Մաքսային միության դուռը բաց է ցանկացած երկրի համար, որը համաձայն կլինի ստորագրել դրա համար անհրաժեշտ բոլոր փաստաթղթերը: Այդ մասին «Ռոսիա 24» հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում հայտարարել է ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը՝ պատասխանելով ՄՄ-ին Ուկրաինայի հնարավոր անդամակցության մասին հարցին:
«Մաքսային միության դուռը բաց է ցանկացած երկրի համար, որը համաձայն կլինի ստորագրել դրա համար անհրաժեշտ փաստաթղթերը, որոնք նաև հիմք են կազմելու Միասնական տնտեսական տարածքի համար»,-ասել է Լավրովը: «Հաջորդ տարվա մայիսին պետք է պատրաստ լինի Եվրասիական տնտեսական միության մասին պայմանագիրը, որը կվերացնի բոլոր սահմանափակումները և կապահովի ապրանքների, կապիտալի, աշխատուժի ու ծառայությունների ազատ տեղաշարժը»,-ասել է նա:
Ավելին, ԱԳ նախարարը նշել է, որ ՄՄ և Վիետնամի միջև առևտրի ազատ գոտու մասին բանակցությունների հաջող ավարտի դեպքում այդ երկխոսությունը կարող է մոդել ծառայել ՄՄ և Հարավ-Արևելյան Ասիայի պետությունների ասոցիացիայի անդամ երկրների բանակցությունների համար, հայտնում է ՌԲԿ-ն:
Դեկտեմբերի 2-ին Երևանում ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հայտարարեց, որ Ռուսաստանը պատրաստ է հետագայում էլ աջակցել Հայաստանին ՄՄ-ին անդամակցելու գործընթացների հարցում։ Նրա խոսքով, այժմ նախագծվում է «ճանապարհային քարտեզը», որը կհարմարեցնի ՀՀ Սահմանադրությունը ՄՄ ու Միասնական տնտեսական գոտին կանոնակարգող իրավական համակարգին:
Մաքսային միությանը Հայաստանի անդամակցության ճանապարհային քարտեզը կստորագրվի դեկտեմբերի 24-ին Մոսկվայում՝ Եվրասիական ինտեգրացիոն միության նիստում:
Դեկտեմբերի 10-ին ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Վահրամ Ավանեսյանը հայտարարեց, որ Մաքսային միությանը Հայաստանի անդամակցության «ճանապարհային քարտեզն» արդեն պատրաստ է:

Representatives of the Russian-led Customs Union are in talks over creation of a free trade zone with New Zealand and some non-EU European nations, Russia’s Foreign Minister Sergei Lavrov said Saturday, Dec 14, according to RIA Novosti.
“Talks on creation of a free trade zone between the Customs Union and Vietnam are already started… at around the same time as Vietnam, talks are underway on creation of a free trade zone between the Customs Union and New Zealand, and also between the Union and the European Free Trade Association that includes those western European nations (in particular Switzerland and Norway) that are not EU members,” Lavrov said in an interview with Rossiya 24 TV.
Moscow is also hoping that if talks with Vietnam are successful, they could serve as a template for similar negotiations for a free trade zone between the ASEAN group of Asian nations and the EU, he said.
Lavrov’s comments come as Russia and the EU are locked in a struggle to secure a free trade agreement with Ukraine. Kyiv turned its back on a widely expected association deal last month, saying it would harm economic relations with Russia, prompting mass demonstrations by pro-EU protesters and throwing the country into a political crisis.
Both the EU and Moscow have accused the other of using strong-arm tactics to secure economic ties with Kyiv.