«Հայաստանում վերջին տարիներին Նոր տարվա նախաշեմին սննդամթերքի որոշ տեսակների գների բարձրացման միտում է նկատվում։ Եվ չնայած վերջերս այդ միտումը նվազում է, այնուամենայնիվ, դեռ առկա է»,- լրագրողների հետ հանդիպմանն ասել է Հայաստանի սպառողների ասոցիացիա ղեկավար Արմեն Պողոսյանը:
Ըստ Պողոսյանի, 2012-ին հանրապետությունում Ամանորի տոներից առաջ սննդամթերքի որոշ տեսակներ թանկացան մոտ 12 տոկոսով, իսկ այս տարի ցուցանիշը կկազմի մոտ 8–10 տոկոս, գրում է ԱՌԿԱ գործակալությունը:
Խոսելով այն մթերքների մասին, որոնք կարող են թանկանալ տոների նախաշեմին` Պողոսյանը նշել է ձուկը, միրգը, ընկուզեղենն ու կանաչին։ Միաժամանակ նա ավելացրել է, որ վերջին օրերին ձկան և ընկուզեղենի արժեքը սկսել է աստիճանաբար բարձրանալ։ «Ինչ վերաբերում է մսին, ապա չեմ կարծում, որ Ամանորին այն կթանկանա», – ասել է նա,. գրում է Tert.am-ը։
Նախատոնական օրերին ՏՄՊՊՀ-ն կխստացնի բարձր կոնցենտրացիայով շուկաների հանդեպ վերահսկողությունը, դեկտեմբերի 12-ի կառավարության նիստից հետո ասել էր հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Շաբոյանը:
Մասնագետը նշել էր, որ մանրածախ վաճառքում կկանխվեն ոչ միայն չհիմնավորված թանկացումները, այլև անբարեխիղճ գովազդային ակցիաները՝ ընկերությունները կպատժվեն, եթե ակցիաների և զեղչերի մասին հայտարարությունները չհամապատասխանեն իրականությանը:
Ավելի վաղ «Իրազեկ և պաշտպանված սպառող» ՀԿ-ն նախագահ Բաբկեն Պիպոյանը նշել էր, որ Ամանորին ընդառաջ հնարավոր են թանկացումներ հատկապես պտուղ-բանջարեղենի շուկայում, իսկ մսամթերքը չի թանկանա: Ամանորի զեղչերի մասով մասնագետը նշել էր, որ պետք է ուսումնասիրել այս ոլորտը, քանի որ մի շարք խանութներում դրանք իրական չեն:
2013-ի նոյեմբերին, հոկտեմբերի համեմատ, պարենային ապրանքների գների արձանագրված 1.8% աճը հիմնականում ձկնամթերք, բանջարեղեն և կարտոֆիլ ապրանքախմբերի` 3.3-22% գնաճի արդյունք է: ՀՀ ազգային վիճակագրական ծառայության տվյալների համաձայն, մսամթերքի ապրանքախմբում 2013-ի նոյեմբերին 2012-ի նոյեմբերի համեմատ գներն աճել են 3.7%, իսկ 2013-ի հոկտեմբերի համեմատ գրանցվել է գների հարաբերականորեն կայուն մակարդակ:

16 Декабрь 2013 - 10:35 AMT
Глава Ассоциации потребителей Армении уверен, что в период новогодних праздников некоторые товары подорожают на 8-10%
В Армении за последние годы наблюдается тенденция повышения цен на некоторые продовольственные товары в канун Нового года. Как отметил на пресс-конференции в Ереване глава Ассоциации потребителей Армении Армен Погосян, хотя в последние годы эта тенденция снижается, тем не менее, она пока остается.
По мнению Погосяна, в этом году в предновогодний период ряд продовольственных товаров может подорожать примерно на 8-10%, против показателя в 12% за аналогичный период прошлого года, передает агентство АРКА.
Среди таких товаров глава ОО выделил, в частности, рыбу, фрукты, различные виды орехов и зелень. При этом он добавил, что в последние дни цена на рыбу и орехи уже начала постепенно повышаться, что же касается мяса, то, по его словам, к Новому году оно скорее всего не подорожает.
В предновогодний период Государственной комиссии по защите экономической конкуренции (ГКЗЭК) Армении усилит контроль над рынками с высокой концентрацией. С таким заявлением ранее выступил председатель Комиссии Артак Шабоян, пообещав, что предновогоднего роста цен на товары в Ереване не будет. «Мы считаем потенциально рисковыми особенно те рынки, на которых действует немного субъектов. Поэтому мы сконцентрируем наше внимание именно на этих рынках, а там, где предприятий десятки и сотни, контроль будет не очень сильным», – сказал он.
В связи с этим глава антимонопольного органа добавил, что на рынке розничной торговли ГКЗЭК будет пресекать не только необоснованное подорожание, но и вводящие потребителей в заблуждение недобросовестные рекламные акции, передает агентство АРКА. «Компании будут наказываться в случае, если анонсы об акциях и скидках не будут соответствовать действительности», – отметил Шабоян.
Однако многолетняя практика показывает, что в предновогодний период хозсубъекты, желая получить сверхприбыль, не упускают возможности воспользоваться ажиотажем среди населения и повысить цены на свои товары.
Выступая ранее на пресс-конференции в Ереване, председатель общественной организации «Информированный и защищенный потребитель» Бабкен Пипоян сказал, что в предновогодний период возможно подорожание фруктов и овощей, а вот мясо не подорожает.
В группе «мясопродукты» в ноябре текущего года по сравнению с аналогичным периодом прошлого года зафиксирован рост цен на 3,7% , а по сравнению с октябрем 2013 цены существенно не изменились. Рост цен на яйца в отчетный период по сравнению с ноябрем 2012 года составил 30%. По сравнению с октябрем яйца подорожали на 0,1%.