Հայաստանի հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովը (ՀԾԿՀ) դեկտեմբերի 18-ին տեղի ունեցած նիստում հաստատել է «ՀայՌուսգազարդ» ՓԲԸ–ի` 2014–2016թթ. 37,3 մլրդ դրամի ներդրումային ծրագիրը։ Մեծածավալ ներդրումներ կարվեն գազափոխադրման համակարգի վերականգնման և արդիականացման ուղղությամբ`գործող նորմատիվային և տեխնիկական պահանջները բավարարելու նպատակով: 25,4 մլրդ դրամը կներդրվի գազափոխադրման համակարգում և մոտ 12 մլրդ դրամը՝ գազաբաշխման համակարգում:
Հայաստանում «ՀայՌուսգազարդ» ՓԲԸ–ի ներդրումները 2014թ. 9,27 մլրդ դրամ կկազմեն, որից գազաբաշխիչ ցանցում ընկերության կողմից իրականացվող ներդրումները 2014թ. կկազմեն շուրջ 5,74 մլրդ դրամ, իսկ գազատրանսպորտային հակարագում՝ 3,53 մլրդ դրամ:
«ՀայՌուսգազարդ» ՓԲԸ–ի տեխնիկական վարչության պետ Աշոտ Հակոբյանը նշել է, որ ֆինանսավորման հիմնական աղբյուրը լինելու են ընկերության սեփական միջոցները, ինչպես նաև փոխառությունները:
Աբովյանի ստորգետնյա գազապահեստարանի հնարավորությունների ընդլայնման համար ներդրումները 2014թ. կկազմեն 993 մլն դրամ, որի շրջանակում կշարունակվեն գազապահեստարանի ներուժի վերակառուցման և ընդլայնման միջոցառումները, նախատեսվում են միջոցառումներ նոր գազահորի շինարարության, ինչպես նաև գործող հորերի ծավալների մեծացման ուղղությամբ մինչև 23 մլն խմ գազ տարողությամբ, հայտնում է ԱՌԿԱ գործակալությունը:
Աբովյանի ստորգետնյա գազապահեստարանի ծավալը հասցվել է մինչև 140 մլն խորանարդ մետր գազի: 2013թ. ընկերությունն աշխատանքներ է իրականացրել Աբովյանի ստորգետնյա գազապահեստարանի ընդլայնման համար հորերի թվի ավելացման ուղղությամբ, ինչի համար 533 մլն դրամ է հատկացվել։ Գազապահեստարանի հնարավորությունների ընդլայնումը թույլ կտա բնակչությանը կայուն գազամատակարարում ապահովել նույնիսկ վթարային անջատումների դեպքում։
Գազաբաշխիչ ցանցում ընկերության կողմից իրականացվող ներդրումները 2014թ. կկազմեն շուրջ 5,74 մլրդ դրամ, ինչը թույլ կտա համակարգին միացնել 9 հազար նոր պոտենցիալ բաժանորդի: Ընկերությունն ունի մոտ 649 հազար բաժանորդ և ակնկալվում է, որ նախատեսվող աշխատանքների արդյունքում այդ թիվը կհասնի 658 հազարի:
2005 թվականից ի վեր գազաբաշխիչ ցանցի արդիականացման համար ներդրվել է շուրջ 7 մլրդ դրամ, իսկ 2014-ին նախատեսվում է համակարգի մասնակի արդիականացում:
Ընկերությունը ստեղծվել է 1997 թվականին։ Ռուսաստանն ու Հայաստանը 2013 թ.–ի դեկտեմբերի 2–ին կայացած երկու երկրների նախագահների բանակցությունների արդյունքում ստորագրել են փաստաթուղթ, որը նախատեսում է «ՀայՌուսգազարդ» ՓԲԸ–ում «Գազպրոմ» ԲԲԸ–ի մասնաբաժնի ավելացում մինչև 100 տոկոս։
Ռուսաստանն ու Հայաստանը երկու երկրների նախագահների բանակցություններից հետո գազային ճյուղին վերաբերող մի շարք փաստաթղթեր են ստորագրել, որոնք նախատեսում են, մասնավորապես, Հայաստանի շուկայում ռուսական բնական գազի մատակարարման և բաշխման ոլորտի մենաշնորհ «ՀայՌուսգազարդ» ընկերությունում «Գազպրոմ» ընկերության բաժնեմասի ավելացում մինչև 100 տոկոս և Հայաստանի համար ռուսական գազի գնի կրճատում հազար խորանարդ մետրի համար մինչև 189 դոլար` նախկին 270 դոլարի դիմաց։

Комиссия по регулированию общественных услуг (КРОУ) Армении на заседании 18 декабря утвердила инвестиционную программу ЗАО «АрмРосгазпром» на 2014-2016 гг. Инвестиции в размере 37,3 млрд. драмов будут направлены на восстановление, реконструкцию, модернизацию газотранспортной и газораспределительной сетей, повышение уровня надежности и безопасности. Так, из указанной суммы на газотранспортную систему предусмотрено направить 25 млрд. драмов, на газораспределительную систему – 12 млрд. драмов.
Непосредственно на 2014 год объем инвестиций предусмотрен в размере 9,27 млрд. драмов, из которых в газотранспортную систему будет направлено 3,53 млрд. драмов, а в газораспределительную – 5,74 млрд. драмов.
При этом основным источником финансирования инвестиционной программы станут собственные средства компании, а также заемные средства, сказал 18 декабря в ходе заседания Комиссии по регулированию общественных услуг (КРОУ) Армении начальник технического управления ЗАО «АрмРосгазпром» Ашот Акопян.
А вот инвестиции в расширение Абовянского подземного газохранилища в Армении в 2014 году составят 993 млн. драмов. В рамках инвестиционной программы будут продолжены работы по реконструкции и расширению потенциала газохранилища, в частности, планируется построить новый колодец, который также позволит увеличить резервы ПГХ на 23 млн. кубометров газа, передает агентство АРКА.
Объем Абовянского подземного газохранилища в Армении доведен до 140 млн. кубометров газа. В 2013 году компания провела работы по увеличению числа скважин для расширения Абовянского ПГХ, на что было направлено 533 млн. драмов. Расширение возможностей газохранилища позволят обеспечить население стабильным газоснабжением даже в периоды аварийных отключений. По оценкам ЗАО «АрмРосгазпром», резервы природного газа на Абовянском подземном газохранилище можно довести до 250 млн. куб.м или 10% от общего объема спроса в Армении.
Помимо этого ЗАО «АрмРосгазпром» планирует в 2014 году подключить к системе 9 тыс. абонентов в Армении. На данный момент у компании порядка 649 тыс. абонентов и ожидается, что в результате проведенных работ число абонентов превысит 658 тыс.
Начиная с 2005 года, на модернизацию газораспределительной сети было направлено более 7 млрд. драмов, а на 2014 год запланирована ее частичная модернизация..
ЗАО «АрмРосгазпром» создано в 1997 году. Компания является монополистом в сфере поставки и распределения российского природного газа на внутреннем рынке Армении (акционеры – ОАО “Газпром” и правительство Армении).
Россия и Армения по итогам переговоров президентов двух стран 2 декабря подписали ряд документов в газовой отрасли, предусматривающих, в частности, увеличение доли "Газпрома", являющегося монополистом в сфере поставки и распределения российского газа на рынке Армении, в "АрмРосгазпроме" с 80% до 100% и снижение цен на российский газ для Армении до 189 долларов за тысячу кубометров вместо прежних 270 долларов.