավարական բանակի զինվորներ էին ու խաղաղ բնակիչներ, սակայն նրանց չի հաջողվել կապ հայտանբերել գրոհների միջև:
Ի դեպ, փորձագետները մեղավորներին գտնելու խնդիր չէին դրել, նրանց առջև խնդիր էր դրված պարզել, թե արդյոք ընդհանրապես քիմզենք օգտագործվել է: Պատասխանը դրական էր:
ՄԱԿ-ը նշում է, որ ապստամբները կարող էին քիմզենք ստանալ ռազմական պահեստների թալանի ժամանակ: Դա հերքում է որոշ արևմտյան երկրների նախորդ հայտարարությունները, թե նախագահ Բաշար Ասադի հակառակորդները զանգվածային ոչնչացման զենք չունեին:
ԱՄՆ-ն, Ֆրանսիան, Մեծ Բրիտանիան քիմզենքի կիրառումը Սիրիայումմտադիր էին օգտագործել որպես առիթ այդ մերձավորարևելյան երկրում ռազմական գործողություն սկսելու համար: Ռուսաստանը պնդում է, որ բանակցությունները շարունակվեն: Արդյունքում հաջողվեց համոզել Ասադին փորձագետներին հանձնել ամբողջ քիմզենքը ոչնչացման համար:
Ինչպես ակնկալվում է, Պան Գի Մունն առաջիկայում զեկույց կներկայացնի Անվտանգության խորհրդին, որտեղ դեկտեմբերի 16-ին Սիրիայի վերաբերյալ խորհրդակցություններ կլինեն:
Միևնույն ժամանակ Սիրիայում արդեն աշխատում է ՄԱԿ և Քիմզենքի արգելման կազմակերպության համատեղ առաքելությունը, որը մինչև 2014-ի կեսը պետք է հասնի սիրիական թունավոր նյութերի ոչնչացմանը:
Ինչպես լրագրողներին ասել է ՄԱԿ ԱԽ նախագահ, Ֆրանսիայի մշտական ներկայացուցիչ Ժերար Արոն, այս զեկույցը, որը զուտ տեխնիկական բնույթ է կրում, կարող է օգնել եզրակացություններ անել Սիրիայում քիմզենքի կիրառման պատասխանատվության մասին, հայտնում է «ՌԻԱ Նովոստին»:

13 December 2013 - 06:36 AMT
UN inspectors have confirmed that chemical weapons have been used in the Syrian conflict, definitely in a widely publicised August attack near Damascus and probably in four other locations between March and late August, Belfast Telegraph said.
The report by UN chemical weapons experts, led by Swedish professor Ake Sellstrom, examined seven alleged chemical weapons attacks and said it lacked information to corroborate the allegations at two locations.
The inspectors' limited mandate barred them from identifying whether the government or opposition fighters were responsible for any of the attacks.
Prof Sellstrom issued an initial report on September 16 which concluded that evidence collected in the Ghouta area of Damascus following an August 21 attack provided "clear and convincing evidence that surface-to-surface rockets containing the nerve agent sarin were used". Graphic video footage showed dozens of people gasping for air and bodies lined up.
The report said evidence indicated chemical weapons were probably used in Khan al Assal, outside Aleppo, Jobar in Damascus's eastern suburbs, Saraqueb, near Idlib in the north west, and Ashrafiah Sahnaya, in the Damascus countryside.
The confirmed use of chemical weapons in Ghouta, and the threat of possible U.S. military action, led to a U.S.-Russian agreement to eliminate Syria's chemical weapons by mid-2014. The process of getting Syrian chemicals that can be used to make weapons out of the country is under way.
The experts said they collected "credible information that corroborates the allegations that chemical weapons were used in Khan al Assal on March 19, 2013 against soldiers and civilians".
But the report said the release of chemical weapons at the site could not be independently verified because it lacked "primary information" on how the chemical agents were delivered and because environmental and medical samples were not scientifically collected, preserved and analysed.
The UN mission said it collected evidence "consistent with the probable use of chemical weapons in Jobar on August 24, 2013 on a relatively small scale against soldiers". But it said it lacked information on the delivery system and the chain of custody for samples, and therefore could not "establish the link between the victims, the alleged event and the alleged site".