13 Դեկտեմբեր 2013 - 07:32 AMT
ՄԱԿ կոմիտեն, որը հետևում է Իրանի դեմ սահմանված պատժամիջոցների կատարմանը, հայտարարել է, որ ողջունում է վերջերս Իրանի և վեց համաշխարհային տերությունների միջև ձեռք բերված համաձայնությունը միջուկային ծրագրի վերաբերյալ, սակայն զգուշացնում է, որ պատժամիջոցները դեռ ուժի մեջ են, հայտնում է Associated Press-ը:
2013 թ. դեկտեմբերի 12-ին կոմիտեն առաջին ճեպազրույցն անցկացրեց Ժնևում համաձայնություն կնքելուց հետո: Կոմիտեի նախագահ, Ավստրալիայի դեսպան Հերի Քուինլանը նշեց. «Հուսով եմ, որ համաձայնությունը Ժնևում կոգեշնչի Իրանին ԱԽ և կոմիտեի հետ համագործակցության:
Քուինլանը հայտնել է նաև, որ այս տարի նրա կոմիտեն երկու անգամ դիմել է Իրանին ՄԱԿ ԱԽ բանաձևերի հնարավոր խախտումների վերաբերյալ, սակայն պատասխան չի ստացել:
Միջազգային հանրությունը կասկածում է, որ Իրանը միջուկային զենք է մշակում, իսկ Իրանը պնդում է, որ իր ծրագիրը բացառապես խաղաղ բնույթ ունի:
Մինչդեռ Ռուսաստանի ԱԳՆ-ն ակնկալում է ՆԱՏՕ-ի եվրոՀՀՊ վերաբերյալ պլանների փոփոխություն Իրանի հետ կապված, հայտնում է «ՌԻԱ Նովոստին»: Իրանի հետ պայմանավորվածությունները փոխում են աշխարհաքաղաքական իրավիճակը և ՆԱՏՕ-ի կողմից տրամաբանական կլիներ փոխել ՀՀՊ եվրոպական համակարգի ստեղծման հետ կապված ծրագրերը, հայտարարել է ՌԴ ԱԳ փոխնախարար Ալեքսեյ Մեշկովը լրագրողներին:
«Մենք ելնում ենք այն իրողությունից, որ Իրանի հետ պայմանավորվածություններն այլ աշխարհաքաղաքական իրավիճակ են ստեղծում: Մենք միշտ լսել ենք մեր գործընկերներից, որ ՀՀՊ ստեղծման պատճառն Իրանի միջուկային ծրագիրն է: Այժմ, մեզ թվում է, որ այդ մտահոգությունը պետք է որ նվազած լինի: Տրամաբանական կլիներ, որպեսզի դա անդրադառնար եվրոՀՀՊ ստեղծման ՆԱՏՕ-ի պլանների վրա: Տեսնենք, թե ինչպես կգործեն մեր գործընկերները»,-ասել է Մեշկովը: Ըստ նրա, ՌԴ դիրքորոշումը եվրոՀՀՊ վերաբերյալ հայտնի է, Մոսկվան մտադիր չէ խոսել խոսելու համար, այլ պատրաստ է բանակցել, եթե իրոք կներկայացվեն իրական դրդապատճառները և իրական գործեր կարվեն:
ԱՄՆ-ն ու ՆԱՏՕ-ի մյուս երկրներն Իրանի կողմից հնարավոր հրթիռային գրոհի դեպքում հայտարարեցին Եվրոպայում հակահրթիռային համակարգ ստեղծելու և դրա տարրերը Ռուսաստանի հետ սահմաններին տեղակայելու մտադրության մասին: Մոսկվան գտնում է, որ այդ ծրագրերն ուղղված են Ռուսաստանի դեմ և եվրոՀՀՊ կխախտի ՌԴ ու ԱՄՆ միջուկային զսպման ռազմավարական ուժերի բալանսը:
2009 թվականի սեպտեմբերի 17-ին ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման հայտարարեց, որ Պենտագոնը պատրաստ է զարգացնել ՀՀՊ համակարգը գլոբալ մասշտաբով: Սակայն, ըստ ԱՄՆ նախագահի, ԱՄՆ-ն մտադիր է Եվրոպայում տեղակայել ՀՀՊ ավելի արդիական համակարգեր: Օբաման հայտարարեց, որ ընդունվել է նոր մոտեցում Եվրոպայում ՀՀՊ ծավալման վերաբերյալ: Նույն օրը Սպիտակ տունը հրապարակեց եվրոՀՀՊ օբյեկտների տեղակայման ծրագիրը, որը պետք է ավարտվի 2020 թվականին:

Комитет ООН, следящий за действием наложенных на Иран санкций, заявил, что приветствует недавнее соглашение по ядерной программе между Исламской Республикой Иран и шестью мировыми державами, однако предупреждает, что санкции Совета Безопасности против Ирана все еще действуют и их необходимо соблюдать, передает Associated Press.
12 декабря 2013г. комитет дал первый со времени заключения соглашения в прошлом месяце в Женеве брифинг. Председатель комитета, посол Австралии Гэри Куинлан отметил: "Я надеюсь, что соглашение в Женеве будет вдохновлять Иран на взаимодействие с Советом Безопасности и с комитетом".
Куинлан сообщил также, что в этом году его комитет дважды обращался к Ирану по поводу возможных нарушений резолюции Совбеза ООН по ядерной программе, однако оба раза не получил ответа.
Международное сообщество подозревает Иран в разработке ядерного оружия. Иран настаивает, что его ядерная программа носит исключительно мирный характер.
Тем временем МИД России ждет изменений планов НАТО по евроПРО в связи с Ираном, передает РИА Новости. Договоренности с Ираном меняют геополитическую ситуацию, и со стороны НАТО было бы логичным изменить планы по созданию европейской системы противоракетной обороны, заявил заместитель министра иностранных дел РФ Алексей Мешков в интервью российским журналистам.
"Мы исходим из того, что достигнутые договоренности с Ираном создают совершенно другую геополитическую ситуацию. Мы всегда слышали от наших партнеров, что причиной их шагов по созданию евроПРО является их обеспокоенность ядерной программой Ирана. Сейчас, как мы себе представляем, эта обеспокоенность пошла на убыль. Было бы логично, чтобы это сказалось на планах НАТО по созданию евроПРО, да и глобальной ПРО США. Посмотрим, как будут действовать наши партнеры", — сказал Мешков.
По его словам, позиция России по евроПРО известна, Москва не намерена вести разговор ради разговора, и готова разговаривать, если будет действительно реальная аргументация и будут реальные дела.
США и другие страны НАТО под предлогом защиты от возможной ракетной атаки со стороны Ирана заявили о планах создать противоракетную систему в Европе и разместить ее элементы возле границ с Россией. Москва считает, что эти планы направлены против России и евроПРО нарушит баланс стратегических сил ядерного сдерживания России и США.
17 сентября 2009 года президент США Барак Обама заявил о готовности Пентагона развивать систему ПРО в глобальном масштабе. Однако, по словам американского президента, Соединенные Штаты теперь намерены развернуть в Европе модернизированную и более современную систему ПРО, нежели это планировалось при прежней американской администрации. Обама объявил о принятии нового, так называемого поэтапного адаптивного подхода к развертыванию ПРО в Европе. В этот же день Белый дом обнародовал программу размещения объектов ЕвроПРО, согласно которой развертывание противоракетных систем должно было пройти в четыре этапа и завершиться к 2020 году.