Ուկրաինայի նախագահ Վիկտոր Յանուկովիչը Մոսկվա է մեկնում, որտեղ հանդիպելու է ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ: Նախապես հայտնի է միջպետական փաստաթղթերի փաթեթի ստորագրման մասին, սակայն ուկրաինական ընդդիմությունը հայտարարում է, որ Յանուկովիչի Մոսկվա մեկնելու իսկական նպատակն անհայտ է:
Ակնկալվում է, որ բանակցությունների ընթացքում կլուծվի Ուկրաինային վարկ տրամադրելու հարցը: Գումարի չափը դեռ հայտնի չէ, սակայն հայտնի է, որ Եվրամիության հետ բանակցություններում ուկրաինական կողմը հայտարարում էր, որ տնտեսական կայունության ապահովման համար նրանց 20-30 մլրդ եվրո կպահանջվի:
Բացի այդ, նիստի ավարտին կարող է որոշվել նաև գազի նոր սակագինն Ուկրաինայի համար: «Ուկրաինական ընտրություն» շարժման առաջնորդ Վիկտոր Մեդվեդչուկը գտնում է, որ գինը կարող է նվազել 25 տոկոսով:
Ուկրաինայի ԱԳՆ ներկայացուցիչ Անդրեյ Օլեֆիրովը նախօրեին հայտարարեց, որ երկու երկրների ղեկավարների հանդիպման ընթացքում Մաքսային միությանն Ուկրաինայի անդամակցության վերաբերյալ փաստաթղթեր չեն ստորագրվելու: Կրեմլի մամլո ծառայությունը նշել է, որ փաստաթղթեր կստորագրվեն էներգետիկայի, տրանսպորտի, տիեզերքի, գյուղատնտեսության, ներդրումային ու միջտարածաշրջանային կոոպերացիայի ոլորտներում, հայտնում է BBC-ին:
Չնայած դրան, ուկրաինական ընդդիմությունը մտավախություն ունի, որ այդ հանդիպմանը կարող են որոշումներ կայացվել, որոնք Կիևին տանում են դեպի Մաքսային միություն, ինչն ինքնաբերաբար բացառում է եվրաինտեգրման հնարավորությունը: «Ազատություն» խորհրդարանական խմբակցության առաջնորդ Օլեգ Տյագնիբոկը նախօրեին հայտարարել է, որ իր տեղեկություններով, ռուս-ուկրաինական բանակցությունների օրակարգում ՄՄ երկրների հետ Ուկրաինայի գործակցության հարցն է: Ռադայում «Ուդառ» ընդդիմադիր կուսակցության խմբակցությունը գլխավորող Վիտալի Կլիչկոն ասել է, որ ոչ ԶԼՄ-ները, ոլ էլ երկրի բնակիչները չգիտեն, թե իրականում Յանուկովիչն ինչու է Մոսկվա մեկնում և ինչ բանակցություններ է վարելու: Երեքշաբթի ուկրաինական ընդդիմությունը մտադիր է հերթական հակակառավարական հանրահավաքն անցկացնել Կիևի կենտրոնում: Նոյեմբերի 21-ին Ուկրաինայի նախարարների կաբինետը կարգադրեց դադարեցնել Եվրամիության հետ ասոցացման համաձայնագրի ստորագրման գործընթացը:
Դեկտեմբերի լույս 1-ի գիշերը Կիևի կենտրոնում եվրաինտեգրման կողմնակիցների հանրահավաքը վերաճեց իրավապահների հետ կոշտ դիմակայության: Արդյունքում հատուկ նշանակության ուժերը սկսեցին մարդկանց դուրս մղել հրապարակից: Անցած կիրակի օրը Կիևում հերթական հանրահավաքի մասնակիցները բանաձև ընդունեցին այն մասին, որ Ուկրաինան չի կարող անդամակցել Մաքսային միությանը: «Ուկրաինայի ժողովուրդը կտրականապես արգելում է Յանուկովիչին համաձայնագիր կնքել Մաքսային միություն անդամակցելու վերաբերյալ»,-Մայդանում ընթերցել է բանաձևը «Բատկիվշչինա» խմբակցության անդամ Բորիս Տարասյուկը:
Միևնույն ժամանակ Կիևում զուգահեռ ակցիայի ժամանակ ի սատարումն Վիկտոր Յանուկովիչի, կառավարամետ ուժերը հայտարարեցին, որ Ուկրաինան Մայդան չէ:

17 Декабрь 2013 - 10:23 AMT
Президент Украины Виктор Янукович направляется в Москву, где должен встретиться с президентом России Владимиром Путиным. Предварительно известно о подписании пакета межгосударственных документов, но украинская оппозиция заявляет, что истинная цель поездки Януковича в Москву неизвестна
Ожидается, что в ходе переговоров будет решен вопрос выдачи Украине кредита. Точная сумма пока неизвестна, но ранее на переговорах с Евросоюзом украинская сторона сообщала, что им для поддержания экономической стабильности требуется около 20-30 млрд. евро.
Кроме этого, по итогам заседания может быть определена и новая цена на газ для Украины. Лидер движения "Украинский выбор" Виктор Медведчук считает, что цена может снизиться на 25%.
Представитель украинского МИДа Андрей Олефиров накануне заявил, что в ходе встречи глав двух государств не будут подписываться какие-либо документы о вступлении Украины в Таможенный союз России, Белоруссии и Казахстана.
Пресс-служба Кремля уточнила, что будут подписаны документы в сфере энергетики, транспорта, космоса, сельского хозяйства, инвестиционной и межрегиональной кооперации, передает ВВС.
Несмотря на это, украинская оппозиция опасается, что на этой встрече могут быть приняты решения, ведущие Киев в Таможенный союз, что автоматически исключит возможность евроинтеграции.
Лидер парламентской фракции "Свобода" Олег Тягнибок накануне заявил, что по его информации, в повестке дня украинско-российских переговоров стоит вопрос о взаимодействии Украины со странами Таможенного cоюза. Возглавляющий в Раде оппозиционную партию "УДАР" Виталий Кличко сказал, что ни украинские СМИ, ни жители страны не знают об истинной цели поездки Януковича в Москву и о том, какие именно переговоры будут вестись. Во вторник украинская оппозиция намерена провести очередной антиправительственный митинг в центре Киева.
Массовые акции протеста на Украине начались 21 ноября, после того как стало известно о решении властей не подписывать Договор об ассоциации с Евросоюзом.
В прошлое воскресенье в ходе очередного митинга в Киеве оппозиция приняла резолюцию о недопустимости вступления Украины в Таможенный союз. "Украинский народ категорически запрещает Януковичу подписывать соглашение о вступлении в Таможенный союз", – зачитал на Майдане резолюцию член фракции "Батькивщина" Борис Тарасюк.
В то же время в ходе параллельной акции в Киеве – в поддержку Виктора Януковича – представители проправительственных сил заявили, что "Украина не Майдан".