Սիրիայում առնվազն հինգ անգամ քիմիական զենք է օգտագործվել: Նման նախնական եզրակացության են եկել ՄԱԿ փորձագետները, որոնք 7 կասկածելի դեպքեր են ուսումնասիրել, որոնք արձանագրվել են ընթացիկ տարվա մարտից մինչև օգոստոս:
Ինչպես գրում է Reuters-ը, գրեթե բոլոր դեպքերում փորձագետները հայտնաբերել են թունավոր զարին նյութի հետքեր: Նրանք նշել են, որ զոհվածները հիմնականում կառավարական բանակի զինվորներ էին ու խաղաղ բնակիչներ, սակայն նրանց չի հաջողվել կապ հայտանբերել գրոհների միջև:
Ի դեպ, փորձագետները մեղավորներին գտնելու խնդիր չէին դրել, նրանց առջև խնդիր էր դրված պարզել, թե արդյոք ընդհանրապես քիմզենք օգտագործվել է: Պատասխանը դրական էր:
ՄԱԿ-ը նշում է, որ ապստամբները կարող էին քիմզենք ստանալ ռազմական պահեստների թալանի ժամանակ: Դա հերքում է որոշ արևմտյան երկրների նախորդ հայտարարությունները, թե նախագահ Բաշար Ասադի հակառակորդները զանգվածային ոչնչացման զենք չունեին:
ԱՄՆ-ն, Ֆրանսիան, Մեծ Բրիտանիան քիմզենքի կիրառումը Սիրիայումմտադիր էին օգտագործել որպես առիթ այդ մերձավորարևելյան երկրում ռազմական գործողություն սկսելու համար: Ռուսաստանը պնդում է, որ բանակցությունները շարունակվեն: Արդյունքում հաջողվեց համոզել Ասադին փորձագետներին հանձնել ամբողջ քիմզենքը ոչնչացման համար:
Ինչպես ակնկալվում է, Պան Գի Մունն առաջիկայում զեկույց կներկայացնի Անվտանգության խորհրդին, որտեղ դեկտեմբերի 16-ին Սիրիայի վերաբերյալ խորհրդակցություններ կլինեն:
Միևնույն ժամանակ Սիրիայում արդեն աշխատում է ՄԱԿ և Քիմզենքի արգելման կազմակերպության համատեղ առաքելությունը, որը մինչև 2014-ի կեսը պետք է հասնի սիրիական թունավոր նյութերի ոչնչացմանը:
Ինչպես լրագրողներին ասել է ՄԱԿ ԱԽ նախագահ, Ֆրանսիայի մշտական ներկայացուցիչ Ժերար Արոն, այս զեկույցը, որը զուտ տեխնիկական բնույթ է կրում, կարող է օգնել եզրակացություններ անել Սիրիայում քիմզենքի կիրառման պատասխանատվության մասին, հայտնում է «ՌԻԱ Նովոստին»:

13 Декабрь 2013 - 05:47 AMT
Химическое оружие использовалось как минимум пять раз во время гражданской войны в Сирии. К такому предварительному выводу пришли эксперты ООН, изучавшие 7 подозрительных случаев, имевших место с марта по август этого года.
Как сообщает агентство Reuters, почти во всех случаях эксперты обнаружили следы боевого отравляющего вещества зарина. Они отметили, что погибшими в основном являлись солдаты правительственной армии и мирные жители, однако найти связь между этими атаками так и не удалось.
Впрочем, у экспертов не было задачи найти виновных – им поставили цель, выяснить, применялось ли в принципе химическое оружие во время гражданской войны в Сирии. Ответ был получен положительный.
ООН при этом подчеркивает, что мятежники могли получить доступ к химическому оружию во время разграбления военных складов. Это опровергает предыдущие заявления некоторых западных стран, что у противников президента Башара Асада не было оружия массового уничтожения.
Использование химического оружия в Сирии США, Франция и Великобритания рассчитывали использовать как повод для начала военной операции в этой ближневосточной стране. Россия настаивала на продолжении переговоров. В результате удалось уговорить президента Асада выдать экспертам все имевшееся у него в наличии химическое оружие для его последующего уничтожения.
Глава группы экспертов по химоружию в Сирии Оке Селстром передал генеральному секретарю ООН Пан Ги Муну сводный доклад о фактах применения отравляющих веществ за время вооруженного конфликта в этой стране.
Как ожидается, Пан Ги Мун в ближайшее время представит доклад Совету Безопасности, консультации которого по Сирии ожидаются 16 декабря. Доклад обобщает все данные о том, где именно применялось химическое оружие на сирийской территории.
Вместе с тем в Сирии уже работает отдельная совместная миссия Организации по запрещению химического оружия и ООН, которая к середине 2014 года должна добиться полного уничтожения сирийских отравляющих веществ.
Как сообщил журналистам председатель СБ ООН, постпред Франции Жерар Аро, нынешний доклад, носящий чисто технический характер, может помочь сделать выводы об ответственности применения химического оружия в Сирии, передает РИА Новости.