Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը ոստիկանության հակակոռուպցիոն գործողություններն անվանել է «կեղտոտ գործողություններ» իր գլխավորած կառավարության դեմ, հայտնում է BBC-ին:
Դեկտեմբերի 17-ին ձերբակալվել են շուրջ 50 բարձրաստիճան պաշտոնյաներ ու նրանց հարազատները, մասնավորապես, ներքին գործերի, էկոնոմիկայի ու շրջակա միջավայրի և քաղաքաշինության նախարարների որդիները: Այնուհետև կառավարությունը պաշտոններից ազատել է մի քանի ոստիկանապետերի՝ մեղադրելով նրանց պաշտոնը չարաշահելու մեջ:
Խուզարկություններ են կատարվել Halq պետբանկի գրասենյակներում, ձերբակալվել է բանկի գլխավոր տնօրենի կինը: Պաշտոնանկ են արվել հինգ դեպարտամենտների պետեր:
Ըստ ԱԶԿ անդամ, պատգամավոր Շամիլ Թայարի, սկանդալային ձերբակալություններն ու լարվածությունն երկրում հրահրում են օտարերկրյա հատուկ ծառայությունները: «Աշխարհում գործընթացներ են ընթանում, որոնց համատեքստում որոշ արտաքին ուժերին շահավետ չէ Թուրքիայի նոր դերը: Այն մարդկանց նպատակը, որոնք երազում են առանց Էրդողանի Թուրքիայի մասին, ԱԶԿ պարտությունն է տեղական ինքնակառավարման մարմինների ընտրություններում 2014 թվականին»,-ասել է նա: Արդարության և զարգացման կուսակցությունը Թուրքիայի իշխող կուսակցությունն է 2002 թվականից: Կուսակցությունը ներկայանում է որպես չափավոր պահպանողական կուսակցություն, որը կողմնորոշվում է արևմտյան արժեքների վրա, շուկայական հարաբերությունների ու ԵՄ-ին անդամակցելուն:
ԱԶԿ-ն հիմնադրվել է 2001 թվականի օգոստոսի 14-ին Թուրքիայում արգելված իսլամիստական Առաքինության կուսակցության չափավոր պահպանողական թևի նախկին անդամների կողմից: ԱԶԿ կառավարման ընթացքում Թուրքիան տնտեսական աճ է գրանցել և հաղթել է բազմամյա հիպերգնաճը: The Economist-ը ԱԶԿ կառավարումը համարել է ամենահաջողը վերջին հիսուն տարում:
2005 թ. հունվարին ԱԶԿ-ն ստացավ դիտորդի կարգավիճակ Եվրոպական ժողովրդական կուսակցությունում, որը Եվրամիության խոշորագույն կուսակցությունն է: Այդ կարգավիճակը կարող է փոխվել անդամակցության կարգավիճակով, եթե Թուրքիան դառնա ԵՄ անդամ:
ԱԶԿ-ին հաճախ են մեղադրում իսլամիզմի և Աթաթուրքի հիմնադրած աշխարհիկ պետության սկզբունքներից հեռանալու համար:

Премьер-министр Турции Реджеп Тайип Эрдоган назвал антикоррупционные операции полиции «грязными операциями» против возглавляемого им правительства, сообщает ВВС.
Обыски произведены в офисах турецкого государственного банка Halq, задержана супруга генерального директора банка. С должности сняты пятеро начальников основных департаментов Управления безопасности.Cвоих должностей лишились и руководители департаментов по борьбе с финансовыми преступлениями, организованной преступностью, с терроризмом и с контрабандой.
По словам депутата парламента от правящей Партии справедливости и развития (АКР) Шамиля Тайара, скандальные задержания и напряженность в стране инспирированы иностранными спецслужбами. «В мире идут процессы, в контексте которых внешним силам невыгодна новая роль Турции. Целью мечтающих о Турции без Эрдогана является поражение АКР на выборах в органы местной власти и на выборах президента в 2014 году», – подчеркнул он.
Партия справедливости и развития (АКР) -правящая политическая партия в Турции с 2002 года. Партия справедливости и развития позиционирует себя как умеренно консервативную партию, ориентированную на западные ценности, такие как рыночная экономика, и вступление в Европейский союз. Лидеры партии — действующий премьер-министр Турции Реджеп Тайип Эрдоган и действующий президент Абдулла Гюль.
АКР была основана 14 августа 2001 года бывшими членами умеренного консервативного крыла запрещенной в Турции исламистской Партии добродетели. В 2003 году в партии произошел кризис вокруг действий Турции при вторжении войск коалиции в Ирак. Чтобы не допустить предоставления территории страны для войск США, часть депутатов от АКР перешли в Республиканскую народную партию. В итоге Турция отказала в размещении американских войск.
За время правления ПСР Турция пережила период экономического роста и победила многолетнюю гиперинфляцию. The Economist назвал правление ПСР самым успешным за последние пятьдесят лет.
В январе 2005 года Партия справедливости и развития получила статус наблюдателя в Европейской народной партии — крупнейшей партии Европейского союза. Этот статус может быть изменен на статус партии-члена, если Турция станет членом ЕС.