17 Դեկտեմբեր 2013 - 13:07 AMT
ԱԺ-ում դեկտեմբերի 17-ին լսումների ժամանակ ներկայացվել է Ռուսաստանի հետ միջպետական համաձայնագիրը «ՀՀ կառավարության և ՌԴ կառավարության միջև ՀՀ գազի, նավթամթերքների և չմշակված բնական ալմաստների առաքման ոլորտում համագործակցության վերաբերյալ»: Ինչպես հայտնել է Հայաստանի էներգետիկայի ու բնական ռեսուրսների նախարար Արմեն Մովսիսյանը, Հայաստանը Ռուսաստանից կստանա առանց տուրքերի գազի ու նավթամթերքի քվոտաներ, տուրքերից կազատվեն բնական գազն ու նավթամթերքը, ինչպես նաև անմշակ ալմաստները: Ըստ համաձայնագրի, Հայաստանի համար նախատեսված են պատժամիջոցներ, եթե տուրքերից ազատված ապրանքները վերավաճառվեն երրորդ երկրներին, գրում է ԱՌԿԱ-ն:
Անդրադառնալով ներմուծվող ռուսական գազի որակին՝ նախարարն ասել է, որ սպառողները կկարողանան չափել գազի կալորիականությունը: Նախարարի խոսքով՝ արդեն այսօր հանրապետությունում կան կալորիամետրեր, ամսական մինչև 10 հազար խմ գազ օգտագործող սպառողները կարող են տեղադրել այդ սարքերը: Սարքը տեղադրում են «ՀայՌուսգազարդի» մասնագետները: Արմեն Մովսիսյանը հերքել է պատգամավորներից մեկի հայտարարությունը, թե սպառողներին տրամադրվող գազին օդ են խառնում, նշելով, որ դա անհնար է, քանի որ թթվածինը պայթյունավտանգ է:
Նախարարը հայտնել է նաև, որ 1-2 ամսից հայ-իրանական միջկառավարական հանձնաժողովի նիստում Իրանի հետկբանակցեն գազի սակագների վերաբերյալ:
Մինչդեռ Հայաստանում Իրանի դեսպան Մուհամմադ Ռեիսին վերջերս հայտարարել էր, որ Իրանը կարող է ոչ շուկայական մոտեցում ցույց տալ բարեկամ երկրների համար գազի առաքման հարցում: 2007 թ. գործող իրանական գազամուղով 20 տարում Հայաստան կներկրվի 36 մլրդ խմ գազ: Հնարավոր է, որ պայմանագիրը երկարացվի 5 տարով և ներկրվող գազի ծավալներն աճեն մինչև 47 մլրդ խմ:
Այսօր՝ դեկտեմբերի 17-ին նաև Վարչական դատարանը մերժել է գազի և էլեկտրաէներգիայի սակագների բարձրացումը բողոքարկող հայցը:
Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի Հայաստան կատարած պետական այցի շրջանակներում հայկական և ռուսական կողմերը 12 համաձայնագիր են ստորագրել: Այդ թվում ստորագրվել են Հայաստան ռուսական գազի առաքման գների ձևավորման մասին համաձայնագիրը, «ՀայՌուսգազարդ» ՓԲԸ-ի բաժնետոմսերի 20 տոկոսը ռուսական «Գազպրոմին» վաճառելու մասին, միջուկային անվտանգության ոլորտում համագործակցության մասին, «Գազպրոմ էքսպորտ» ԲԲԸ և «ՀայՌուսգազարդի» միջև 2014-2018 թթ. 2,5 մլրդ խմ գազ Հայաստան առաքելու մասին: Ինչպես ավելի ուշ հայտարարեց Վլադիմիր Պուտինը, ռուսական գազի համար Հայաստանում գինը կկազմի 189 դոլար հազար խմ դիմաց ներկայիս 270 դոլարի փոխարեն: Մի շարք արտոնություններ Հայաստանի համար Ռուսաստանը կներմուծի մինչ ՄՄ-ին անդամակցելը: Մասնավորապես, ռուսական կողմը Հայաստանի համար կվերացնի 30 տոկոս կաղմող մաքսատուրքը նավթի ու նավթամթերքի համար:

На слушаниях в Национальном Собрании Армении 17 декабря было представлено межгосударственное соглашение с Россией «О сотрудничестве между правительством Республики Армения и правительством Российской Федерации в сфере экспорта в РА газа, нефтепродуктов и необработанных алмазов». Как сообщил министр энергетики и природных ресурсов Армении Армен Мовсисян, Армения получит от России квоты на беспошлинный газ и нефтепродукты, помимо этого от пошлины будут освобождены и алмазы. Соглашением также предусмотрены санкции в случае, если освобожденные от пошлины товары будут реэкспортироваться в трети страны, передает АРКА.
Касаясь вопросов качества импортируемого в Армению российского газа, министр сообщил, что газопотребители смогут замерять его калорийность. По его словам, абоненты, потребляющие до 10 тыс куб м в месяц, могут установить у себя калориметры. воспользовавшись услугами специалистов ЗАО «АрмРосгазпром». Армен Мовсисян опроверг заявление одного из депутатов о том, что в подаваемый газ подмешивается воздух, поскольку это может привести к взрыву.
Армен Мовсисян также сообщил, что через 1-2 месяца, в ходе очередного заседания армяно-иранской межправкомиссии будут проведены переговоры с Ираном о ценах на газ.
Ранее посол ИРИ в Армении Мухаммад Реиси заявил, что Иран может применить нерыночные подходы в вопросе цены на поставляемый природный газ для дружественных стран. По действующему с 2007 году газопроводу из Ирана в Армению в течение 20 лет должно быть поставлено 36 миллиардов кубометров газа. При этом возможна пролонгации договора на пять лет и увеличение общего объема поставок газа до 47 миллиардов кубометров.В настоящее время Армения приобретает у Ирана газ по бартеру и расчета 3 кВт.ч электроэнергии за 1 куб м газа.
Тем временем 17 декабря Административный суд отклонил заявку активистов против повышения цен на газ и электроэнергию.