13 Դեկտեմբեր 2013 - 13:02 AMT
2013 թվականի հունվար-հոկտեմբեր ամիսներին ՀՀ պետական բյուջեի եկամուտները կազմել են մոտ 876.5 մլրդ դրամ, իսկ ծախսերը` 814 մլրդ դրամ, որոնք համապատասխանաբար 81.6% ով և 76.5%-ով ապահովել են ՀՀ կառավարության տարեկան ծրագրի կատարումը` նախորդ տարվա 80.9%-ի և 76.9%-ի դիմաց: Նախորդ տարվա տասն ամիսների համեմատ արձանագրվել է պետական բյուջեի եկամուտների աճի տեմպի արագացում 16.5%-ով (123.9 մլրդ դրամ)` նախորդ տարվա 9.1%-ի (63 մլրդ դրամի) դիմաց. այն հիմնականում ապահովվել է հարկային եկամուտների աճի հաշվին:
Պետական բյուջեի եկամուտների 94.4%-ը ձևավորվել է հարկային եկամուտների և պետական տուրքերի, 5%-ը` այլ եկամուտների, 0.6%-ը` պաշտոնական դրամաշնորհների հաշվին: Հաշվետու ժամանակահատվածում ՀՀ պետական բյուջե են մուտքագրվել շուրջ 827.3 մլրդ դրամ հարկային եկամուտներ և պետական տուրքեր, որոնք կազմել են տարեկան ծրագրի 81.3%-ը:
Պետբյուջեի ծախսերը 2013 թ. հունվար-հոկտեմբերին կազմել են 814 մլրդ դրամ՝ ապահովելով 76,5 տոկոս կատարողական: Ծախսերի աճի տեմպերը հաշվետու շրջանում 2012 թ. համեմատ կազմել են 8,4 տոկոս կամ 62,9 մլրդ դրամ:
Բյուջետային ելքերի համեմատ մուտքերի առավել բարձր կատարողականի արդյունքում ներքին աղբյուրներում ձևավորված ազատ միջոցներն ավելացել են 87.9 մլրդ դրամով (տարեկան ծրագրով նախատեսված էր 43.2 մլրդ դրամ), հայտնում է ՀՀ ֆինանսների նախարարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժինը:

13 Декабрь 2013 - 12:47 AMT
Доходы государственного бюджета Армении в январе-октябре 2013 года составили порядка 876.5 млрд драмов, обеспечив выполнение правительственной программы на 81.6%. Рост доходов за отчетный период по сравнению с 2012 годом составил 16.5% или 123.9 млрд драмов.
94,4% доходов госбюджета было сформировано за счет налоговых доходов и пошлин, 5%- из иных источников, 0,6% – из официальных грантов. За отчетный период в госбюджет Армении поступило 827,3 млрд драмов налоговых доходов и госпошлин, обеспечив выполнение годовой программы на 81,3%.
Расходы госбюджета Армении в январе-октябре 2013 года составили 814 млрд драмов, обеспечив выполнение правительственной программы на 76.5%. Рост расходов за отчетный период по сравнению с 2012 годом составил 8.4% или 62.9 млрд драмов.
В результате больших поступлений в госбюджет по сравнению с расходами увеличились свободные внутренние средства на 87.9 млрд драмов против запланированной программой для использования 43,2 млрд драмов, сообщает пресс-служба Минфина РА.