20 Դեկտեմբեր 2013 - 07:43 AMT
Վիկտոր Յանուկովիչը չի առաջադրի իր թեկնածությունը հաջորդ նախագահական ընտրություններում, եթե նրա վարկանիշը ցածր լինի: Այդ մասին նա հայտարարել է Ուկրաինայի ազգային հեռուստատեսությանը տված հարցազրույցում: Միևնուն ժամանակ նախագահը կտրականապես դեմ է արտահայտվել Ուկրաինայի ներքին քաղաքականությանը միջամտելու փորձերին: Կիևի Մայդանում հանրահավաքները շարունակող ուկրաինացիները վճռական են տրամադրված: Նրանք պահանջում են կառավարության ու նախագահի անհապաղ հրաժարականը: Եվրաինտեգրման կողմնակիցները շարունակում են ամրացնել բարիկադները մետաղական կոնստրուկցիաներով: Օր ու գիշեր Ուկրաինայի գլխավոր հրապարակում մի քանի հազար մարդ կա:
Ընդդիմությունը կրկին կասկածում է Յանուկովիչին Մայդանի ճամբարը ուժով ցրելու մտադրության մեջ: Մինչդեռ, Խարկովի շրջանի նահանգապետ Միխայիլ Դոբկինը կոչ է արել զրկել Կիևը մայրաքաղաքի կարգավիճակից: «Հարցում՝ Կիևի բնակիչները սատարում են Մայդանին: Նշանակում է սատարում են նաև փլուզմանը: Պետք է մայրաքաղաքը տեղափոխել Խարկով, ինչպես 1919 թվականի դեկտեմբերի 19-ին»,-գրել է պաշտոնյան իր Twitter-ում: Խարկովը Ուկրաինայի մայրաքաղաքն է եղել 1919-1934 թթ.: Միխայիլ Դոբկինը, որը ներկայացնում է իշխող Ռեգիոնների կուսակցությունը, բազմիցս է քամահրանքով արտահայտվել բողոքի ակցիաներին մասնակցող ընդդիմության կողմնակիցների մասին: Ավելին, երբ ազգայնականները վայր իջեցրին Լենինի արձանը, նահանգապետը հայտարարեց, որ դրամահավաք է սկսում հուշարձանը վերականգնելու համար: Անձամբ իր կողմից նա խոստացավ 50 հազար գրիվնա (մոտ 200 հազար ռուբլի): Դոբկինը զբաղեցնում է նահանգապետի պաշտոնը 2010 թվականից: Դոբկինն Ուկրաինայի սահմաններից դուրս ճանաչում ստացավ 2007 թվականին, երբ համացանցում հայտնվեց մի տեսագրություն, որտեղ Դոբկինը, որն այն ժամանակ Խարկովի քաղաքապետն էր դիմում էր ընտրողներին, ընդ որում նրա դիմումի մեջ գերակշռում էր ոչ նորմատիվ բառապաշարը:
Ուկրաինայի ԱԳՆ-ն հորդորել է օտարերկրյա պետություններին չմիջամտել ներքաղաքական գործընթացներին: «Վերջերս որոշ օտարերկրյա պետությունների և միջազգային կառույցների պաշտոնյաներ փորձում են անմիջական մասնակցություն ունենանլ Ուկրաինայի ներքաղաքական գործընթացներին: Մենք հորդորում ենք մեր արտասահմանցի գործընկերներին օբյեկտիվ մնալ ու անաչառ, զուսպ լինելով հրապարակային գնահատականների մեջ, ղեկավարվել միջազգային իրավունքի հիմնարար նորմերով»,-ասվում է Ուկրաինայի ԱԳՆ հայտարարության մեջ, հայտնում է ԻՏԱՐ-ՏԱՍՍ-ը:

Виктор Янукович не будет выставлять свою кандидатуру на следующих президентских выборах, если его рейтинг будет низким. Об этом он сообщил в интервью национальному украинскому телевидению. В то же время президент высказался категорически против вмешательства во внутреннюю политику Украины извне.
Украинцы, продолжающие митинговать на киевском Майдане, настроены по-прежнему решительно. Они требуют отставки правительства и президента немедленно. Сторонники евроинтеграции продолжают укреплять баррикады вокруг киевского Майдана металлическими конструкциями. Круглые сутки на главной площади украинской столицы находятся несколько тысяч человек. Оппозиция по-прежнему подозревает Януковича в желании ликвидировать лагерь на Майдане силой. Между тем, губернатор Харьковской области Украины Михаил Добкин призвал лишить Киев статуса столицы. «Опрос: киевляне поддерживают акции на майдане. Значит и разруху поддерживают. Надо переносить столицу в Харьков, как 19 декабря 1919 года», — написал чиновник в Twitter. Харьков был столицей Украины в советские времена. Этим статусом город пользовался с 1919 по 1934 годы, затем столицей сделали Киев. Михаил Добкин, представляющий правящую Партию регионов, неоднократно с пренебрежением высказывался о сторонниках оппозиции, проводящих акции протеста. После того, как националисты снесли в Киеве памятник Владимиру Ленину, губернатор объявил о сборе средств на его восстановление. От себя лично он пообещал внести 50 тысяч гривен (около 200 тысяч рублей). Добкин занимает пост губернатора с 2010 года. Широкую известность за пределами Украины он получил в 2007 году. В интернет тогда попало видео, на котором Добкин (тогда еще мэр Харькова) при участии своего близкого знакомого, секретаря горсовета Геннадия Кернеса пытается записать видеообращение к избирателям. Запись изобиловала ненормативной лексикой.
МИД Украины призвал иностранные государства не вмешиваться во внутриполитические процессы, происходящие в стране. "В течение последнего времени официальные чиновники некоторых иностранных государств и международных институтов пытаются принимать непосредственное участие во внутриполитических процессах в Украине. В этой связи призываем всех наших иностранных партнеров оставаться объективными и беспристрастными наблюдателями, демонстрировать сдержанность в публичных оценках, руководствоваться основополагающими принципами международного права и уважать суверенное право народа Украины самостоятельно решать вопросы внутреннего развития", – говорится в заявлении украинского внешнеполитического ведомства, передает ИТАР-ТАСС.
Противостояние властей и оппозиции длится с 21 ноября, когда Киев отказался подписать соглашение о евроинтеграции. После силового разгона оппозиционного митинга 30 ноября противостояние обострилось. Противники власти захватили несколько административных зданий в центре города и построили баррикады на Майдане.