Մթերման գործընթացը Հայաստանում այս տարի հիմնականում կազմակերպված է անցել, առանց լուրջ խնդիրների, իսկ վերամշակող ձեռնարկությունները գրեթե լիովին մարել են պարտքերը: Ինչպես դեկտեմբերի 13-ին տեղի ունեցած մամլո ասուլիսում հայտարարել է ՀՀ գյուղատնտեսության փոխնախարար Ռոբերտ Մակարյանը, 2013-ին պտուղ–բանջարեղենի մթերման ծավալը կազմել է 224 հազար տոննա 2012 թ. 215 տոննայի դիմաց: Ըստ նրա, 28 հազար տոննան բաժին է ընկել բանջարեղենային կուլտուրաներին, 29 հազարը` պտուղներին, իսկ մնացած 167 հազարը` խաղողին, ինչը 10 հազար տոննայով ավելի է նախորդ տարվա ցուցանիշից: Խաղողի մթերման միջին գինը 2013-ին կազմել է 146,2 դրամ` 2012-ին գրանցված 142,1 դրամի փոխարեն:
Երկրում արտադրվող գյուղմթերքն իրացվում է ինչպես ներքին շուկայում, այնպես էլ արտաքին: Փոխնարարը նշեց, որ պտուղ–բանջարեղենի արտահանման գրեթե 2/3–րդը բաժին է ընկել Ռուսաստանին։ «Այդ տեսանկյունից Հայաստանի անդամակցությունը Մաքսային միությանը գյուղատնտեսական արտադրանքի ավելացման մեծ հեռանկարներ կբացի»,– նշեց նա։ Գյուղմթերքն արտահանվել է նաև Վրաստան, Ուկրաինա, Իրաք և Թուրքմենստան:
Թարմ պտուղ–բանջարեղենի արտահանման ծավալը 2013 թվականի դեկտեմբերի 12–ի դրությամբ կազմել է 60.1 հազար տոննա, ինչը գործնականում երկու անգամ ավելի է, քան նախորդ տարվա ցուցանիշից, որը 30,5 հազար տոննա էր: Արտահանման ծավալի առավելագույն աճը գրանցվել է ծիրանի մասով (23 հազար տոննա` 2012 թվականի 12 հազարի դիմաց: Բացի այդ, դեկտեմբերի 12–ի դրությամբ հանրապետությունից արտահանվել է 6.8 հազար տոննա խաղող, 980 տոննա դեղձ, 633 տոննա խնձոր, 610 տոննա բալ և 27 տոննա հազար բանջարեղեն (դրանից 20.5 տոննան բաժին է ընկել կարտոֆիլին), հայտնում է ԱՌԿԱ գործակալությունը:
Ըստ Ազգային վիճակագրական ծառայության, 2013 թ. հունվար-հոկտեմբերին աճը գյուղատնտեսության ոլորտում կազմել է 5,9 տոկոս 2012 թ. նույն ժամանակահատվածի համեմատ: Հաշվետու շրջանում գյուղմթերքի համախառն ներքին ծավալը կազմել է 789 մլրդ դրամ:
Փոխնախարարը հայտնեց նաև, որ Երևանում գյուղմթերքի տոնավաճառները դեկտեմբերի 21–ից մինչև տարեվերջ կգործեն ամեն օր: Խոսքը Մաշտոցի պողոտայում «Մալիբու» սրճարանի մոտակայքում և Արաբկիր վարչական շրջանի Կասյան փողոցի մոտակայքում գործող տոնավաճառների մասին է: Տոնավաճառներն էլ բաց կլինեն նաև աշխատանքային օրերին, որպեսզի բնակիչները կարողանան հանգիստ ամանորյա գնումներ կատարել»:
Հունիսից մինչ օրս «Մալիբու» սրճարանի մոտակայքում կազմակերպվել է 52, իսկ Կասյան փողոցի մոտակայքում` 35 տոնավաճառ, որոնց մասնակցել է մոտ 9 հազար ֆերմերային տնտեսություն։

13 Декабрь 2013 - 10:21 AMT
Процесс закупок в Армении в текущем году, в основном, проходил организованно, без серьезных проблем, а перерабатывающие предприятия почти полностью расплатились с долгами.
Как сообщил 13 декабря на пресс-конференции в Ереване заместитель министра сельского хозяйства Армении Роберт Макарян, объем закупок плодово-овощных культур в Армении в 2013 году составил 224 000 тонн, против показателя в 215 тысяч тонн в 2012 году. При этом, по его словам, 28 тыс. тонн пришлось на овощные культуры, 29 тысяч – на плодовые, а остальные 167 тысяч – на виноград, что на 10 тысяч тонн больше прошлогоднего периода. Средняя цена закупок винограда в 2013 году составила 146,2 драмов вместо 142,1 драмов в 2012 году.
Произведенная в республике сельхозпродукция идет как на внутренний рынок, так и на экспорт. Почти 2/3-ти объема экспорта плодово-овощных культур пришлось на долю России, поставляется она также в Грузию, Украину, Ирак и Туркмению. В связи с этим замминистра отметил, что членство Армении в Таможенном союзе откроет большие перспективы для увеличения объемов сельхозпродукции.
Объем экспорта свежих плодово-овощных культур из Армении по состоянию на 12 декабря 2013 года составил 60,1 тысяч тонн, что практически в два раза больше прошлогоднего показателя в 30,5 тысяч тонн. Наибольший рост объема экспорта зафиксирован по абрикосам (23 тысячи тонн против 12 тысяч в 2012 году). Кроме того, по состоянию на 12 декабря из республики было экспортировано 6,8 тысяч тонн винограда, 980 тонн персиков, 633 тонн яблок, 610 тонн вишни и 27 тысяч овощей (из них 20,5 тысяч тонн пришлось на картофель), сообщает агентство АРКА.
Согласно данным Национальной статистической службы Армении, рост в сельскохозяйственной сфере в январе-октябре 2013 года по сравнению с аналогичным периодом 2012 года составил 5,9%. За отчетный период валовой объем сельхозпродукции в Армении составил порядка 789 млрд драмов.
Роберт Макарян также сообщил, что в преддверии новогодних праздников с 21 декабря и до конца года (включая 29 декабря) ярмарки сельхозпродукции в Ереване будут проводиться ежедневно. Речь идет о сельхозярмарках в центре города – близ кафе «Малибу» на проспекте Маштоца и близ улицы Касьян административного округа Арабкир. Обе ярмарки будут открыты в том числе в будние дни (раньше они работали только по выходным), чтобы жители могли спокойно совершать новогодние покупки
В целом, в период с июня по сегодняшний день близ кафе «Малибу» было организовано 52, а близ улицы Касьяна – 35 ярмарок. В них участвовали около 9 тысяч фермерских хозяйств.