19 Դեկտեմբեր 2013 - 12:44 AMT
Վերջերս Երևանում բացվեց «Hyatt International» հյուրանոցային ցանցին պատկանող «Հայաթ Փլեյս Երևան» հյուրանոցը, որն առաջինն է տարածաշրջանում: Հյուրանոցի կառուցման համար ներդրվել է շուրջ 15 մլն ԱՄՆ դոլոր, որից ավելի քան 9 մլն ԱՄՆ դոլարը ֆինանսավորվել է Ամերիաբանկի կողմից:
Ինչպես վկայում են «Ամերիա» խորհրդատվական ընկերության փորձագիտական հետազոտությունները, Հայաստանն աստիճանաբար իր ուրույն տեղն է զբաղեցնում զբոսաշրջության շուկայում: Վերջին 5 տարվա ընթացքում միջազգային ժամանումների բաղադրյալ միջին տարեկան աճի տեմպը (CAGR) Հայաստանում կազմել է 8,6%: Նկատի ունենալով, որ Հայաստանը գտնվում է զբոսաշրջության ակտիվ զարգացման սկզբնական փուլում, ժամանումների նման տեմպը բավականին բարձր է գնահատվում: Աճում է նաև Հայաստանը որպես հանգստավայր դիտարկող մարդկանց թվաքանակը: Հետազոտության արդյունքում բացահայտվել է նաև, որ վերջին 2-3 տարիների ընթացքում Հայաստանում բավականին մեծացել է հյուրանոցային ցանցի զբաղվածության աստիճանը:Միայն 2012թ. Հայաստան է այցելել 843,830 զբոսաշրջիկ, և այդ թվաքանակը գերազանցում է նախորդ տարվա ցուցանիշը ավելի քան 11%-ով, ասվում է ընկերության մամլո հաղորդագրության մեջ:
Նոր բրենդի մուտքը Հայաստան կնպաստի հյուրանոցային ոլորտում մրցակցային դաշտի մեծացմանը, սպասարկման որակի բարձրացմանը, ինչպես նաև նոր աշխատատեղերի ստեղծմանը:

4 декабря состоялось открытие гостиничного комплекса «Хайат Плейс Ереван» всемирно известной гостиничной сети «Hayatt International». Общая стоимость проекта составила порядка $15 млн., из которых $9 млн. было инвестировано ЗАО «Америабанк».
Как свидетельствуют экспертные исследования консалтинговой компании «Америя», Армения постепенно занимает свое особое место в туристической сфере.
В течение последних пяти лет показатель совокупного среднегодового темпа роста (CAGR) международных посещений в Армению составил 8,6%. Растёт также число людей, которые предпочитают Армению в качестве места для отдыха. При этом в течение последних 2-3 лет в Армении достаточно вырос уровень заполненности гостиничных сетей.
Только в 2012 году Армению посетили 843 830 туристов, что на 11% превышает показатель предыдущего года.
«Приход нового бренда в Армению поспособствует расширению конкурентного поля в гостиничной сфере, повышению качества обслуживания, а также созданию новых рабочих мест», – говорится в сообщении.
Гостиница расположена близ центральной Площади республики и занимает территорию площадью около 7 тысяч кв.м. В гостинице «Хайат Плейс Ереван» создано 70 рабочих мест, со средней зарплатой в 200 тысяч драмов.