2014-ին ևս մեկ հայտնի ավիաընկերություն՝ Etihad Airways-ը մուտք է գործում Հայաստանի ավիացիոն շուկա: «Արմենիա Միջազգային Օդանավակայաններ» ընկերությունը, հայկական «Վիզա Կոնկորդ» տուրիստական գործակալության հետ համատեղ, ակտիվ բանակցություններից հետո, պայմանավորվել է Արաբական Միացյալ Էմիրությունների ևս մի հսկա ավիաընկերության` «Իթիհադ Ավիաուղիների» հետ, որպեսզի վերջինս չվերթներ իրականացնի դեպի Հայաստան, հայտնում է օդանավակայանի մամլո ծառայությունը:
2014-ի հուլիսից «Իթիհադ Ավիաուղիները» չվերթներ կիրականացնի Աբու Դաբի – Երևան ուղղությամբ շաբաթական չորս անգամ: ԱՄԷ-ի գլխավոր փոխադրողը երկու դաս ունեցող A320 ինքնաթիռներ է գործարկելու՝ 16 բիզնես դասի և 120 էկոնոմ դասի տեղերով, այսպիսով շաբաթական առաջարկելով 1,088 ուղևորի փոխադրում: «Երևանը Հայաստանի ամենամեծ քաղաքն է ու աշխարհի ամենահին՝ մշտապես բնակեցված քաղաքներից մեկը: Նոր թռիչքները հոգ կբավարարեն ԱՄԷ և Երևանի միջև օրեցօր աճող՝ օդային ճանապարհորդության պահանջարկը: Դրանք նաև կօգնեն աշխարհով մեկ սփռված հայերին, ու հատկապես՝ Միացյալ Նահանգների հայկական Սփյուռքին՝ բացելով դեպի Երևան նոր ավիաուղի», ասվում է ավիաընկերության պաշտոնական հաղորդագրության մեջ:
«Etihad ավիաընկերության՝ դեպի Երևան չվերթերի իրականացումը համահունչ է մեր՝ զարգացող և արագ աճող շուկաներ ներթափանցելու ռազմավարության հետ: Etihad ավիաուղիները կլինի միակ առևտրային ավիաընկերությունը Ծոցի երկրներից, որ կտրամադրի իր ծառայությունների ամբողջական փաթեթը դեպի Երևան», – ասել է Etihad-ի նախագահ և գլխավոր գործադիր տնօրեն Ջեյմս Հոգանը՝ նշելով, որ նոր ուղղությունը «կնպաստի տուրիզմի զարգացմանը Հայաստանում, ինչպես նաև է՛լ ավելի կուժեղացնի արդեն կայացած՝ առևետրային և զբոսաշրջային կապերը Հայաստանի և ԱՄԷ-ի միջև»:
«Լինելով Աբու Դաբիից մոտ երեք ժամ հեռավորության վրա՝ Հայաստանը իդեալական ուղղություն է զբոսաշրջիկների համար, ովքեր հիասքանչ տեսարաններից ու բազում ժամանցի վայրերից բացի փնտրում են հիանալի մշակույթ և բազմամյա պատմություն», ասվում է ընկերության հաղորդագրության մեջ:
«Արմենիա Միջազգային Օդանավակայաններ» ընկերությունը նոր գործընկերներ է ներգրավում Հայաստանի ավիացիոն շուկա այն բանից հետո, երբ Հայաստանի կառավարությունը հաստատեց ավիափոխադրումների փուլային ազատականացման ռազմավարությունն ու հայտարարեց «բաց երկնքի» քաղաքականության մասին:
Հայաստանի միակ ազգային ավիափոխադրող «Արմավիա» ընկերությունը որոշում կայացրեց թռիչքները դադարեցնելու մասին 2013 թ. ապրիլի 1-ին և սկսեց սնանկացման գործընթացը:
Հոկտեմբերի 23-ի նիստին ՀՀ կառավարությունը հաստատել էր «ՀՀ-ում մրցունակ և շարունակական օդային փոխադրումների ծառայությունների մատուցման ապահովման ծրագիրը»: Խոսքն օդային փոխադրումների ազատականացման մասին է: Այսուհետ ուղևորափոխադրումներ կարող են իրականացնել այն ավիաընկերությունները, որոնք ցանկություն կունենան աշխատել Հայաստանում ու կհամապատասխանեն սահմանված չափանիշներին: Բաց երկնքի քաղաքականության ներդրումը զգալի փոփոխություն է Հայաստանի ներկա օդային փոխադրումների քաղաքականությունում:
Հիմնադրվելով 2003թ. հուլիսին, «Իթիհադը» առևտրային գործունեություն է սկսել նույն տարվա նոյեմբերից և կարճ ժամանակում դարձել կոմերցիոն ավիացիայի ամենաարագ զարգացող ավիաընկերությունն աշխարհում:
Շարժակազմը բաղկացած է 66 օդանավերից, որոնք շաբաթական 1000-ից ավել թռիչք են իրականացնում` սպասարկելով ուղևորային և բեռնային 84 ուղղություններ դեպի Մերձավոր Արևելք, Աֆրիկա, Եվրոպա, Ասիա, Ավստրալիա և Հյուսիսային Ամերիկա:

17 Декабрь 2013 - 08:12 AMT
Национальная авиакомпания Объединенных Арабских Эмиратов Etihad Airways входит на авиационный рынок Армении. Соответствующая договоренность была достигнута по итогам активных переговоров ЗАО «Международные аэропорты – Армения» с туристическим агентством VISA CONCORD, сообщает пресс-служба армянского аэропорта.
Уже с июля 2014 года Etihad Airways приступит к осуществлению прямых рейсов Абу-Даби – Ереван четырежды в неделю. Главный авиаперевозчик ОАЭ будет эксплуатировать два самолета A320 – с 16 местами бизнес-класса и 120 местами эконом- класса, предлагая перевозку 1088 пассажиров в неделю.
«Ереван является самым большим городом Армении и одним из самых древних постоянно населенных городов мира. Новые рейсы будут обеспечивать спрос на воздушное путешествие между ОАЭ и Ереваном, который растет с каждым днем. Они также помогут армянам по всему миру, в особенности армянской диаспоре ОАЭ, открывая новый авиапуть к Еревану», – говорится в официальном сообщении авиакомпании.
«Осуществление рейсов в Ереван созвучно с нашей стратегией проникновения в развивающиеся и быстро растущие рынки. Авиалинии Etihad будут единственной торговой авиакомпанией стран Залива, которые предоставят полный пакет услуг в Ереван», – отметил главный исполнительный директор авиакомпании Джеймс Хоган. По его словам, новые рейсы «будут способствовать развитию туризма в Армении, также укреплению уже состоявшихся торговых и туристических связей между Арменией и ОАЭ.
«Находясь на расстоянии трех часов от Абу-Даби, Армения является идеальным направлением для туристов, которые кроме красивых видов и многочисленных мест развлечений ищут великолепную культуру и многолетнюю историю», – говорится в заявлении авиакомпании.
Привлечение новых игроков на авиационный рынок Армении со стороны ЗАО «Международные аэропорты – Армения» стало очевидным после того, как власти страны объявили о либерализации сферы авиаперевозок и внедрении политики «свободного неба».
Единственный национальный авиаперевозчик Армении – компания «Армавиа» приняла решение о приостановлении полетов с 1-го апреля 2013 года и начале процедуры банкротства.
6 июня правительство Армении утвердило стратегию поэтапной либерализации сферы авиаперевозок. На заседании правительства 23 октября была утверждена «Программа обеспечения предоставления конкурентных и продолжительных услуг авиаперевозок в Армении», основанную на совместном исследовании компании «McKinsey & Company» и Фонда национальной конкурентоспособности Армении.
Etihad Airways была основана как национальная авиакомпания Объединенных Арабских Эмиратов в июле 2003 годакоролевским (эмирским) указом шейха Халифы бин Зайеда аль Найана. 5 ноября 2003 года авиакомпания совершила первый демонстрационный рейс в Аль-Айн. 12 ноября 2003 года Etihad начала регулярные рейсы в Бейрут и стала самой быстро развивающейся авиакомпанией за всю историю коммерческой авиации.
Авиапарк Etihad Airways состоит из 66 ВС, осуществляющих более 1000 рейсов в неделю, обслуживая 84 пассажирских и грузовых направлений – Ближний Восток, Африка, Европа, Азия, Австралия и Северная Америка.