Դեկտեմբերի 17-ին ԱՄՆ Կոնգրեսի քննարկմանն է ներկայացվել «Ի պաշտպանություն Ուկրաինայի ժողովրդի ժողովրդավարական ու եվրոպական ձգտումների ու սեփական ընտրությունն առանց ահաբեկման ու վախի կատարելու իրավունքի» բանաձևի նախագիծը: Փաստաթղթի հեղինակն է Ներկայացուցիչների պալատի արտաքին գործերի կոմիտեում Դեմոկրատական կուսակցության գլխավոր ներկայացուցիչ Էլիոթ Էնգելը: Այս մասին ասվում է կոնգրեսականի կայքում:
Նախագծում մի շարք դրույթներ կան, այդ թվում նաև հորդոր, ուղղված Ուկրաինայի իշխանություններին հարգել քաղաքացիների իրավունքները, որոնք փողոց են դուրս եկել: Բացի այդ, Էնգելը անհրաժեշտ է համարում պատասխանատվության կանչել բոլոր նրանց, ով ուժ է գործադրել ցույցերը ցրելիս:
Բանաձևում ասվում է, որ ԱՄՆ-ն ու Եվրամիությունը ստանձնում են ջանքեր, ուղղված Ուկրաինայում դիմակայության խաղաղ կարգավորմանը՝ նրանք ողջունում են ժողովրդի ձգտումը մերձենալ Եվրոպային և կսատարեն ԵՄ հետ ասոցացման համաձայնագրի ստորագրմանը: Եթե իշխանությունները կրկին բռնություններ թույլ տան, «Ներկայացուցիչների պալատը կարող է նպատակային պատժամիջոցներ սահմանել նրանց դեմ, ով հրամաններ է արձակում ուժի կիրառման մասին», նշում է «ՌԲԿ-Ուկրաինան»:
Ավելի վաղ ԱՄՆ սենատորներն այցելեցին Ուկրաինա: Դեկտեմբերի 16-ին տեղի ունեցավ նախագահ Վիկտոր Յանուկովիչի հանդիպումը սենատորներ Ջոն Մաքքեյնի ու Քրիսթոֆեր Մերֆիի հետ: Նախագահը հավաստիացրեց , որ ուկրաինացիների խաղաղ բողոքի իրավունքը կապահովվի: «Բոլոր քաղաքական տարբերակներն, այդ թվում պատժամիջոցների սահմանումը, քննարկվում են, սակայն դեռևս մենք միայն գնահատում ենք այս կամ այն միջոցների կիրառման անհրաժեշտությունը»,-ավելի վաղ հայտարարեց ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի մամլո քարտուղար Ջեյն Փսակին՝ չճշտելով, թե ինչ միջոցների մասին է խոսքը:
ԱՄՆ և եվրոպացի քաղաքական գործիչների այցերը ռուսական կողմը զգուշավորությամբ է ընկալում: Վարչապետ Մեդվեդևը նշել է, որ դա «կոպիտ միջամտություն է Ուկրաինայի ներքին գործերին»:
ԵՄ հետ Ուկրաինայի ասոցացման մասին համաձայնագիրը չի պարտադրում Կիևին ընտրություն կատարել Մոսկվայի ու Բրյուսելի միջև: Այդ մասին հայտարարել է ԵՄ հարևանության քաղաքականության գծով Եվրահանձնաժողովի անդամ Շտեֆան Ֆյուլեն: «Այլ կերպ ասած, եթե բանակցությունները Մոսկվայում նպատակ ունեն կարգավորելու առևտրային հարաբերություններն Ուկրաինայի ու Ռուսաստանի միջև երկուստեք շահավետ պայմաններով և եթե այդ համաձայնությունները համահունչ են ուկրաինացիների ԵՄ հետ նախաստորագրված ասոցացման մասին համաձայնագրին, ապա նման զարգացումը կարելի է միայն ողջունել»,-ասել է Ֆյուլեն:
Նա նշել է, որ դեռ պետք է տեղեկենալ, թե ինչի մասին են պայմանավորվել Ուկրաինան ու Ռուսաստանը Մոսկվայում: Մամլո ասուլիսին մասնակցող ԵՄ-ում նախագահող Լիտվայի ԱԳ նախարար Լինաս Լինկյավիչուսը հավելել է, որ հատուկ հետաքրքրվել է, և նրան իրազեկել են, որ 14 համաձայնագրերից ոչ մեկը, որ ստորագրվել է Մոսկվայում, չի հակասում ԵՄ հետ մերձենալու Ուկրաինայի պլաններին, հայտնում է «Ինտերֆաքսը»:

В конгресс США 17 декабря был внесен проект резолюции "В поддержку демократических и европейских стремлений народа Украины и его права выбирать собственное будущее без запугивания и страха". Автором документа является главный представитель Демократической партии в комитете палаты представителей по иностранным делам Элиот Энгел. Об этом сообщается на сайте члена конгресса.
В проекте содержится целый ряд пунктов, в том числе призыв к властям Украины уважать права граждан, которые вышли на улицы. Кроме того, Энгел считает необходимым найти и привлечь к ответственности тех, кто отдавал и исполнял приказы об использовании силы при разгоне демонстраций.
В резолюции отмечается, что США и Европейский союз берут на себя задачу продолжить работу по мирному урегулированию конфликта на Украине: они приветствуют стремление народа сблизиться с Европой и поддержат подписание соглашения об ассоциации с ЕС. Если власти страны допустят дальнейшее насилие, "палата представителей может рассмотреть целевые санкции против тех, кто отдает и выполняет приказы об использовании силы", отмечает "РБК-Украина".
Ранее американские сенаторы приезжали на Украину: 16 декабря прошла встреча президента Виктора Януковича с сенаторами Джоном Маккейном и Кристофером Мерфи. Глава государства заверил их, что украинцам обеспечено право на мирный протест.
"Все политические варианты, в том числе введение санкций, рассматриваются нами, но мы пока лишь оцениваем необходимость применения тех или иных мер", – заявила ранее пресс-секретарь Госдепартамента США Джейн Псаки, не уточнив, о каких мерах идет речь.
Визиты американских и европейских политиков российская сторона встретила настороженно. Премьер-министр Дмитрий Медведев отметил, что это является "грубым вмешательством во внутренние дела Украины".
Соглашение об ассоциации Украины с ЕС не вынуждает Киев выбирать между Москвой и Брюсселем. В Евросоюзе всегда выступали за поддержание традиционных торговых и других отношений между Украиной и Россией, заявил вечером во вторник член Еврокомиссии по политике соседства Штефан Фюле на пресс-конференции по завершении заседания Совета ЕС по общим вопросам.
"Иными словами, если переговоры в Москве имеют своим результатом нормализацию торговых отношений между Украиной и Россией на выгодных для обеих сторон условиях и если эти соглашения (заключенные в Москве) соответствуют обязательствам, подписанным украинцами, когда они парафировали и утверждали соглашение об ассоциации с ЕС в своем правительстве 18 сентября, то можно только приветствовать такое развитие", – сказал Фюле.
Он отметил, что еще предстоит ознакомиться с тем, о чем договорились Украина и Россия в ходе визита в Москву украинского президента Виктора Януковича и какие документы были подписаны. Вместе с тем, по его словам, "соглашение об ассоциации (с ЕС – ИФ) не ставит Киев перед выбором: Москва или Брюссель".
Участвовавший в пресс-конференции министр иностранных дел государства-председателя ЕС Литвы Линас Линкявичус добавил к выступлению еврокомиссара, что специально интересовался, и его проинформировали, что ни одно из 14 соглашений, подписанных в Москве, не противоречит планам Украины по сближению с ЕС, сообщает interfax.