Իրանը պատրաստ է մասնակցել Սիրիայի ճգնաժամի կարգավորման գծով «Ժնև-2»-ին առանց նախապայմանների, հայտարարել է Ռուսաստանում Իրանի դեսպան Մեհդի Սանահին: Դեսպանը նշել է, որ սիրիական կարգավորման կողմերը հիանալի գիտեն, որ Իրանը կառուցողական դեր է կատարում սիրիական հարցում, առանց Իրանի հետ հաշվի նստելու հնարավոր չի լինի լուծել այդ հարցը, հայտնում է «ՌԻԱ Նովոստին»:
«Սակայն Իրանը պատրաստ չէ խորհրդաժողովին մասնակցելու համար նախապայմաններ ընդունել: Կարծում եմ, որ Իրանը պետք է ինչ-որ պայմաններ դնի, քանի որ մենք տեսնում ենք այն գործողությունների արդյունքները, որոնք ձեռնարկում են արևմտյան երկրները սիրիական հարցի հանգուցալուծման համար, որոնք, անշուշտ, գոհացուցիչ չեն»,-ասել է դեսպանը: Սիրիայի գծով միջազգային խորհրդաժողովը տեղի կունենա 2014 թվականի հունվարի 22-ին շվեյցարական Մոնտրյո քաղաքում: Խորհրդաժողովի անցկացման վայրն ու ամսաթիվը հաստատել է Սիրիայի գծով ՄԱԿ և ԱՊԼ հատուկ ներկայացուցիչ Լահդար Բրահիմին:

Иран готов участвовать в конференции по урегулированию кризиса в Сирии "Женева-2" без предварительных условий, заявил посол Ирана в России Мехди Санаи. Посол отметил, что стороны, задействованные в урегулировании сирийского конфликта, прекрасно знают, что Иран играет конструктивную роль в сирийском вопросе, без учета Ирана невозможно решить этот вопрос, передает РИА Новости.
"Но Иран не готов принять какие-то условия участия в конференции "Женева-2". Я думаю, что это Иран должен определять какие-то условия, потому что мы видим результаты действий и мер, которые западные страны предпринимают для решения сирийского вопроса и они, конечно же, неблагоприятны", – подчеркнул Санаи.
Международная конференция по урегулированию кризиса в Сирии пройдет 22 января 2014 года в швейцарском Монтре. Дату и место проведения мероприятия подтвердил спецпредставитель ООН и ЛАГ по Сирии Лахдар Брахими.