16 Դեկտեմբեր 2013 - 07:06 AMT
Ուկրաինայի առաջին փոխվարչապետ Սերգեյ Արբուզովը հայտարարել է, որ ըստ օրենքի, խորհրդարանը չի կարող երկու անգամ նույն նստաշրջանի ընթացքում դիտարկել կառավարության հրաժարականի հարցը, սակայն եթե այդ սցենարն իրականանա, ընդդիմությունը ձայներ չի հավաքի կառավարության հրաժարականի օգտին:
Անցած շաբաթ խորհրդարանում բավարար քանակով ձայներ չհավաքվեցին կառավարության պաշտոնանկության օգտին: Գերագույն ռադան հրաժարվեց հավանություն տալ նախարարների կաբինետի հրաժարականի մասին բանաձևին:
Անվստահության բանաձևին սատարեցին միայն 186 պատգամավորներ 450-ից: Քվեարկությանը չմասնակցեցին իշխող Ռեգիոնների կուսակցությունը, Կոմկուսն ու արտախմբակցային պատգամավորների մեծ մասը: Չնայած որ, ըստ կառավարության պաշտոնանկության մասին օրենքի, Ռադան չի կարող այդ հարցը երկու անգամ քվեարկության դնել նույն նստաշրջանում, ընդդիմադիր կուսակցությունները կրկին ստորագրահավաք են նախաձեռնել կառավարության հրաժարականի պահանջով:
«Ըստ կանոնակարգի, դա անհնար է, քանի որ արդեն իրականացվել է, սակայն եթե պատգամավորները պնդեն, նրանք կքվեարկեն»,-ասել է Արբուզովը ուկրաինական «1+1» հեռուստաալիքին կիրակի երեկոյան:
«Մենք տեսանք թե ինչով ավարտվեց առաջին փորձը, նրանք պետք է հավաքեին 226 քվե, սակայն հավաքեցին միայն 186, կարծում եմ, կաշխատենք, և ես չեմ վախենում հրաժարականից»,-հավելել է առաջին փոխվարչապետը:
Ռադայի ընթացիկ նստաշրջանը կավարտվի հունվարի 17-ին, խորհրդարանը կավարտի աշխատանքն արձակուրդից հետո արդեն փետրվարին, հայտնում է «ՌԻԱ Նովոստին»:
Մինչդեռ Կիևում նախօրեին երկու խոշոր հանրահավաք է տեղի ունեցել:
Ուկրաինայի նախագահ Վիկտոր Յանուկովիչը ԱՄՆ սենատորներ Ջոն Մաքքեյնի և Քրիսթոֆեր Մերֆիի հետ հանդիպմանը նշել է, որ իշխանություններն ամեն ինչ անում են, որպեսզի քաղաքացիները կարողանան խաղաղ ակցիաներ անցկացնել:
«Յանուկովիչը վստահեցրել է, որ իշխանություններն ամեն ինչ անում են, որպեսզի քաղաքացիները կարողանան խաղաղ ակցիաներ անցկացնել ու արդար և թափանցիկ քննել նոյեմբերի 30-ի իրադարձությունները Մայդանում»,-հայտնում է նախագահի մամլո ծառայությունը:
Կողմերը նաև քննարկել են Ուկրաինայի արտաքին քաղաքականությանն առնչվող հարցերի լայն շրջանակ և պայմանավորվել են շարունակել երկխոսությունը: Հանդիպումը տեղի է ունեցել կիրակի երեկոյան, հայտնում է «Ինտերֆաքսը»: Նոյեմբերի 21-ին Ուկրաինայի նախարարների կաբինետը կարգադրեց դադարեցնել Եվրամիության հետ ասոցացման համաձայնագրի ստորագրման գործընթացը: Կառավարությունը հանձնարարել է նախարարություններին միջոցներ ձեռնարկել պետական նպատակային, ոլորտային ու տարածաշրջանային ծրագրերում փոփոխություններ կատարելու ուղղությամբ, որոնք միտված կլինեն ԱՊՀ անդամ երկրների հետ առևտրի, արտադրական կոոպերացիայի և տեխնոլոգիաների փոխանակման զարգացմանը: Այդ հարցերի կարգավորումից հետո նախագահը խոստացավ կրկին վերադառնալ ԵՄ հետ ասոցացման հարցին: Դա էլ պատճառ դարձավ Կիևի կենտրոնում բողոքի ցույցերի համար:

16 Декабрь 2013 - 05:54 AMT
Первый вице-премьер Украины Сергей Арбузов заявил, что, согласно закону, парламент не может дважды в течение одной сессии рассматривать вопрос об отставке правительства, но если такой сценарий будет реализован, оппозиции не удастся собрать необходимое количество голосов.
На прошлой неделе парламент Украины не смог набрать необходимого количества голосов, чтобы отправить в отставку кабинет министров Николая Азарова. Верховная Рада отказалась одобрить резолюцию о недоверии кабинету министров, несмотря на требования оппозиции и участников акций протеста в центре Киева.
Резолюцию недоверия правительству поддержали лишь 186 депутатов из 450. В голосовании не участвовали фракции правящей Партии регионов, Компартии и более половины внефракционных депутатов. Несмотря на то что по закону вопрос об отставке правительства не может рассматриваться Радой более одного раза в течении очередной сессии, оппозиционные партии вновь начали сбор подписей за отставку кабмина.
"Согласно регламенту это невозможно, то есть это уже было реализовано, но если депутаты будут настаивать, они будут за это голосовать", — сказал Арбузов в интервью украинскому телеканалу "1+1" в воскресенье вечером.
"Мы видели, какой была первая попытка, они (оппозиция — ред.) должны были собрать 226 голосов, но собрали только 186, я думаю, будем работать, и я не боюсь этого (отставки)", — добавил первый вице-премьер.
Текущая сессия Рады завершит свою работу 17 января следующего года, парламент возобновит работу после каникул уже в феврале, передает РИА Новости.
Тем временем накануне в Киеве состоялись два крупных митинга — в Мариинском парке митинг сторонников власти, который собрал до 15 тысяч человек, и на Майдане Незалежности — "народное вече", собравшее, по данным МВД, около 18 тысяч человек.
Президент Украины Виктор Янукович на встрече с сенаторами США Джоном Маккейном и Кристофером Мерфи подчеркнул, что власть сделает все для возможности граждан проводить мирные акции.
"Виктор Янукович заверил, что власть сделает все возможное для обеспечения права граждан на мирные демонстрации, а также для проведения честного и прозрачного расследования событий 30 ноября 2013 года на Майдане Независимости в Киеве", – сообщает пресс-служба главы украинского государства.
Стороны также обсудили широкий круг вопросов внешней политики Украины.
Президент в очередной раз подчеркнул неизменность евроинтеграционного курса Украины, а также верность национальным интересам страны.
"Стороны договорились продолжить диалог", – информирует пресс-служба. Встреча состоялась в Киеве в воскресенье поздно вечером, передает Interfax.
В Киеве и других регионах Украины с 21 ноября проходят массовые акции сторонников евроинтеграции, недовольных решением кабмина приостановить подготовку к подписанию соглашения об ассоциации с ЕС. Ранним утром 30 ноября спецназ "Беркут" разогнал "евромайдан" в центре Киева, на следующий день — 1 декабря — в украинской столице состоялся многотысячный митинг, закончившийся захватом здания киевской мэрии и массовыми столкновениями протестующих с милицией, в частности, возле администрации президента.