18 Դեկտեմբեր 2013 - 10:28 AMT
Սիրիայի ազատ բանակը կորցնում է ազդեցությունն իսլամիստական խմբավորումների հզորացման ֆոնի վրա և կարող է լուծարվել, հայտնել է չորեքշաբթի «ՌԻԱ Նովոստին» արաբական «Աշ Շիրակ ալ Աուսաթ» թերթը:
«Ռազմական օգնությունը ՍԱԲ-ին արտերկրից արդեն մի քանի ամիս է կասեցվել է»,-մեջբերում է թերթը աղբյուրի խոսքերը սիրիական ընդդիմությունից: Ըստ նրա, Ազատ բանակի հրամանատարներից շատերը փախել են Եվրոպա՝ մտավախություն ունենալով, որ իրենց հետ հաշվեհարդար կտեսնեն զինված ընդդիմության ներսում: Զրուցակիցը չի բացառել, որ «որոշում է կայացվել Սիրիայի ազատ բանակը լուծարելու մասին, որն ընդունում է ռեժիմի կողմնակիցների ու հակառակորդների հարվածներն ու ամբողջական կախվածության մեջ է իր ենթադրյալ դաշնակիցներից»:
Վերջերս Սիրիայում աճում է «Իսլամիստական ճակատի» ազդեցությունը, որը ձևավորվել է նոյեմբերին մի քանի մանր իսլամիստական խմբավորումների միավորման արդյունքում: «Ճակատը» միանգամից հայտարարեց, որ չի ենթարկվում Ազատ սիրիական բանակի գլխավոր կենտրոնակայանին, և կգործի ինքնուրույն: Դեկտեմբերի սկզբին հաղորդագրություններ հայտնվեցին, որ «Իսլամական ճակատի» գրոհայինները դատարկել են Սիրիայի ազատ բանակի պահեստները և մեծ քանակի զենք ձեռք բերել, զինամթերք ու ռազմատեխնիկա:
Հատկանշական է, որ չնայած ՍԱԲ հետ տարաձայնություններին, Ընդդիմության ու հեղափոխական ուժերի ազգային կոալիցիան կապեր ունի «Իսլամական ճակատի» հետ: «Բոլոր ընդդիմադիր ուժերը, ներառյալ Ազգային կոալիցիան ու Ազգային խորհուրդը, «Ճակատը» համարում են հեղափոխական ուժերի մի մասը, որոնք ձգտում են տապալել Ասադի ռեժիմը»,-ասել է թերթին Ազգային խորհրդի ներկայացուցիչ Աբդուրահման ալ Հաջը: ԱՄՆ-ն նաև չի բացառել խորհրդակցությունների անցկացումն այդ միավորումների հետ:
Սիրիայի ազատ բանակը, որը ղեկավարում է կանոնավոր բանակի նախկին զինծառայող Սալիմ Իդրիսը չափավոր ուժ է համարվում, որը գերադասում է գործ ունենալ Արևմուտքի ու մի շարք արաբական պետությունների հետ: Հենց նրանց միջոցով էր ՍԱԲ օգնություն ստանում արտերկրից:
Ինչպես ասվել է նախկինում, Արևմուտքի երկրները հասկացրել են ընդդիմությանը, որ բանակցությունները Ժնևում սիրիական հակամարտության շուրջ, պարտադիր չէ, որ ավարտվեն Ասադի հրաժարականով, և որ իր ներկայացրած ալևի մահմեդականները կշարունակեն պաշտոնավարվել անցումային կառավարությունում: Այդ մասին սիրիական ընդդիմության շարքերում աղբյուրի վրա հղումով հայտնում է «Ռոյթերս» գործակալությունը: Այսպիսի որոշման մասին ընդդիմությանը իրազեկել են Լոնդոնում «Սիրիայի բարեկամների» հերթական հանդիպման ընթացքում, և որի պատճառ դարձավ «Ալ Քայիդայի» ակտիվությունը Սիրիայի տարածքում, ինչպես նաև զինամթերքի պահեստի գրավումը սիրիա-թուրքական սահմանին: Պաշտոնապես Ասադի կառավարման ժամկետը ավարտին է հասնում 2014 թվականի վերջում:
Իշխանությունների ու ընդդիմության դիմակայությունը շարունակվում է Սիրիայում 2011 թ. մարտից: Այդ ընթացքում, ՄԱԿ տվյալներով, ավելի քան 125 հազար մարդ զոհվել է, 2 մլն՝ դարձել փախստական, ևս 4 մլն՝ ներքին տեղահանված անձինք են:Ամեն օր մոտ 6 հազար սիրիացի փախստական է դառնում:

18 Декабрь 2013 - 09:52 AMT
Свободная сирийская армия (ССА) стремительно теряет свое влияние на фоне усиления исламистских группировок и может быть распущена, передает в среду РИА Новости со ссылкой на арабскую газету "Аш-Шарк аль-Аусат".
"Военная помощь ССА из-за рубежа практически полностью приостановлена уже несколько месяцев", – приводит издание слова источника в сирийской оппозиции. По его данным, многие командиры Свободной армии бежали в Европу, опасаясь "сведения счетов" внутри вооруженной оппозиции. Собеседник издания не исключает, что "принято решение о ликвидации Свободной сирийской армии, которая принимает на себя удары сил режима и его сторонников и находится в полной зависимости от своих предполагаемых союзников".
В последнее время в Сирии усиливается влияние "Исламского фронта", который был сформирован в ноябре в результате объединения нескольких более мелких исламистских группировок. "Фронт" сразу объявил, что не подчиняется Генеральному штабу Свободной сирийской армии и будет действовать самостоятельно. В начале декабря появились сообщения, что боевики "Исламского фронта" опустошили склады Сирийской свободной армии и завладели большим количеством оружия, боеприпасов, снаряжения и техники.
Примечательно, что, несмотря на разногласия с ССА, Национальная коалиция оппозиции и революционных сил поддерживает связи с "Исламским фронтом". "Все оппозиционные силы, включая Нацкоалицию и Нацсовет считают "Фронт" частью революционных сил, которые вместе стремятся свергнуть сирийский режим", – заявил газете представитель Нацсовета Абдуррахман аль-Хадж. США также не исключили проведение консультаций с этим объединением.
Сирийская свободная армия под командованием бывшего военнослужащего регулярной армии Сирии Салима Идриса считается умеренной силой, с которой предпочитали иметь дело западные государства и ряд арабских стран, стремящихся к смене режима в Сирии. Именно через ССА шла основная помощь, как гуманитарная, так и военная.
Как сообщалось ранее, страны Запада дали понять сирийской оппозиции, что переговоры в Женеве по вопросу сирийского конфликта не обязательно закончатся уходом нынешнего президента Башара Асада, и что представляемые им мусульмане-алавиты продолжат занимать ключевые позиции в переходном правительстве страны. Об этом со ссылкой на источник в сирийской оппозиции сообщает агентство Reuters. К такому решению, о котором оппозицию оповестили в ходе очередной встречи "Друзей Сирии" в Лондоне, состоявшейся на прошлой неделе, привело усиление активности террористической группировки "Аль-Каида" и ее союзников на территории Сирии, а также организованный ими захват склада боеприпасов на сирийско-турецкой границе, находившегося в собственности Свободной сирийской армии.
Формально срок правления Б.Асада подходит к концу в 2014г.
Противостояние властей и оппозиции продолжается в Сирии с марта 2011г. Оппозиция требует отставки президента Б.Асада, обвиняя правительственные силы в массовых зверствах по отношению к мирному населению. Официальный Дамаск утверждает, что под прикрытием демократических лозунгов в стране орудуют "банды вооруженных террористов". По последним оценкам ООН, за время конфликта в Сирии погибли уже более 100 тыс. гражданских лиц.