13 Դեկտեմբեր 2013 - 12:57 AMT
Իրանի դեմ գործող պատժամիջոցները մշակող Սենատի կոմիտեի նախագահը դեմ է արտահայտվել նոր պատժամիջոցներին, քանի դեռ շարունակվում են Իրանի միջուկային ծրագրի շուրջ բանակցությունները: Սենատի Բանկային կոմիտեի նախագահ Թիմ Ջոնսոնը սատարել է վարչակազմին, որը փորձում է համոզել օրենսդիրներին շանս տալ դիվանագիտությանը:
Այս տարի Սենատին արդեն ժամանակ չի մնում լրացուցիչ պատժամիջոցների հարցը մշակելու ու քննարկելու համար և նման ցանկացած օրինագիծ կարգելափակվի Բանկային կոմիտեի կողմից: Հինգշաբթի օրը կոմիտեի նախագահն ասել է. «Այժմ պատժամիջոցների նոր փուլը կարող է խարխլել միջազգային կոալիցիայի միասնությունն ի դեմս Իրանի միջուկային ծրագրի»: Քանի որ այս շաբաթ սկսվում են Ներկայացուցիչների պալատի ծննդյան արձակուրդները, իսկ հաջորդ շաբաթ արդեն Սենատի արձակուրդները, Կոնգրեսն այլևս դա չի կարող անել: Ընդ որում նախագահ Օբաման միևնույն է գրեթե հաստատաբար վետո կդնի նոր պատժամիջոցների վրա, եթե դրանք հաստատվեն:
Հոռետեսների թվում է նաև սենատոր Ռոբերտ Մենենդեսը, որը գլխավորում է Արտաքին հարաբերությունների կոմիտեն: Մենենդեսն ասում է, որ անկախ նրանից, թե կընդունվեն արդյոք լրացուցիչ պատժամիջոցներ, թե ոչ, Կոնգրեսը պետք է հստակ նախանշի, թե ինչ սպասելիքներ ունի Իրանի հետ վերջնական համաձայնությունից:
Օբամայի վարչակազմը պնդում է, որ միակ ընդունելի արդյունքն է, եթե Իրանը հրաժարվի միջուկային զենքի ստեղծումից և դրանում հնարավոր լինի հավաստիանալ: Օրենսդիրներից շատերը կասկածում են, որ նպատակը հասանելի է, հատկապես երբ բացակայում է ճնշումն այդ երկրի հանդեպ, հայտնում է «Ամերիկայի ձայնը»:

13 Декабрь 2013 - 12:56 AMT
Председатель сенатского комитета, разрабатывавшего действующие санкции против Ирана, высказался против новых мер в отношении этой страны, пока продолжаются переговоры по иранской ядерной программе. Председатель сенатского Банковского комитета Тим Джонсон поддержал администрацию, усиленно пытающуюся убедить законодателей дать шанс дипломатии.
В этом году у Сената остается все меньше времени для того, чтобы обсудить вопрос о принятии дополнительных санкций в отношении Ирана, и любой законопроект, предусматривающий принятие таких мер, наверняка будет заблокирован Банковским комитетом, учитывая то, о чем в четверг заявил его председатель: «Сейчас новый раунд санкций может подорвать единство международной коалиции перед лицом иранской ядерной программы».
Поскольку Палата представителей уходит на рождественские каникулы на этой неделе, а Сенат – на следующей, у Конгресса практически не осталось возможностей для того, чтобы предпринять какие-то действия в этом году. При этом президент Обама все равно почти наверняка наложит вето на любые новые санкции в случае их утверждения.
Среди тех, кто скептически относится к этому соглашению, сенатор-демократ Роберт Менендес, возглавляющий Комитет по иностранным делам. Менендес говорит, что независимо от того, будут приняты дополнительные санкции или нет, Конгресс должен четко обозначить, что он ожидает от окончательного соглашения с Ираном.
Администрация Обамы настаивает на том, что единственный приемлемый результат – это если Иран откажется от создания ядерного оружия, и в этом можно будет удостовериться. Многие законодатели сомневаются в том, что эта цель достижима, особенно при отсутствии экономического давления на эту страну, передает «Голос Америки».