13 Դեկտեմբեր 2013 - 12:58 AMT
Իսրայելի ԱԳՆ ղեկավար Ավիգդոր Լիբերմանը հուսով է, որ արդեն 2014 թվականին կմշակվի և կստորագրվի Իսրայելի և ՄՄ երեք երկրների՝ Ռուսաստանի, Ղազախստանի ու Բելառուսի միջև առևտրի ազատ գոտու մասին համաձայնագիրը, հայտնում է «ՌԻԱ Նովոստին»:
Այս շաբաթ նախարարն այցելել է Մոսկվա, որտեղ մասնակցել է ռուս-իսրայելյան միջկառավարական հանձնաժողովի նիստին որպես համանախագահ: «2014 թվականին համաձայնագիր կմշակվի ու կստորագրվի Իսրայելի, Ռուսաստանի և Մաքսային միության մյուս երկու երկրների՝ Ղազախստանի ու Բելառուսի միջև»,-ասվում է Facebook-ում Լիբերմանի պաշտոնական էջում զետեղված հաղորդագրության մեջ:
«Միասնական առևտրային տարածքի, առևտրի ազատ գոտու մասին պայմանագրի ստորագրումը պետք է ազդանշան լինի գործարարների համար, որ վերևներում ՌԴ և Իսրայելի միջև գործընկերային հարաբերությունները շատ դրական են ընկալվում, քանի որ ազատ առևտրի գոտու մասին պայմանագրի ստորագրումը ենթադրում է քաղաքական հարաբերությունների բարձր մակարդակ»,-հավելել է նախարարը:
Գալիք տարվա սկզբին Լիբերմանը ակնկալում է նաև, որ կավարտվի աշխատանքը Իսրայելի համար սկզբունքային նշանակություն ունեցող համաձայնության վրա ՌԴ տարածքում ԽՍՀՄ նախկին քաղաքացիների վաստակած կենսաթոշակների մասին: «Աշխատանքի գործնական մասն ավարտված է, մնացել են վերջին շտրիխները: Հուսով եմ, որ 2-3 ամսից մենք այն կլրամշակենք և այն կվավերացվի երկու երկրների խորհրդարաններում»,-ասել է Լիբերմանը: Այժմ ՌԴ կենսաթոշակ ստանում են միայն այն իսրայելցիները, որոնք պահպանել են ՌԴ քաղաքացիությունը:

13 Декабрь 2013 - 12:54 AMT
Глава израильского МИД Авигдор Либерман рассчитывает, что соглашение о создании зоны свободной торговли между Израилем и тремя странами Таможенного союза – Россией, Казахстаном и Белоруссией – будет разработано и подписано в будущем году, передает РИА Новости.
На этой неделе министр посетил Москву, где принял участие в заседании российско-израильской межправительственной комиссии в качестве ее сопредседателя.
"В 2014 году будет разработано и подписано соглашение о создании зоны беспошлинной торговли между Израилем, Россией и еще двумя странами, входящими в Таможенный союз – Казахстаном и Белоруссией", – говорится в сообщении, опубликованном на официальной странице Либермана в социальной сети Facebook.
"Подписание договора о едином торговом пространстве, зоне свободной торговли должно дать сигнал бизнес-сообществу, что наверху рассматривают партнерские отношения между Россией и Израилем очень позитивно, поскольку подписание соглашения о зоне свободной торговли отражает определенный высокий уровень политических отношений", – добавил министр.
В начале будущего года Либерман также ожидает окончания работы над принципиальным для Израиля соглашением о выплате Россией пенсий, заработанных бывшими советскими гражданами на территории РФ. "Практически основная часть работы завершена, остались последние штрихи. Надеюсь, что в течение двух-трех месяцев мы его доработаем, и это соглашение будет ратифицировано в парламентах обеих стран", – сообщил Либерман. Сейчас правом на получение российской пенсии обладают только те израильтяне, которые при эмиграции сохранили гражданство России.