18 Դեկտեմբեր 2013 - 12:13 AMT
Ադրբեջանական բանակում օր չի անցնում առանց միջադեպի: Ինչպես հայտնում է «ԱՊԱ» գործակալությունը, ադրբեջանական բանակի զինծառայողը կրակել է ինքն իր վրա իրեն ամրակցված զենքից: Ըստ հաղորդագրության, միջադեպը տեղի է ունեցել ռազմաճակատային գոտու Ադրբեջանի ՊՆ N զորամասում:
Նշված զորամասի զինծառայող Նազիմ Համլետ օղլու Զախիրովը (1994 թ.) վիրավորվել է իրեն ամրակցված զենքից կատարված կրակոցից: Նա տեղափոխվել է հիվանդանոց:
Միջադեպի պատճառները դեռ անհայտ են:
Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունը կրկին չի մեկնաբանել միջադեպը: Վերջին միջադեպն ադրբեջանական բանակում տեղի է ունեցել տառացիորեն օրերս՝ դեկտեմբերի 16-ին: Ադրբեջանական բանակի զինվորը դանակահարել էր զինակցին սրտի շրջանում: Միջադեպը տեղի էր ունեցել Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարության N զորամասում: Գումայի շրջանից զորակոչված 19-ամյա Զաուր Ռուստամովը դանակահարել էր իր զինակից Սուխրայ Մուրադովին, որը զորակոչվել է Ադրբեջանի Հաթայի շրջանից: Զինվորը տեղափոխվել է հոսպիտալ վնասվածքով սրտի շրջանում:
Ադրբեջանի ՊՆ մամլո ծառայությունը միջադեպը չէր մեկնաբանել:
Ըստ պաշտոնական ադրբեջանական վիճակագրության, 2013 թ, 5 ամսում Ադրբեջանի ԶՈւ շարքերում 43 զինվոր է զոհվել, որից 25-ը ոչ մարտական պայմաններում: Ըստ ադրբեջանցի իրավապաշտպանների, բանակում զոհվածների թիվը անցնում է 50-ից:

В азербайджанской армии и дня не проходит практически без инцидентов. Как сообщает АПА, солдат азербайджанской армии застрелился из своего табельного оружия. Согласно информации, инцидент произошел в расположенной в прифронтовой зоне воинской части «N» Министерства обороны АР.
Солдат указанной воинской части Назим Гамлет оглу Захиров (1994 г.р.) был ранен в результате выстрела из табельного оружия. Раненый госпитализирован.
Причины инцидента пока неизвестны.
В пресс-службе Минобороны Азербайджана не прокомментировали произошедшее.
Последний по времени инцидент в армии Азербайджана произошел буквально накануне – 16 декабря. Солдат азербайджанской армии ударил сослуживца ножом прямо в сердце. Призванный на действительную военную службу из Губинского района 19-летний Заур Рустамов ударил ножом своего сослуживца Сурхая Мурадова, который был призван на воинскую службу из Хатаинского района. Солдат был доставлен в госпиталь с ножевым ранением в области сердца.